Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce

Sofiia Verhulesovа
7 czerwca 2023
Komentarze 0
Ukrzyżowany Jezus, przez którego w Polsce obchodzone jest Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, który w tym roku przypada na 8 czerwca, jest jednym z kluczowych, świętych świąt katolickich – do tego stopnia, że stało się oficjalnym dniem wolnym od pracy w Polsce na szczeblu państwowym. Artykuł opisuje historię święta i powody jego znaczenia dla wiernych obrządku zachodniego.

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa – co to za święto?

Ważnym świętym obrzędem w chrześcijaństwie (zarówno dla prawosławnych, jak i katolików) jest komunia, a w katolicyzmie Eucharystia, czyli przyjmowanie chleba i wina podczas nabożeństwa. Biblia opisuje historię, w której Jezus zgromadził 12 uczniów na Ostatniej Wieczerzy na krótko przed ukrzyżowaniem. Podczas posiłku połamał chleb, który symbolizuje Ciało Jezusa, nalał wino, które reprezentuje Krew Jezusa, podał je apostołom, nakazał im jeść i ogłosił: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Tak więc dzisiaj chrześcijanie na całym świecie przyjmują komunię jako przypomnienie, że Ciało Chrystusa cierpiało na krzyżu, a Jego Krew została tam przelana za grzechy wszystkich ludzi.

Wierzący zarówno w obrządku katolickim, jak i prawosławnym wierzą, że podczas komunii chleb i wino nie tylko symbolizują, ale faktycznie zamieniają się w Ciało i Krew Chrystusa w momencie sakramentu. W ten sposób Jezus nieustannie przebywa na ziemi z wierzącymi. Fakt ten świętowany jest podczas Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa. Wcześniej pisaliśmy, że Ukraiński Kościół Prawosławny przechodzi na nowy kalendarz.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Historia święta Ciała i Krwi Chrystusa

W XIII wieku kobieta o imieniu Juliana Cornillon miała wizję, w której Chrystus objawił jej, że należy ustanowić specjalną, odrębną celebrację obrzędu komunii. Podzieliła się tym z duchowieństwem. Ówczesny biskup kościoła w Liège, mieście, w którym mieszkała Julianne, Robert, zlecił teologom zbadanie tej sprawy. Na podstawie wyników badań zdecydował, że jest to świetny pomysł i wprowadził święto. Później jednak uznano je za herezję, czyli nauczanie niezgodne z podstawami wiary chrześcijańskiej. Później katoliccy księża powrócili do święta Eucharystii i próbowali ponownie wprowadzić je do tradycji wiary katolickiej. Pisaliśmy również o różnicach między katolickimi i prawosławnymi obchodami Wielkanocy.

Święto zostało ostatecznie zatwierdzone w 1263 roku. Następnie, we włoskim mieście Bolsena, podczas mszy, jeden z ministrów zauważył, że krew kapie z chleba komunijnego bezpośrednio na płótno, na którym stała kapliczka. Zakrwawiona tkanina została wysłana do papieża, który umieścił relikwię w miejscowej katedrze. Był zafascynowany tym cudem i pod jego wpływem postanowił wprowadzić oficjalne święto kościelne Ciała i Krwi Chrystusa dla wszystkich wierzących katolików. Od tego czasu, przez ponad 700 lat, katolicy obchodzą je corocznie w pierwszy czwartek po Trójcy Świętej.

Tradycje obchodzenia święta Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce i na świecie

W Polsce ten dzień jest oficjalnym świętem, wszystkie sklepy i instytucje są zamknięte. Zamiast tego odbywają się wielkie procesje centralnymi ulicami miast, podczas których katolicy publicznie deklarują swoją wiarę w Chrystusa. Największe z nich odbywają się w Warszawie i Krakowie. Uroczystości odbywają się z udziałem orkiestr, dzwonów bijących w całym mieście, ludzi często ubranych w stroje narodowe, śpiewających pieśni, niosących krzyże i obrazy, przenoszących ołtarze i posypujących drogi przed nimi kwiatami. Domy są udekorowane krzyżami i wizerunkami Jezusa Chrystusa. Jest to dość spektakularne i pompatyczne wydarzenie.

Mówi się, że w czasach zaborów udział w procesjach był manifestacją świadomości nie tylko religijnej, ale i narodowej. Po II wojnie światowej symbolizował także jedność i niepodzielność narodu polskiego.

Zobacz też: Święto 6 stycznia: czym są te obchody i jak się przygotować?

W niektórych krajach istnieje tradycja zabierania ze sobą gałązek brzozy. Wierni katoliccy wierzą, że jeśli zostaną one umieszczone pod dachem, ochronią dom przed pechami. Zwyczajem jest również wyplatanie wianków w święto – według wierzeń, jeśli zostaną przyniesione do domu, ochronią dom i jego mieszkańców przed szkodnikami, piorunami i burzami.

Podczas święta Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele katolickim odbywa się także obrzęd adoracji (uwielbienia) Najświętszego Sakramentu, czyli modlitwa i uwielbienie Boga w kościele przed specjalnym naczyniem, na którym wystawione są Święte Dary (tj. chleb i wino do komunii).

Ten dzień jest uważany za święto rodzinne, więc wiele rodzin katolickich po procesji i nabożeństwie udaje się na spacer i spotyka się w małym gronie.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *