Były ambasador Ukrainy w Polsce zabrał głos w sprawie przymusowego powrotu mężczyzn do Ukrainy
Vasyl Zvarych, obecny ambasador Ukrainy w Czechach i były ambasador w Polsce, wydał oświadczenie w sprawie przymusowego powrotu ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do Ukrainy. Kategorycznie zapewnił, że nie będzie przymusowego powrotu. Decyzja o powrocie pozostaje dobrowolna, a każdy obywatel musi samodzielnie realizować swój obowiązek wobec państwa.
Spis treści
Ukraińscy mężczyźni w Polsce i Czechach
Od początku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie, wielu ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym znalazło się za granicą. Jak podaje money.pl, w Polsce ochroną czasową objętych jest 130 tys. mężczyzn w wieku 18-64 lat. Do tej liczby należy dodać kolejne 400 tyś Ukraińców, którzy byli zarejestrowani w polskim systemie ZUS przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Również w Czechach, według TSN.ua, przebywa 253 tyś ukraińskich mężczyzn, z których 95 tyś jest w wieku wojskowym. Chociaż mężczyźni ci mogliby być zaangażowani w obronę Ukrainy, są oni uprawnieni do tymczasowej ochrony w Polsce, Czechach i innych krajach UE. Gwarantuje to pewną ochronę przed przymusowym powrotem lub deportacją.
Stanowisko ukraińskich władz
Vasyl Zvarych w wywiadzie dla Radio Svoboda podkreślił, że ukraińskie władze nie planują przymusowego powrotu mężczyzn do domu. Każdy musi sam określić swój obowiązek wobec państwa. Dobrowolny powrót jest priorytetem, a rząd tworzy warunki dla tych, którzy zdecydują się dołączyć do obrony kraju.
Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Rząd wzywa również do świadomej mobilizacji, ponieważ udział w wojnie wymaga osobistej decyzji. Ponadto ci, którzy pozostają za granicą, mogą pomóc poprzez wsparcie finansowe lub wolontariat.
Plotki i rzeczywistość
Rozpowszechniane w mediach pogłoski o przymusowych powrotach są bezpodstawne. Ukraińscy dyplomaci podkreślają, że żaden obywatel nie może zostać zmuszony do powrotu pod groźbą deportacji. To ważny sygnał dla ukraińskiej diaspory w Czechach i Polsce, a także dla społeczności międzynarodowej.
Wcześniej Vasyl Zvarych podziękował narodowi czeskiemu i polskiemu za wsparcie Ukraińców i pomoc uchodźcom. Zaapelował do obywateli Ukrainy o poszanowanie prawa krajów przyjmujących i dalszą pomoc Ukrainie na wszelkie możliwe sposoby.
Zobacz też: Ukraińcy w Polsce, którzy nie zaktualizowali danych, zostaną ukarani
Dobrowolność jest kluczową zasadą w kwestii powrotu ukraińskich mężczyzn do Ukrainy. Rząd wspiera zarówno tych, którzy są gotowi bronić kraju na linii frontu, jak i tych, którzy pomagają z zagranicy. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że ukraińskie władze nie planują żadnych działań przymusowych. Każdy Ukrainiec ma prawo sam zdecydować, jak pomóc swojemu krajowi w czasie wojny.