Podwyższono podatek dla właścicieli psów w Polsce

Irina Turaieva
Polska, Zwierzęta | 21 stycznia 2023
Komentarze 0
Kot i pies leżący na łóżku. Pl

W 2023 roku podniesiono maksymalny roczny próg podatkowy dla właścicieli psów. Proponujemy dowiedzieć się, ile wyniesie teraz podatek oraz zapoznać się z zasadami trzymania zwierząt domowych w Polsce. 

Zwiększono kwotę podatku dla właścicieli psów w Polsce

W styczniu 2022 roku w Polsce wprowadzono specjalny podatek dla właścicieli psów, który wówczas wynosił do 135 zł rocznie. Od 1 stycznia 2023 r. maksymalna stawka tego podatku wzrosła do 150,93 zł rocznie. Była to maksymalna wysokość opłaty ustalona w 2023 roku przez polskie Ministerstwo Finansów.

Nie oznacza to jednak, że jeśli masz czworonożnego przyjaciela, będziesz musiał zapłacić tę kwotę. Faktem jest, że decyzja o wprowadzeniu podatku od psów podejmowana jest na poziomie konkretnej gminy. Dlatego to tam trzeba się dowiedzieć, czy w Twojej gminie jest przewidziany podatek od psów i według jakiej stawki będą pobierane środki, bo gmina może swoją decyzją obniżyć kwotę ustaloną przez ministra (i często to robi). Zazwyczaj informacje o obowiązkach podatkowych dla właścicieli psów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej danej gminy.

Warto zauważyć, że dziś większość powiatów nie wprowadziła tego podatku, choć obowiązuje on np. w Krakowie, Szczecinie, Sopocie, Rudzie Śląskiej i Włocławku. Ale nawet w tych gminach, w których wprowadzono tę innowację, kwota podatku jest znacznie obniżona w stosunku do proponowanej. Należy pamiętać, że niezależnie od decyzji gminy, z płacenia podatku „od psa” zwolnione są następujące kategorie osób:

  • osoby niepełnosprawne, dla których pies pełni funkcję asystenta;
  • osoby powyżej 65 roku życia z nie więcej niż jednym psem;
  • osoby starsze, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Warto zaznaczyć, że zwolnienie podatkowe dla osób należących do tych kategorii obowiązuje tylko w przypadku utrzymywania jednego psa. A jeśli dana osoba nabędzie kilka psów, to za każdego będzie musiała zapłacić pełny podatek, zaczynając od drugiego.

Kolejnym wyjątkiem od zasad podatkowych są rolnicy, którzy płacą podatek rolny. Prawo pozwala im trzymać dwa psy za darmo − bez płacenia powyższego podatku.

Jak w Polsce rozwiązuje się problem bezdomnych zwierząt?

Polacy są bardzo odpowiedzialni wobec zwierząt. Wystarczy nawet pobieżny rzut oka, aby przekonać się, że w Polsce problem bezpańskich psów czy bezdomnych kotów praktycznie nie istnieje. I nie chodzi tylko o to, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia domowego jest zazwyczaj podejmowana przez polskich obywateli bardzo ostrożnie (sprzyja temu zarówno ogólna edukacja społeczeństwa, jak i przepisy prawa). Znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemu opieki nad bezpańskimi zwierzętami odgrywają liczne fundacje charytatywne i organizacje wolontariackie, które tworzą schroniska i prowadzą akcje charytatywne na rzecz pomocy „braciom mniejszym”.

Schroniska dla bezdomnych psów i kotów działają we wszystkich gminach i w wielu miastach Polski. I to właśnie tam nowych mieszkańców przyprowadza specjalna policja, która zajmuje się zwierzętami. Mogą być znalezione na ulicy lub trafić do schroniska po śmierci swoich właścicieli. Zdarza się również, że zwierzęta trafiają do schroniska przez osoby, które w tym czasie nie mają warunków do ich utrzymania. Przecież zwierzęta domowe w Polsce są chronione przed zaniedbaniami właścicieli na poziomie legislacyjnym.

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt, właściciel zwierzęcia jest za nie w pełni odpowiedzialny i ma obowiązek sprawować nad nim opiekę, zapewniając mu odpowiednie warunki bytowe. A jeśli na przykład zostawiłeś gdzieś swojego psa, możesz dostać nie tylko mandat, ale także do roku więzienia. Ważne jest, że w przeciwieństwie do przepisów brytyjskich i amerykańskich, polskie prawo nie pozwala na usypianie bezdomnych zwierząt. A wszystkie wysiłki skierowane są na znalezienie nowego domu dla czworonogów. Dla tych, którzy nie mogą wziąć do domu psa lub kota, istnieją różne formy „wirtualnej adopcji”, kiedy to chętni mają możliwość zdalnego zaopiekowania się zwierzęciem i zapłacenia za jego karmę, szczepienia, zabawki itp.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Przepisy dotyczące trzymania zwierząt domowych w Polsce

Osoba, która przynosi do domu zwierzę domowe jest zobowiązana do zapewnienia mu:

  • pomieszczenia, które umożliwi zwierzęciu swobodne poruszanie się i zmianę pozycji ciała, a także ochroni je przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi;
  • dobrego odżywiania − jedzenie i stały dostęp do wody;
  • socjalizacji − aby zwierzę się rozwijało i nie było agresywne, człowiek musi poświęcać mu uwagę, dlatego w Polsce nie wolno trzymać zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin dziennie, a długość smyczy musi wynosić co najmniej 3 metry.

Trzymanie zwierzęcia w ciemnym i zamkniętym pomieszczeniu, gdzie nie docierają promienie słoneczne, gdzie jest zimno lub gorąco, a także odmawianie zwierzęciu jedzenia lub spacerów, jest uznawane za znęcanie się i prowadzi do odpowiedzialności prawnej. Jednocześnie właściciele zwierząt są zobowiązani do tego, aby w jak najmniejszym stopniu przeszkadzały one innym i nie zakłócały spokoju w domu.

Właściciele gadów, płazów, ptaków, stawonogów, w tym pajęczaków i owadów, oraz innych zwierząt egzotycznych utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych są zobowiązani do zabezpieczenia tych zwierząt przed ucieczką. W tym przypadku zwierzęta egzotyczne są dozwolone w miejscach publicznych tylko na smyczy lub w klatce.

Szczepienia zwierząt domowych w Polsce

Właściciele psów i kotów powinni zadbać o zdrowie swoich pupili, wykonując im odpowiednie szczepienia. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psy i koty w Polsce podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko wściekliźnie. Pierwsze takie szczepienie wykonuje się u zwierząt w ciągu 30 dni od ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W przyszłości każde kolejne szczepienie musi być wykonane co 12 miesięcy. W razie potrzeby można skorzystać z bezpłatnej konsultacji weterynaryjnej online.

Informacja o szczepieniu przeciwko wściekliźnie w Polsce jest zapisywana w specjalnym rejestrze, a także w paszporcie weterynaryjnym zwierzęcia. Jeśli paszport weterynaryjny z jakiegoś powodu nie jest dostępny, właściciel może uzyskać świadectwo szczepień.

Szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie przeprowadzają lekarze weterynarii w publicznych i prywatnych przychodniach weterynaryjnych. Zabieg w Polsce można wykonać zarówno odpłatnie, jak i bezpłatnie − wiele klinik weterynaryjnych okresowo prowadzi specjalne programy charytatywne, oferując bezpłatne szczepienie zwierząt domowych dla osób, które nie są w stanie zapłacić za zabieg. Ponadto podobne programy realizowane są na poziomie województw i gmin. Również niektóre polskie lecznice oferują bezpłatnie usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych zabranych z Ukrainy.

Zasady wyprowadzania zwierząt domowych na spacer w Polsce

Pomimo tego, że spacery z pupilami, zwłaszcza psami, są nieodłącznym elementem opieki nad zwierzętami, w Polsce obowiązują pewne zasady i ograniczenia, których należy przestrzegać, zabierając czworonożnego przyjaciela na spacer. Pierwszą i główną zasadą jest to, że w miejscach publicznych pies powinien zawsze pozostawać pod nadzorem właściciela i na smyczy, niezależnie od stopnia jego spokoju czy agresywności. A przewożąc psa środkami komunikacji miejskiej, oprócz smyczy, musi on mieć również kaganiec.

Pisaliśmy też o zasadach wwożenia zwierząt do Polski z Ukrainy w 2023 roku.

Należy pamiętać, że właściciele psów mieszkający w budynkach mieszkalnych mogą swobodnie wyprowadzać swoje zwierzęta na smyczy na całym ogólnodostępnym terenie przyległym, w tym na trawnikach. Żaden znak ostrzegający przed mandatem, który często montują sami mieszkańcy, nie jest zgodny z prawem i nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi. Jednocześnie właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do zapewnienia, że ich pupile nie zanieczyszczają terenów publicznych. Dlatego podczas spaceru z czworonożnym przyjacielem, właściciel musi natychmiast usunąć jego odchody.

Кary dla właścicieli zwierząt

Właściciel zwierzęcia domowego, który utrzymuje je w nieodpowiednich warunkach, może zostać ukarany grzywną do 1000 zł, a w niektórych przypadkach może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Kara grzywny do 1000 zł lub pozbawienia wolności grozi również za znieważenie lub zastraszenie zwierzęcia, a także za umyślne napuszczenie psa na człowieka. Właściciele psów mogą być również ukarani grzywną za nieprzestrzeganie innych zasad. Przykładowo, grzywna w wysokości do 500 zł grozi w następujących przypadkach

  • zwierzę nie posiada obowiązkowych szczepień;
  • spuszczasz psa ze smyczy w miejscu publicznym (a nawet w lesie, z wyjątkiem psów myśliwskich na polowaniu), nawet jeśli nikogo nie zaatakował i jest wyjątkowo dobrze wychowany;
  • nie posprzątałeś po swoim pupilu na ulicy.

Zobacz też: Szczepienia ochronne w Polsce dla dzieci

Dodatkowo musisz pamiętać, że to Ty jesteś odpowiedzialny i płacisz za wszelkie szkody i straty, które może spowodować Twój czworonożny przyjaciel.

Czipowanie zwierząt domowych w Polsce

Wielu właścicieli zwierząt domowych czipuje swoich pupili − jest to bardzo skuteczny sposób na ich odnalezienie i bezpieczny powrót do domu. Przecież malutki chip, wszczepiany pod skórę zwierzaka, zawiera unikalny 15-cyfrowy numer, który zapewnia szybką i łatwą identyfikację do końca życia zwierzęcia. A ponieważ zaczipowane zwierzęta można zarejestrować w polskim lub międzynarodowym, europejskim katalogu, pozwala to na odnalezienie zwierzęcia, nawet jeśli zagubi się gdzieś podczas zagranicznej wycieczki. Zabieg wykonywany jest w większości klinik weterynaryjnych w Polsce. Zwykle kosztuje on około 100 złotych. Ponadto niektóre miasta i gminy od czasu do czasu organizują akcje czipowania zwierząt.

Ogólnie rzecz biorąc, chipowanie nie jest w Polsce obowiązkowe. Jednak każde zwierzę, któremu wystawia się paszport, musi zostać zaczipowane. Dodatkowo, zgodnie z regulaminem Związku Kynologicznego w Polsce, każdy pies hodowlany musi mieć chip (lub tatuaż).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *