Pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce od Fundacji Ukraina i Mercy Corps

17 stycznia 2023
Pomoc finansowa od Fundacji Ukraina. Pl Source: Vista Create

Fundacja Ukraina i Mercy Corps zapraszają Ukraińców, którzy otrzymali tymczasowe schronienie przed wojną w Polsce, do zgłaszania się po pomoc finansową. Sprawdź, kto i jak może ubiegać się o dopłaty! 

Fundacja Ukraina i Mercy Corps pomagają ukraińskim uchodźcom

Organizacja pozarządowa Fundacja Ukraina oraz międzynarodowa misja humanitarna Mercy Corps oferują pomoc finansową uchodźcom, którzy wyjechali do Polski z powodu wojny w Ukrainie i potrzebują pomocy.

Fundacja Ukraina to młoda i aktywna organizacja pozarządowa, która istnieje od 2013 roku i działa na terenie Dolnego Śląska, realizując głównie międzykulturowe projekty edukacyjne i integracyjne dla migrantów. Wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy, organizacja udziela wsparcia ukraińskim uchodźcom w Polsce, rozszerzając zakres swoich działań, aby sprostać wymogom czasu i sytuacji. Jednym z nowych projektów organizacji jest program pomocy uchodźcom «Wsparcie finansowe 2023», który zespół Fundacji Ukraina realizuje we współpracy z międzynarodową fundacją charytatywną Mercy Corps.

Organizacja charytatywna Mercy Corps, znana również jako Korpus Miłosierdzia, jest międzynarodowym zespołem organizacji humanitarnych, które współpracują ze sobą na całym świecie, aby pomagać ludziom w trudnych sytuacjach życiowych. Od pierwszych dni pełnowymiarowej wojny w Ukrainie organizacja udziela doraźnej pomocy pieniężnej ukraińskim uchodźcom i przesiedleńcom wewnętrznym. Jak zauważono w organizacji:

Naszą misją jest łagodzenie cierpienia, ubóstwa i ucisku poprzez pomoc ludziom w budowaniu bezpiecznych, produktywnych i sprawiedliwych społeczności.

Dzięki środkom przekazanym przez Mercy Corps organizacje w Ukrainie zorganizowały ewakuację ludzi z najgorętszych miejsc, zapewniły ludności niezbędną opiekę medyczną, żywność i leki. Również przy wsparciu organizacji powstała interaktywna mapa z punktami pomocy dla Ukraińców w Polsce. Dziś do projektu włączył się Mercy Corps, aby zapewnić pomoc finansową ukraińskim uchodźcom przebywającym obecnie w Polsce.

Kto może otrzymać pomoc finansową od Fundacji Ukraina i Mercy Corps?

Do udziału w projekcie pomocy uchodźcom «Wsparcie finansowe 2023» organizatorzy zapraszają przymusowych migrantów wojskowych z Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Polsce i potrzebują wsparcia, ale nigdy nie mieli możliwości otrzymania innych płatności niż te zapewnione przez państwo. Czyli o pomoc finansową z Fundacji Ukraina i Mercy Corps mogą ubiegać się tylko ci Ukraińcy, którym nie udało się otrzymać środków z ONZ, pomocy finansowej z IRC, płatności z The Lutheran World Federation itp. Pomoc finansowa z Fundacji Ukraina i Mercy Corps dotyczy następujących kategorii ludności:

  • kobiety w ciąży;
  • matki z małymi dziećmi (poniżej 1 roku życia)
  • matki wielodzietne (posiadające 3 lub więcej dzieci i przebywające w Polsce bez męża);
  • osoby niepełnosprawne z grupy 1 i 2;
  • osoby w wieku emerytalnym (60+).

Informujemy, że Ukraińcy zamieszkujący na terenie Dolnego Śląska proszeni są o zgłaszanie się po pomoc. Wymóg zamieszkania na terenie województwa dolnośląskiego organizatorzy tłumaczą koniecznością dwukrotnego przyjazdu uczestników programu do Wrocławia. Za pierwszym razem trzeba będzie przyjść, aby dostarczyć niezbędny pakiet dokumentów, a druga wizyta będzie konieczna dla osób, które zostaną zatwierdzone do udziału w programie, aby otrzymać kartę do płatności.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak zgłosić się po pomoc finansową z Fundacji Ukraina i Mercy Corps?

Aby otrzymać pomoc finansową od Fundacji Ukraina i Mercy Corps, należy wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym konieczne będzie:

  • podanie swojego adresu e-mail;
  • potwierdzenie, że opuściłeś Ukrainę po 24 lutego 2022 roku;
  • poinformowanie, czy obecnie mieszkasz na Dolnym Śląsku;
  • podanie informacji, czy wcześniej otrzymywałeś pomoc finansową od innych organizacji lub fundacji charytatywnych;
  • wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie podanym we wniosku (jest to wymagane, aby nasze dane osobowe podane we wniosku mogły zostać wykorzystane do podjęcia decyzji o przyznaniu pomocy finansowej).

Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Do 20 stycznia włącznie można zgłaszać się po pomoc finansową w ramach projektu Fundacji Ukraina i Mercy Corps.

Jaką pomoc finansową otrzymają uczestnicy projektu?

Po upływie terminu rejestracji dane zostaną dokładnie sprawdzone pod kątem poprawności podanych informacji i zgodności z warunkami uczestnictwa w programie finansowym. Wyniki tego pierwszego (z dwóch) etapów będą znane w okresie od 21 do 31 stycznia. To właśnie w tym okresie uczestnicy, którzy zostali dopuszczeni do dalszych rozważań, otrzymają maila z dalszymi krokami dotyczącymi udziału w programie.

Jak wspomniano wyżej, na etapie składania dokumentów potencjalni uczestnicy projektu będą musieli osobiście przyjechać do Wrocławia. Jeśli jednak ze względów zdrowotnych osoba zgłoszona do programu nie może przyjść osobiście, może przyjść zamiast niej ktoś bliski. W takim przypadku krewnemu zostanie wydana karta z pomocą finansową Fundacji Ukraina i Mercy Corps.

Osoby, które pozytywnie przejdą identyfikację i zostaną zakwalifikowane do udziału w projekcie, będą miały możliwość otrzymania pomocy finansowej w wysokości 710 zł przez trzy miesiące. Formularz rejestracyjny do udziału w programie finansowym Fundacji Ukraina i Mercy Corps można wypełnić tutaj.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *