Elektroniczna kolejka do przekraczania granicy ma działać na 16 przejściach granicznych

15 maja 2023
Samochody ciężarowe korzystające z e-kolejki na granicy Source: Vista Create

W grudniu 2022 roku uruchomiono elektroniczną kolejkę na granicy Dorohusk-Jagodzin. Obecnie granicę mogą przekraczać tylko samochody ciężarowe. Jednak wprowadzenie tej usługi zmniejszyło kolejki i czas oczekiwania. Projekt będzie więc nadal rozwijany, a elektroniczna kolejka będzie działać na 16 punktach kontrolnych. Dowiedz się więcej w naszym artykule.

W których punktach kontrolnych będzie dostępna usługa e-kolejki?

Planuje się, że do końca maja e-kolejka zostanie uruchomiona w kilku kolejnych punktach kontrolnych. Są to następujące punkty kontrolne:

  • Rawa-Ruska
  • Krakowiec
  • Szeginie
  • Użhorod
  • Porubne
  • Tisa (Chop) – Zahony,
  • Reni.

Usługa będzie dostępna w głównych punktach kontrolnych. Uwaga: od połowy maja kierowcy ciężarówek będą mogli przekraczać te punkty kontrolne tylko po wcześniejszym umówieniu się w elektronicznej kolejce.

Zobacz też: Polscy pracodawcy nie będą już mogli płacić Ukraińcom mniej

Jak to działa?

W systemie będzie można się zarejestrować poprzez specjalną stronę internetową. Obecnie jest jeszcze w fazie testów, więc nie jest dostępna, jednak w najbliższym czasie powinna zostać uruchomiona. Następnie pojawi się specjalna aplikacja.

Planuje się, że e-kolejka zapewni użytkownikom wygodną i zrozumiałą obsługę. Powinno to znacznie poprawić sytuację na granicy, gdyż kierowcy będą docierać do punktów kontrolnych w jasno określonym czasie.

Nasz elektroniczny system kolejkowy dla samochodów ciężarowych będzie zintegrowany z bazami danych Służby Celnej i Straży Granicznej. Jest to konieczne w szczególności do przydzielenia określonych pojazdów w kolejce priorytetowej. Mówimy o pojazdach przewożących łatwo psujące się produkty. Są one wymienione w ukraińskiej klasyfikacji towarów dla zagranicznej działalności gospodarczej – grupy towarów od 1 do 24. Z deklaracji celnej system dowie się, co dokładnie jedzie na granicę w każdym samochodzie.

Ponadto całkowicie wykluczona jest ingerencja człowieka w system. Nie będzie ręcznej regulacji kolejki – skomentował wiceminister infrastruktury ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji Andriy Komirnyi.

Na początku system będzie wdrażany w jednym punkcie kontrolnym w trybie testowym. Później zostanie wprowadzony w innych miejscach.

Przewoźnik wybierze miejsce, w którym będzie czekał na swoją kolej. Wcześniej nie jest konieczne wchodzenie do strefy zastrzeżonej. Gdy nadejdzie czas przybycia do punktu kontrolnego, otrzymasz powiadomienie z systemu. Również system będzie powiadamiał kierowców o możliwych opóźnieniach.

System „Elektroniczna kolejka do przekraczania granicy” będzie całkowicie bezpłatny.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału na Telegramie. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Dlaczego zapadła decyzja o wprowadzeniu tego systemu?

Decyzja o wprowadzeniu elektronicznego systemu kolejkowego powstała w związku z ogromnym zatłoczeniem na granicach. Obecnie kierowcy czekają w kolejce tydzień lub dłużej. Przekłada się to na ogromne straty.

Rozumiemy, że sama elektroniczna kolejka nie rozwiązuje problemu przestoju ładunków. Zależy to wyłącznie od przepustowości przejść granicznych. Tymczasem przed nami zima. Czekanie na kolejkę przy drogach na mrozie po pierwsze jest niekomfortowe, a po drugie prowadzi do jeszcze większych kosztów dla kierowców.

E-kolejka będzie wygodną i zrozumiałą dla użytkowników usługą, która pozwoli zaoszczędzić czas i oczekiwanie na przekroczenie granicy w każdym dogodnym miejscu – skomentował Mustafa Najem, wiceminister infrastruktury.

Może Cię również zainteresować aktualna sytuacja na granicy Ukrainy i Polski.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Jedna odpowiedź do “Elektroniczna kolejka do przekraczania granicy ma działać na 16 przejściach granicznych”

  1. Biały trans pisze:

    Polski kierowca jadący na pusto nie ma możliwości siedzenia w domu i zaplanowania kiedy wjedzie na granice tym bardziej że odprawa i rozladunek może się przesunąć i kolejna awizacja w kolejce jest za kilka dni uważam że awizacja przy pełnych autach z Ukrainy jest ok ale jadące na pusto przez przejścia tylko do tego przeznaczone powinny się odbywać jak do tej pory w kolejce. Wystarczy jechać na granice to się zobaczy jak jest oblegana przez samochody ciężarowe tylko ich nikt nie wpuszcza bo nie ma awizacji ostatnio się spóźniłem kilkanaście minut i na granice wjechałem po 4 dniach wcześniej jadąc na pusto nie stałem dłużej niż 24h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *