Pierwszy ukraiński zbiór dźwiękowych opowieści terapeutycznych zaprezentowany w Warszawie

Kilka dni temu w Warszawie odbyła się prezentacja ukraińskich terapeutycznych bajek audio. Dowiedz się, czym są i jak możesz ich posłuchać.
18 listopada w Warszawie zaprezentowano pierwszy ukraiński zbiór terapeutycznych bajek audio dla dzieci. Kolekcja została zaprezentowana przez ukraińską pisarkę dla dzieci Tatianę Stus przy wsparciu międzynarodowych fundacji charytatywnych Parimatch Foundation i Future for Ukraine. To nie pierwsze projekty fundacji, które mają wspierać Ukraińców. Główną działalnością Fundacji Parimatch jest zapewnienie młodemu pokoleniu dostępu do edukacji i rozwoju sportowego. Na Ukrainie fundacja realizuje obecnie pięć kompleksowych programów: «Tak, mogę!», «Mentor sportu», «Nowa kultura fizyczna», «Pomoc Ukrainie» i «Zdrowie psychiczne». Angela Fokina, dyrektor operacyjny Fundacji Parimatch, skomentowała prezentację bajek:
Ten zbiór to nie tylko opowieść, to narzędzie pomocnicze dla dzieci, które przechodzą przez traumatyczne doświadczenia tej wojny. Niestety, takich dzieci jest bardzo dużo. Dla Fundacji, jako inicjatora projektu, ważnym zadaniem było uczynienie go skutecznym i dostępnym. A dziś prezentujemy nasze bajki terapeutyczne w Polsce, gdzie jest najwięcej wewnętrznych przesiedleńców z Ukrainy, w tym głównie matek z dziećmi.
Jeśli chodzi o Future for Ukraine, to ta fundacja charytatywna została stworzona przez Ukraińców dla Ukraińców, aby wspierać ofiary wojny. Nawiasem mówiąc, to właśnie fundacja charytatywna stworzyła ośrodek wsparcia rodzin IDP «Children Hub» w Warszawie, w którym odbyła się prezentacja zbioru audio bajek. Według szefowej Children Hub z Future for Ukraine Marty Sitenko:
Prezentacja książki w naszym ośrodku to ważne wydarzenie, ponieważ staramy się pomagać sobie nawzajem i odkrywać nowe narzędzia, poprawiające stan psychiczny dziecka i jego rodziców.
Czym są terapeutyczne bajki audio?

Author: Tetiana Nikolaenko
Zbiór opowiadań audio «Sekretne historie małych i dużych zwycięstw» przeznaczony jest dla ukraińskich dzieci dotkniętych rosyjską agresją. Projekt zawiera 10 historii, które na poziomie zrozumiałym dla dzieci opowiadają o skomplikowanych sprawach pojawiających się podczas doświadczenia przeżywania wojny. Format bajek ma zapewnić efekt terapeutyczny i pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudną rzeczywistością.
Autorką zbioru jest ukraińska pisarka dla dzieci Tatiana Stus, opiekę psychologiczną nad bajkami sprawowała psycholog Svitlana Roiz, a ilustracje do projektu wykonała Marta Koshulinska. Głosem projektu został znany ukraiński piosenkarz Alosza (Ołena Topola). Jak podkreśliła pisarka dla dzieci Tetiana Stus:
W tych historiach wiele osób może rozpoznać siebie, swoich bliskich, przyjaciół, znanych i dalekich wojowników-bohaterów z wiadomości, a nawet własne rzeczy. Cały kraj żyje doświadczeniem przekształcania zamętu w siłę, bólu w uzdrowienie, strat w zyski. «Tajne historie» to narzędzie, dzięki któremu dzieci mogą przejść taką samą transformację.
Jedna z bajek oparta jest na prawdziwej historii ukraińskiego żołnierza Ołeksandra Czajki, który w zaciętej walce z okupantami stracił nogę. Dzięki Fundacji «Przyszłość dla Ukrainy» przeszedł długie leczenie w Waszyngtonie i teraz wraca do domu. Bohater był obecny na prezentacji. A to jeszcze bardziej potęgowało dreszczyk emocji, jaki odczuwali wszyscy obecni na imprezie, gdy Tetiana Stus czytała dzieciom tę bajkę. Tym razem więc nie tylko słuchacze, ale i bohater opowieści otrzymał transformujące doświadczenie terapeutyczne uzdrowienia z traumatycznych przeżyć.
Zapraszamy na nasz kanał Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebook pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jak słuchać bajek terapeutycznych?

Author: Tetiana Nikolaenko
Można posłuchać zbioru opowiadań i bajek o działaniu terapeutycznym zupełnie za darmo. Kolekcja audio jest dostępna do odsłuchu na platformie Abuk, bajek można słuchać w sekcji «Audio» w aplikacji mobilnej Megogo na smartfonach (OS i Android), a także w samochodach z systemem audio Android Auto i Apple CarPlay. Format audio został wybrany tak, aby każdy mógł skorzystać z produktu medialnego, niezależnie od kraju i miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że ta literacko-artystyczna publikacja przyniesie najlepsze efekty, gdy czytanie i słuchanie bajek terapeutycznych przez dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej będzie realizowane wspólnie z dorosłymi.
Zobacz też: Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy
Zachęcamy również wszystkich nie tylko do korzystania z projektu, ale również w miarę możliwości do jego finansowego wsparcia. Na stronie Fundacji «Przyszłość dla Ukrainy» można przekazać darowiznę na rozwój inicjatywy.