Od teraz więcej Ukraińców będzie mogło uzyskać preferencyjny kredyt hipoteczny z Ukrainy

Tetiana Sharapova
29 lipca 2023
Komentarze 0
Mieszkanie hipoteczne i pies Source: Vista Create

Od 1 sierpnia 2023 r. ukraiński rząd rozszerza państwowy program kredytów mieszkaniowych eOselya. Uruchomiony w październiku ubiegłego roku program kredytów hipotecznych był dostępny tylko dla niektórych kategorii obywateli, takich jak wojskowi, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia itp. Począwszy od sierpnia 2023 r. inne kategorie obywateli będą mogły skorzystać z państwowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych.

Jakie kategorie osób będą mogły skorzystać z programu eOselya?

Główną zaletą programu eHouse jest niskie oprocentowanie: tylko 3% dla uprzywilejowanych kategorii i 7% dla pozostałych Ukraińców. W porównaniu z konwencjonalnymi kredytami hipotecznymi oferowanymi przez banki, gdzie oprocentowanie wynosi zwykle 15-25% rocznie, jest to dość korzystny warunek.

Następujące kategorie obywateli Ukrainy będą kwalifikować się do otrzymania kredytu preferencyjnego z oprocentowaniem 3%:

  • Osoby w wieku od 18 do 70 lat w momencie całkowitej spłaty kredytu.
  • Zawodowy personel wojskowy, nauczyciele, lekarze, naukowcy, siły bezpieczeństwa i ich rodziny.
  • Detektywi NABU, pracownicy SBI, detektywi BES i starsi oficerowie oraz członkowie ich rodzin.
  • Osoby, które nie mają mieszkania lub mają mniej niż 52,5 metra kwadratowego mieszkania lub których mieszkanie znajduje się w strefie walk i na terytoriach tymczasowo okupowanych.
  • Osoby, które nie znajdują się na listach osób objętych sankcjami.
  • Wypłacalni obywatele, którzy nie uczestniczą w innych rządowych programach mieszkaniowych.

Program eHouse jest również dostępny dla innych kategorii obywateli, takich jak weterani wojenni i ich rodziny, kombatanci, osoby niepełnosprawne spowodowane wojną i inne osoby spełniające warunki.

O kredyt można ubiegać się za pośrednictwem aplikacji Diia, która przeanalizuje status i dochody. Na podstawie wyników aplikacji otrzymasz decyzję o udziale w programie i określoną kwotę pożyczki. Należy pamiętać, że zaliczka wynosi 20% kosztu nieruchomości, a w przypadku przekroczenia limitu programu – 30%. Obecnie pożyczkę można uzyskać w Globusbank, Oschadbank, Privatbank, Ukrgasbank i Sky Bank, ale lista ta będzie rozszerzana.

Kredyty państwowe zapewniają możliwość zakupu mieszkań z pewnymi ograniczeniami. Mieszkanie dostępne w ramach tego programu musi być mieszkaniem w budynku wielorodzinnym i nie może przekraczać 10 lat od daty budowy. Istnieje również możliwość zakupu niedokończonej nieruchomości, ale w tym przypadku dom musi być ukończony w co najmniej 30%.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *