Darmowe czesne na Politechnice Krakowskiej dla studentów z Ukrainy

Stefaniia Chuakova
Kraków, Studenci | 6 września 2022
Komentarze 0
Budynek Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Politechnika Tadeusza Kościuszki będzie bezpłatnie nauczać studentów z Ukrainy w języku ukraińskim.

Od wybuchu wojny na Ukrainie polskie placówki oświatowe wspierają Ukraińców i ułatwiają wygodną integrację uczniów i studentów. Uniwersytety, szkoły i licea stale oferują przystępne warunki studiowania. W ścisłej współpracy z ukraińskim Ministerstwem Edukacji i Nauki otwierane są w Polsce nowe placówki i ośrodki edukacyjne. Więcej na ten temat można przeczytać w poprzednich artykułach.

O uniwersytecie

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki jest dość popularna w Polsce i plasuje się w czołówce uczelni technicznych. Wysoki poziom szkolenia daje studentom możliwość znalezienia zatrudnienia w swoim zawodzie. Według danych udostępnionych przez uczelnię, około 40% absolwentów zostaje, by mieszkać i pracować w Krakowie.

Uniwersytet oferuje siedem wydziałów i ponad 30 programów studiów, z których część jest w języku angielskim. Studenci mają wiele możliwości realizowania swoich sportowych i twórczych zainteresowań poprzez studenckie kluby rekreacyjne, chór czy kluby sportowe. Dostępność akademików pozwala na znaczne oszczędności w kosztach zakwaterowania. Ceny za pokoje wieloosobowe zaczynają się od 300 zł.

Atrakcyjna oferta Politechniki Krakowskiej

Uczelnia oferuje bezpłatne czesne na dwóch kierunkach studiów – Transport i Budownictwo. Z oferty mogą skorzystać studenci z Ukrainy oraz studenci z innym obywatelstwem, którzy przebywali na Ukrainie w momencie rozpoczęcia działań wojennych.

Uczelnia zaznacza, że proponowane obszary specjalizacji zostały uznane za najbardziej obiecujące dla odbudowy Ukrainy w okresie powojennym. W ten sposób ukraińscy absolwenci będą mogli zdobyć wyższe wykształcenie i pomóc w odbudowie swojego kraju.

Unikalna metodologia nauczania

Studentom proponuje się unikalną metodykę nauczania, w której materiał będzie wykładany wyłącznie w języku ukraińskim w I semestrze, ukraińskim i polskim w II semestrze, a w III semestrze nauczanie w języku ukraińskim zostanie ograniczone do minimum.

Takie podejście pomoże szybciej pokonać barierę językową i ułatwi adaptację. W realizacji tego projektu pomogą nauczyciele ukraińskojęzyczni. Studenci będą mieli również możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć z chemii i matematyki. Instytut pracuje już także nad możliwością kształcenia ukraińskich studentów na innych kierunkach. Liczba miejsc przeznaczonych dla studentów z Ukrainy w żaden sposób nie naruszy praw i możliwości studiowania na uczelni przez polskich studentów, ponieważ liczba miejsc oferowanych przez uczelnię Ukraińcom jest taka sama jak w ubiegłym roku.

Ważne: O przyjęcie można ubiegać się w dniach 1-20 września 2022 r.

Polskie uczelnie, na których można studiować za darmo

Wszystkie uczelnie publiczne w Polsce oferują bezpłatne czesne dla cudzoziemców, jeśli kandydat posiada certyfikat Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie C1.

Największym wyzwaniem dla studentów jest właśnie zdobycie tego certyfikatu, wymaga on dość gruntownego przygotowania, a do zdania egzaminu jest tylko jedna próba w roku. Za darmo mogą studiować także obcokrajowcy posiadający Kartę Polaka.

Lista uczelni, które oferują darmowe czesne:

  • Politechnika Wrocławska;
  • Państwowa Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Krakowie;
  • Uniwersytet Jagielloński;
  • Uniwersytet Państwowy Marii Curie-Skłodowskiej;
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lublinie Politechnika;
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Zobacz też: Jak studenci w Polsce mogą otrzymać stypendium socjalne?

Można podsumować, że darmowe studia wyższe w Polsce są dla Ukraińców całkiem realne, dlatego bardzo ważna jest nauka języka polskiego. Jest sporo kursów języka polskiego, w których można uczestniczyć za darmo lub w rozsądnej cenie.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami, które opublikowaliśmy w przeszłości na tematy istotne dla studentów:

Nowy program stypendialny dla studentów z Ukrainy

Czy studenci z Ukrainy mogą kontynuować nauczanie w Polsce?

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.