300 złotych dla każdej osoby z Ukrainy. W jaki sposób skorzystać z pomocy polskiego rządu?

Komentarze 0
300zł z jednorazowej pomocy dla ukraińców

Wiele osób po przekroczeniu granicy nie ma odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Aby nieco ułatwić im życie w Polsce i możliwość zakupu najbardziej podstawowych produktów, rząd zdecydował się na wypłatę symbolicznej kwoty 300 złotych każdej osobie, które uciekła z Ukrainy przed wojną. Wyjaśniamy, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać gotówkę. 

Czy każdy otrzyma pomoc finansową?

Nie każdy obywatel Ukrainy otrzyma takie świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Oznacza to, że na 300 złotych od polskiego państwa może liczyć:

– każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski ze względu na toczącą się wojnę,

– małżonek obywatela/obywatelki Ukrainy, który przybył do Polski, także uciekając przed wojną,

– dzieci osób, które spełniają wyżej wymienione kryteria.

Dofinansowanie nie obejmuje osób, które posiadają już zezwolenie na stały pobyt w Polsce, pobyt czasowy, pobyt tolerowany, a także wszystkich, które mają już status uchodźcy bądź ochronę uzupełniającą.

Co ważne, osoby, które złożyły już wnioski o ochronę międzynarodową lub status uchodźcy mogą je również wycofać.

Jakie wymagania należy spełnić?

Osoba, która składać będzie wniosek, musi posiadać również powiadomienie o nadaniu numeru PESEL przez urząd miasta. Niezbędne będzie posiadania konta w polskim banku, adresu e-mail, a także polskiego numeru telefonu. Należy także okazać dokument będący dowodem na legalne przekroczenie polskiej granicy (np. paszport).

Papierowe wnioski dostępne będą w wybranych punktach i wypełnimy je na miejscu. Zostaniemy w nich zapytani o podstawowe dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, a także aktualny adres, pod którym przebywamy. Dofinansowanie przysługuje również na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze pełnoletniości. Jeżeli jesteśmy rodzicem, to zostaniemy również poproszeni o dane dotyczące naszych dzieci. Niestety nie istnieje możliwość, aby złożyć jeden zbiorczy wniosek dla całej rodziny. Każda osoba, której przysługuje świadczenie, będzie musiała złożyć osobny formularz.

Zobacz też: Jak wynająć mieszkanie w Warszawie i innych miastach: wynajem domu w Polsce dla Ukraińców

Wniosek można złożyć w dowolnym oddziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jeżeli znajdujemy się w hotelach bądź innych zbiorowych punktach zakwaterowania, wówczas urzędnicy osobiście będą odwiedzali takie miejsca i pomagali wypełniać wnioski.

Czy wydatki należy dokumentować?

Polski rząd sugeruje, że kwota powinna zostać przeznaczona na żywność, opłaty, odzież oraz inne środki niezbędne do życia. Nie będzie jednak weryfikował, na co pieniące zostały faktycznie przeznaczone, pozostają one całkowicie do naszej dyspozycji. Możemy otrzymać je od razu po w formie gotówki lub zaznaczyć, żeby zostały przelane na wskazane konto bankowe.

Jakiej pomocy możemy się jeszcze spodziewać?

Można liczyć na pomoc wielu Polaków, którzy organizują zbiórki żywności, ubrań i środków pierwszej potrzeby. Jednak to pomoc finansowa jest najbardziej pożądana, ponieważ za wynajem mieszkania trzeba w Polsce najczęściej płacić. W takiej sytuacji poza aktywnym poszukiwaniem pracy, warto skorzystać z kilku dostępnych w Polsce programów. Jednym z nich jest pomoc ONZ dla Ukraińców przybyłych do Polski po rozpoczęciu wojny, jest to 700 zł na pierwszą osobę i 600 zł na każdą kolejną w rodzinie. Warto też skorzystać z programu opiekuńczego 500+ na każde dziecko, jest to 500 zł wypłacane co miesiąc na każde dziecko.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.