W Polsce wzrosną kary za jazdę pod wpływem alkoholu

12 lipca 2022

Niedawno polski sejm przegłosował nowelizację Kodeksu Karnego, a zmiany te mają zostać wprowadzone bardzo szybko. Projekt ustawy przewiduje kary pieniężne równe wartości samochodu lub nawet konfiskatę pojazdu za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rząd przyjął ten projekt ustawy jeszcze w lutym 2022 roku, ale Sejm rozpatrzył i poparł go dopiero w lipcu.

Samochód może zostać skonfiskowany w następujących przypadkach:

  • Jeśli kierowca ma zawartość alkoholu we krwi na poziomie 1,5 promila, to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek, czy nie.
  • Jeśli doszło do wypadku, a kierowca ma we krwi zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila alkoholu.
  • Jeśli kierowca nie jest jedynym właścicielem pojazdu, decyzją sądu może zostać nałożona grzywna w wysokości wartości samochodu zgodnie z kwotą podaną w polisie ubezpieczeniowej. Jeśli nie ma polisy, kara zostanie ustalona na podstawie średniej wartości rynkowej samochodu.

Projekt ustawy zwiększa również kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwym. Mianowicie jest to od 2 do 12 lat więzienia, w zależności od ciężkości konsekwencji. Minimum 3 lata więzienia, jeśli wypadek spowodował poważne konsekwencje zdrowotne dla ofiar. W przypadku ofiar śmiertelnych – od 5 do 16 lat za kratkami.

Aby wprowadzić te zmiany, ustawa musi zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez prezydenta.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

Możliwość komentowania została wyłączona.