7 stycznia w Warszawie odbędzie się bezpłatny koncert na rzecz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy

5 stycznia 2023
G.I.Mayboroda Bandura Chapel. Pl Source: Warszawska Szkoła Filmowa

7 stycznia mieszkańcy Warszawy będą mogli za darmo posłuchać Narodowej Kapeli Bandurzystów imienia G.I.Mayboroda. Koncert odbędzie się w ramach wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, więc każdy słuchacz będzie miał okazję przyczynić się do ukraińskiego zwycięstwa. Występy odbędą się również w innych miastach Polski.

Co wiadomo o Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy?

Chór bandurzystów imienia G.I. Mayboroda jest najstarszym zespołem twórczym na Ukrainie. W 2018 roku muzycy obchodzili 100-lecie istnienia. Przez ten czas jego skład zmieniał się kilkakrotnie, ale niezmienny pozostał fakt, że wszyscy artyści jednocześnie śpiewają i grają na bandurach.

Kolektyw został założony w Kijowie w 1918 roku. Fundatorem kapeli jest legendarny bandurzysta Wasyl Jemiec. Na samym początku swojego istnienia liczyli tylko 7 wykonawców, ale skład ten stopniowo się powiększał. W 2018 roku, na cześć setnej rocznicy powstania kolektywu, Narodowy Bank Ukrainy wyemitował nawet pamiątkową monetę.

W czasie swojego istnienia zespół otrzymał kilka nagród, w tym tytuł laureata Narodowej Nagrody Ukrainy imienia Tarasa Szewczenki, tytuł Pierwszej Ukraińskiej Artystycznej KapeliKobzar, Order Czerwonego Sztandaru Pracy oraz tytuł Państwowo Wyróżnionego Chóru Bandura Ukraińskiej SRR. Co więcej, nawet w latach ZSRR kapela wyjeżdżała na zagraniczne tournée. Po raz pierwszy stało się to w 1954 roku, kiedy zespół odwiedził Polskę i Rumunię. Podróżowali także do Francji i Azerbejdżanu.

Dziś w kapeli gra aż 50 bandurów. W ich wystąpieniach można usłyszeć elementy współczesnego ukraińskiego folkloru i humoru. Każda kompozycja jest starannie dopracowana, więc na pewno będziecie się dobrze bawić.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie i kiedy odbędzie się bezpłatny koncert?

Koncert odbędzie się w sobotę, 7 stycznia, o godz. 18.00. Aby dołączyć do wydarzenia, należy przyjść do kina Elektronik przy ul. gen. Józefa Zajączka 7. Jest to dość blisko centrum Warszawy. Najbliższa stacja metra to Dworzec Gdański.

Podczas występu odbędzie się charytatywna zbiórka pieniędzy, więc każdy słuchacz będzie mógł się do niej przyłączyć i przyczynić do ukraińskiego zwycięstwa. Wielkość wpłaty nie ma znaczenia, więc możesz przekazać dowolną kwotę.

W tej trudnej godzinie chcemy powiedzieć o naszym duchu narodowym, a także wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy, które walczą o niepodległość naszej ojczyzny – powiedział dyrektor chóru, zapraszając na koncert.

Zobacz też: Weekendy i święta w 2023 roku w Polsce

Warszawa to nie jedyne polskie miasto, które odwiedzi grupa. Poniżej znajdziecie informacje o innych miastach w Polsce, w których odbędą się koncerty. Szczegółowe informacje na temat koncertu w Warszawie można znaleźć na Facebooku pod tym linkiem: https://www.facebook.com/events/5859026630878046. Organizatorami imprezy są Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik. Ponieważ koncert jest bezpłatny, lepiej przyjść nieco wcześniej, by zająć jak najwygodniejsze dla siebie miejsca.

Gdzie jeszcze odbędą się koncerty bandurzystów?

Po koncercie w Warszawie zespół wystąpi w kilku innych miastach Polski. Koncerty odbędą się w następujących miejsach:

Podobnie jak w przypadku Warszawy, wstęp na wszystkie powyższe koncerty jest bezpłatny. Więcej informacji o każdym koncercie można znaleźć na facebooku. Nie przegap okazji, aby cieszyć się ukraińską muzyką za darmo i przyczynić do ukraińskiego zwycięstwa.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *