Czy studenci z Ukrainy mogą kontynuować nauczanie w Polsce?

Agnieszka Zugaj
Studenci | 16 marca 2022
Komentarze 0
Ukraińska studentka kontynuuje studia w Polsce

Wszyscy studenci, którzy planują pozostać na terenie Polski, mogą kontynuować wybrane przez siebie studia na tutejszych uczelniach wyższych. Tyczy się to także doktorantów. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby wznowić rozpoczęte w Ukrainie studia.

Spis Treści

Program NAWA

Założenia programu „Solidarni z Ukrainą” maksymalnie upraszczają możliwość kontynuowania studiów wyższych po przybyciu do Polski. Program obejmuje obywateli Ukrainy, który na teren kraju przyjechali po 24.02, a także posiadali status studenta lub doktoranta w roku akademicki 2021/2022. Uczestnicy programu, którzy zarekrutują się na polską uczelnię wyższą, czeka szereg benefitów. Przede wszystkim zwolnieni będą oni ze wszelkich opłat związanych ze studiami i kształcenie będzie pozostawało całkowicie darmowe przez cały okres trwania programu. Ponadto każdy uczestnik otrzyma stypendium, które wynosić będzie 1500 złotych miesięcznie. Program zakłada również, że każdy z uczestników programu będzie miał dostęp do opieki psychologicznej oraz prawnej, a także do kursów językowych lub innych kursów przygotowawczych. Do programu może zgłosić się każdy student lub doktorant z Ukrainy między 1 marca a 30 września 2022 roku. Z programu NAWA skorzystać może łącznie 1320 stypendystów.

Kontynowanie studiów na Uniwersytetach i Politechnikach

Istnieje kilka kroków, które należy podjąć, aby dołączyć do grona studentów na polskiej uczelni. Nie każdy dostanie się do programu NAWA, jednak każdy może kontynuować rozpoczęte w Ukrainie kształcenie. Niezbędne w tym celu będzie zgromadzenie i okazanie wszelkich posiadanych dokumentów, które zaświadczą o poziomie naszego doświadczenia, ukończonych latach studiów bądź potwierdzą informację, że byliśmy studentami danej uczelni. Następnie trzeba znaleźć szkołę oraz kierunek, odpowiadający temu, który studiowaliśmy w Ukrainie. Kolejnym krokiem będzie kontakt z wybraną uczelnią, gdzie złożyć trzeba wniosek o przyjęcie na studia. W momencie, kiedy rektor pozytywnie rozpatrzy taki wniosek i zostaniemy przyjęci na wybrany kierunek, automatycznie będą obejmować nas wszystkie prawa, jakie posiadają studenci z Polski. Oznacza to, że studia dzienne na uczelniach publicznych są całkowicie bezpłatne i zwolnieni jesteśmy z wszelkich opłat. Ponadto możemy ubiegać się o dodatkowe świadczenia, do których między innymi należą: kredyt studencki, stypendium socjalne bądź naukowe.

Kontynuowanie kierunków lekarskich

W Polsce istnieje 18 uczelni, które realizują kierunek lekarski oraz 10 uczelni o profilu dentystycznym. Pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji, w jakim mieście chcielibyśmy podjąć się nauki. W tym przypadku, aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie przyjęcia na konkretny kierunek, należy skontaktować się z konsultantem infolinii. Możemy to zrobić pod następującymi numerami telefonów: +48 532 547 968, +48 883 840 964, +48 883 840 967 lub +48 539 147 692.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Warto pamiętać, aby przed rozmową przygotować odpowiedzi na następujące kwestie:

– nasze imię i nazwisko wraz z dokładnym adresem zamieszkania oraz numerem, pod którym można się z nami skontaktować;

– informacje o pochodzeniu oraz obywatelstwie;

– stopień zaawansowania języka polskiego oraz angielskiego;

– nazwę uczelni, a także tryb studiów, na których do tej pory się kształciliśmy;

– liczbę ukończonych do tej pory semestrów, a także informacje, czy posiadamy dokumenty, które to potwierdzą;

– uczelnia, na której najchętniej chcielibyśmy podjąć studia medyczne.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.