Centra ADRA pomagają Ukraińcom już w trzech miastach Polski

Irina Turaieva
5 września 2022
Komentarze 0
Kobieta z Adra pomaga migrantom wypełnić wniosek w Polsce

Fundacja ADRA Polska otworzyła w Polsce trzy centra integracyjne, w których oferuje Ukraińcom szeroki wachlarz bezpłatnych usług, a także wszechstronne wsparcie i pomoc.

Od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę polski oddział międzynarodowej organizacji charytatywnej ADRA, działającej w 118 krajach, pomaga poszkodowanym Ukraińcom – zarówno tym, którzy pozostali na terytorium Ukrainy, jak i uchodźcom ukraińskim, którzy przybyli Polski.

Fundacja dostarcza pomoc humanitarną do miast Ukrainy, zajmuje się ewakuacją, tworzy punkty pomocy uchodźcom, a także dystrybuuje paczki żywnościowe i środki finansowe dla przymusowych migrantów ukraińskich w Polsce. Nowym zakrojonym na szeroką skalę projektem Fundacji ADRA Polska, który realizuje we współpracy i współfinansowaniu z organizacją charytatywną CARE, są centra integracji cudzoziemców.

Zgodnie z ideą organizatorów, głównym zadaniem ośrodków jest wszechstronna pomoc obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski, w celu ich wygodnej adaptacji w społeczeństwie i skutecznej organizacji życia.

Co oferują cudzoziemcom centra integracyjne ADRA?

Centra Integracyjne dla Cudzoziemców Fundacji ADRA Polska to miejsca kompleksowej pomocy, które zapewniają wsparcie dla migrantów. Dlatego organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zebrać w jednym miejscu różne usługi, które mogą być przydatne i pożądane wśród ukraińskich uchodźców mieszkających w Polsce.

Kontaktując się z centrum integracji obywatele Ukrainy mogą otrzymać:

  • Wsparcie informacyjne;
  • Pomoc psychologiczną;
  • Porady prawne i zawodowe;
  • Pomoc specjalisty ds. integracji
  • Dostęp do kursów językowych i kwalifikacyjnych;
  • Usługi tłumacza przysięgłego;
  • Pomoc w opiece dziennej.

W ośrodkach Ukraińcy mogą uzyskać informacje na temat schronisk dla uchodźców, otwarcia konta bankowego i przystępnej opieki medycznej, dowiedzieć się o istniejących programach wsparcia finansowego oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosków (np. o świadczenie socjalne 500+).

W ramach pomocy psychologicznej Ukraińcom oferowane są indywidualne konsultacje ze specjalistami oraz udział w treningach i warsztatach psychologicznych, które mają pomóc w pozbyciu się stresu i traumy spowodowanej wojną. Prawnicy ośrodka pomogą rozwiązać wszystkie kwestie urzędowe związane z życiem i legalizacją w Polsce. Specjaliści ds. rekrutacji są gotowi zaoferować obywatelom Ukrainy wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z karierą i zatrudnieniem, m.in. poprzez zapewnienie nauki języka polskiego i odbycia kursów zawodowych, które pozwolą na przekwalifikowanie się i/lub zwiększenie wartości konkurencyjnej pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy.

Dla dzieci ukraińskich organizowane są grupy dzienne, w których młodzi Ukraińcy mogą pozostawać pod opieką doświadczonych opiekunów, bawić się i uczestniczyć w różnych zajęciach i warsztatach, podczas gdy ich rodzice zajmują się sprawami codziennymi, studiują lub pracują.

Co ważne, wszystkie usługi świadczone w ośrodkach są całkowicie bezpłatne dla beneficjentów. Ośrodki pomagają ukraińskim uchodźcom w każdej sytuacji kryzysowej i zapewniają wsparcie osobom w tragicznej sytuacji.

Gdzie znajdują się centra integracyjne ADRA w Polsce?

W Polsce działają obecnie trzy Centra Integracji ADRA dla Cudzoziemców, zlokalizowane w różnych miastach w Polsce, m.in.

  • Warszawa: centrum działa w poniedziałki oraz od środy do piątku od 9:30 do 15:30 pod adresem Szucha 11B/1. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu.
  • Lublin: centrum jest otwarte dla gości przez cały tydzień, oprócz wtorku, w godzinach 9-15 przy Krakowskim Przedmieściu 21.
  • Bydgoszcz – ośrodek przyjmuje Ukraińców w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 8-16 przy Dworcowej 57, a z koordynatorami można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Zobacz też: Freelance i praca zdalna w Polsce dla Ukraińców

W najbliższym czasie planowane jest otwarcie dwóch kolejnych centrów integracyjnych ADRA w Katowicach i Zielonej Górze. Dokładne adresy, pod którymi znajdą się centra, nie zostały jeszcze ogłoszony.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *