Kontrola graniczna zostanie wprowadzona na granicy polsko-niemieckiej

W związku z falą nielegalnej migracji z Polski i Czech do Niemiec, na przejściach granicznych z tymi krajami zostaną wprowadzone kontrole graniczne. Mowa o granicy polsko-niemieckiej i czesko-niemieckiej. Co to oznacza? Jak będzie można wyjechać z kraju? Jaki jest tego powód, przeczytaj nasz artykuł.
Dlaczego wprowadzane są kontrole graniczne
W ostatnim czasie wzrosła liczba imigrantów na granicy niemieckiej-czeskiej i polsko-niemieckiej. Większość z nich próbuje pozostać w kraju nielegalnie. Dlatego wprowadzenie kontroli granicznych powinno znacznie zmniejszyć ten przepływ i poprawić sytuację. Faktem jest, że niemieckie miasta i kraje związkowe mogą nie być w stanie pomieścić większej liczby osób.
Planuje się, że kontrole graniczne rozpoczną się w czerwcu 2023 roku. Według Michaela Stübgena i Armina Schustera, ministrów spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii, umieszczenie dodatkowych punktów kontroli granicznej jest również konieczne, aby obywatele państw członkowskich UE mogli swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się przez te kraje.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Czy otrzymam zakaz wjazdu do Niemiec?
Wprowadzenie kontroli granicznych może mieć również wpływ na uchodźców z Ukrainy. W tej chwili nie ma jednak dokładnych informacji na ten temat. Nie wiadomo również, czy ukraińscy uchodźcy, którzy chcą odwiedzić Niemcy w celach turystycznych, będą mogli wjechać do kraju. Warto więc przygotować się na ewentualne komplikacje.
Szef brandenburskiego MSW zapowiedział jednak, że na granicy polsko-niemieckiej nie będzie żadnych szlabanów. Dodatkowe kontrole umożliwią jednak zawracanie zatrzymanych imigrantów. W pierwszej kolejności zatrzymywani będą ci, którzy nie posiadają dokumentów pozwalających na legalny pobyt w Niemczech.
Aby rozwiązać ten problem, niemiecki rząd planuje również zawrzeć specjalną umowę z krajami pochodzenia imigrantów. Procedura ta pozwoli na odesłanie ich do krajów pochodzenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.