Rządowy portal poszukiwania pracy dla Ukraińców

8 lipca 2022

Od wybuchu wojny na Ukrainie granicę Polski przekroczyło 4,5 mln obywateli tego kraju. Ponad 1,2 mln otrzymało polski numer PESEL. Prawie 630 tys. osób jest w wieku 18-65 lat. Większość z tych osób chce zostać dłużej i pracować w Polsce. Na dzień dzisiejszy już ponad 270 tys. obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie.

Trudności w znalezieniu pracy

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, wciąż mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia – bariera językowa, obawa przed oszustwem, trudności z brakiem możliwości zdobycia pracy w swoim zawodzie. Istnieje bowiem stereotyp, że Ukraińcy chcą pracować w Polsce, co wiąże się z pracą fizyczną.

Rządowy portal internetowy

Dlatego też, mając na uwadze powyższe czynniki, w Polsce uruchomiono rządowy portal do poszukiwania pracy przez Ukraińców. Pracawpolsce.gov.pl to wspólny projekt Kancelarii Rady Ministrów i Ukraińskiego Domu w Warszawie, zorganizowany w celu pomocy Ukraińcom w szybkim i legalnym znalezieniu pracy w Polsce.

Jak się zarejestrować i szukać pracy na portalu?

Na portalu pracawpolsce.gov.pl, można znaleźć pracę zgodną z kwalifikacjami, preferencjami, doświadczeniem i miejscem zamieszkania. Strona jest dostępna w kilku językach. Aby się na niej zarejestrować, należy posiadać numer PESEL, profil zaufany oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu zgłoszeniowym należy natomiast podać miejsce zamieszkania (województwo, powiat lub miasto), wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie oraz przewidywane obszary pracy. Nie jest konieczne dołączanie CV. Po rozpatrzeniu Twojego wniosku będziesz otrzymywał raz w tygodniu ogłoszenia o pracy.

Wyszukiwarka pracy jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje. Pracawpolsce.gov.pl to kolejne narzędzie do udanej adaptacji i samorealizacji w nowym kraju.

Sprawdź również inne portale, na których możesz szukać pracy w Polsce.

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.