24 maja w Polsce wszedł w życie zakaz stosowania niektórych produktów z tworzyw sztucznych

24 maja 2023
Source: Vista Create

9 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, której głównym celem jest ograniczenie stosowania plastiku jednorazowego użytku. 24 maja ustawa weszła w życie. Jakich produktów dotyczy? Czy za ich używanie będą grozić kary? Dowiedz się w naszym artykule.

Jakie produkty plastikowe są objęte zakazem

Ustawa, o której mowa, to ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o odpłatności za produkty. Lista zakazanych produktów znajduje się w załączniku nr 2.

Wiadomo już, które produkty zostaną objęte zakazem sprzedaży. Zakaz obejmuje 9 produktów z tworzyw sztucznych. Mianowicie:

  • Waciki bawełniane. Wyjątek stanowią te przeznaczone do celów medycznych.
  • Jednorazowe sztućce: łyżki, noże, widelce, pałeczki itp.
  • Jednorazowa zastawa stołowa: talerze itp.
  • Słomki. Wyjątkiem są słomki przeznaczone do celów medycznych i posiadające odpowiednie instrukcje.
  • Mieszadełka do napojów.
  • Patyczki do balonów.
  • Pojemniki na żywność wykonane z pianki polistyrenowej.
  • Pojemniki na napoje, zakrętki i pokrywki wykonane z polistyrenu.
  • Kubki na napoje.

Naruszenie tego zakazu może skutkować karą grzywny w wysokości od 10 do 500 tys. zł. Dodatkowo sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej. Jak stanowi sama ustawa:

Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej uwzględnia się stopień szkodliwości naruszenia, rodzaj, zakres i czas trwania naruszenia, a także dotychczasową działalność przedsiębiorcy.

Kary będzie nakładał wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Ważne! Towary, które zostały wprowadzone do sprzedaży przed wejściem w życie ustawy (do 24 maja 2023 r.) mogą być sprzedawane do wyczerpania zapasów. Ponadto takie towary można nieodpłatnie przekazywać i wykorzystywać na własne potrzeby.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl i Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże to być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *