Jak zmieniły się ceny mieszkań w Polsce tej jesieni

20 listopada 2022

Od początku 2022 roku nastąpił wzrost kosztów mieszkań. Średnio ceny na polskim rynku nieruchomości wzrosły do 17%. Informuje o tym Narodowy Bank Polski. Ostatnio jednak sytuacja nieco się ustabilizowała.

W ostatnim czasie ceny mieszkań nieco wyhamowały. Utrzymują się one na wysokim poziomie, ale wzrost cen, co do zasady, nie następuje. A jeśli tak, to jest to nieistotne. Możemy nawet spodziewać się spadku cen, ale jeśli do niego dojdzie, to będzie on dość nieznaczny.

Obecnie średnio cena mieszkania w Polsce wynosi około 8-9 tys. zł za metr kwadratowy. Najwyższa cena zakupu mieszkania w Warszawie to ponad 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Najniższa – w Rzeszowie – 7 tys. zł za metr kwadratowy.

Stabilnie wysokie ceny utrzymują się w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Szczecinie – 10-11 tys. zł za mkw. Również ceny wynajmu nieco wyhamowały.

W Polsce mamy do czynienia ze wzrostem cen mieszkań. Dotyczy to zarówno zakupu nieruchomości, jak i wynajmu mieszkań. Ceny rosną od kilku lat, ale coraz mniej osób może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu na nieruchomość.

Podpowiadamy, z czym związany jest wzrost cen i o ile poszły one w górę. Dowiedz się wszystkich szczegółów.

Jak bardzo wzrosły ceny mieszkań?

Nie da się zaprzeczyć, że ceny mieszkań w Polsce rosną. Tym samym, w porównaniu z ubiegłym rokiem, w sierpniu Polacy udzielili o 70% mniej kredytów mieszkaniowych. Na cenę wpływa wiele czynników: gwałtowny wzrost czynszów i brak zmian na rynku nieruchomości. Jak komentują to eksperci:

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych również ogranicza skalę nowych inwestycji, oddalając nas od celu, jakim jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce. Deweloperzy nie tylko zaczynają mniej inwestować, dostosowując podaż do zmieniającego się popytu, ale także mają problemy z pozyskaniem finansowania.

Faktem jest, że obecnie buduje się mniej mieszkań. W sierpniu 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 5200 mieszkań w Polsce. I to aż o 63% mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ponadto wzrosły również ceny mieszkań na wynajem. Według najnowszych danych sytuacja przedstawia się następująco:

 • Gdynia – wzrost o 40,1%;
 • Białystok – wzrost o 38,4%;
 • Sopot – wzrost o 36%;
 • Rzeszów – wzrost o 33%;
 • Kraków – wzrost o 31,9%;
 • Gdańsk – wzrost o 30,4%;
 • Katowice – wzrost o 28,1%;
 • Lublin – wzrost o 24,4%;
 • Łódź – wzrost o 23,5%;
 • Wrocław – wzrost o 22,7%;
 • Szczecin – wzrost o 21,5%;
 • Poznań – wzrost o 18,4%;
 • Warszawa – wzrost o 18%.

Można więc zauważyć, że ceny najbardziej wzrosły w Gdyni, Białymstoku i Sopocie, a najmniej w Poznaniu i Warszawie. O tym, jak szukać mieszkań w Polsce, pisaliśmy w tym artykule.

Jak dalej będą się zmieniać ceny mieszkań?

Trudno powiedzieć, jak zmienią się ceny mieszkań. Bardzo one wzrosły, więc nawet jeśli nastąpi ich spadek, to będzie on mało odczuwalny. Jak mówią eksperci w tym temacie:

Trudno mówić o obniżce cen w kontekście szybko rosnących czynszów, skoków kosztów budowy i dwucyfrowej inflacji, przed którą nieruchomości służą do ochrony w długim okresie.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Dlatego na tej podstawie powinniśmy spodziewać się jeszcze wyższych cen. Warto też zauważyć, że na początku sierpnia popyt na kredyty spadł o 72%. Jest to najniższa liczba od 14 lat.

Jakie świadczenia są przewidziane dla mieszkań na wynajem?

W Polsce można również uzyskać pomoc na wynajem mieszkania. Mówimy o dodatku mieszkaniowym. Zazwyczaj ta pomoc była przeznaczona dla Polaków, ale mogą na nią liczyć także Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski od 24 lutego 2022 roku. Dotyczy to osób, które:

 • Zamieszkują w lokalu mieszkalnym na podstawie umowy najmu/podnajmu;
 • Mieszkają we własnym mieszkaniu lub prywatnym domu;
 • Zamieszkują w lokalu mieszkalnym ze spółdzielczym prawem własnościowym;
 • Zamieszkują w lokalu mieszkalnym bez uregulowania stanu prawnego (np. oczekiwanie na mieszkanie zastępcze)

O tym, jakie dokumenty są wymagane do ubiegania się o tę pomoc, a także o dodatkowych warunkach dowiesz się tutaj.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *