Jak Ukraińcy mogą ubiegać się o emeryturę na Ukrainie, mieszkając za granicą?

28 lutego 2023
Source: Vista Create

Czy Ukraińcy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mieszkając za granicą, mogą zdalnie ubiegać się o emeryturę w Ukrainie? Jak to zrobić? Szczegółów dowiesz się z naszego artykułu.

Czy można ubiegać się o ukraińską emeryturę za granicą?

Od początku rosyjskiej agresji miliony Ukraińców wyjechały za granicę i nadal przebywają poza granicami ojczyzny. Jest oczywiste, że kobiety z dziećmi i osoby starsze stanowią większość tych, którzy opuścili kraj. Jednocześnie, podczas gdy część emigrantów wojskowych ma już emeryturę i może korzystać z ukraińskich funduszy emerytalnych w Polsce lub innych krajach, część obywateli Ukrainy osiągnęła wiek emerytalny, będąc już za granicą. Czy zatem istnieje możliwość, aby Ukraińcy otrzymali ukraińską emeryturę za granicą?

Według Ministerstwa Reintegracji Ukrainy, taka możliwość istnieje dla Ukraińców, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Przypominamy, że warunki przejścia na emeryturę w Ukrainie reguluje ustawa Ukrainy „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym” nr 1058 z 9 lipca 2003 r. I zależą one od okresu ubezpieczenia nabytego przez osobę w momencie osiągnięcia wieku 60 lat. W 2023 roku, aby przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat, kobieta lub mężczyzna będą musieli mieć co najmniej 30 lat ubezpieczenia. Jeśli okres ubezpieczenia nie jest wystarczający, osoba może przejść na emeryturę później. Jeśli dana osoba ma 20-30 lat stażu pracy, ma prawo przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 63 lat, a jeśli ma 15-20 lat stażu pracy, ma prawo przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 65 lat.

Ministerstwo Reintegracji oferuje dziś Ukraińcom przebywającym czasowo w Polsce dwa sposoby na zdalne złożenie wniosku o emeryturę bez opuszczania kraju tymczasowego azylu: poprzez portal Pension Fund of Ukraine oraz poprzez ZUS.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o ukraińską emeryturę za granicą poprzez portal OFE?

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Reintegracji Ukrainy, Ukraińcy, którzy osiągnęli wiek emerytalny i zamieszkali za granicą, mogą złożyć wniosek o emeryturę zdalnie za pomocą portalu internetowego usług elektronicznych Funduszu Emerytalnego.

Algorytm składania wniosku o emeryturę za pośrednictwem portalu OFE

Algorytm składania wniosku o emeryturę za pośrednictwem portalu jest następujący:

  1. Wejdź do serwisu i zaloguj się przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego (QES).
  2. Wybierz zakładkę „Wniosek o emeryturę” (znajdującą się w menu „Wszystkie usługi”).
  3. Zapoznaj się z wyjaśnieniami udzielonymi przez Fundusz Emerytalny. Podpowiadają one krok po kroku, jak wprowadzić dane osobowe i wypełnić kwestionariusz ankiety.
  4. Przejdź do zakładki wypełniania formularza internetowego klikając na link „Zaloguj się” i wypełnij wniosek online.

Przy wyborze rodzaju emerytury należy zaznaczyć „Emerytura” i wyrazić zgodę na zdalne informowanie (w tym celu należy wybrać najdogodniejszy sposób otrzymywania powiadomień o rozpatrzeniu wniosku). Kolejnym obowiązkowym krokiem po wypełnieniu wniosku jest wyrażenie zgody na przekazanie i przetwarzanie danych osobowych.

Wypełnienie wniosku o emeryturę online na portalu OFE

Wypełniając wniosek o emeryturę online, wnioskodawca musi m.in.:

  • wpisać w odpowiednie kolumny wymagane dane osobowe, adres, atrybuty dokumentów tożsamości oraz aktualne dane kontaktowe;
  • odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu wniosku w celu określenia dokumentów, których skany należy dostarczyć;
  • dołączyć odpowiednie elektroniczne kopie (skany) dokumentów.

Po wykonaniu tych czynności użytkownik ma możliwość przejrzenia i w razie potrzeby edycji wypełnionego formularza przed wygenerowaniem wydrukowanego obrazu wniosku i wysłaniem go do Funduszu Emerytalnego Ukrainy z podpisem cyfrowym. Po złożeniu wniosku możliwe jest śledzenie statusu przetwarzania dokumentu na portalu. Po zatwierdzeniu wniosku wnioskodawca otrzyma decyzję o przyznaniu emerytury w sposób wybrany podczas wypełniania wniosku. Zgodnie z procedurą, decyzja jest wydawana nie później niż w ciągu 10 dni od otrzymania wniosku i dokumentów.

Jakie dokumenty są wymagane do przyznania emerytury za pośrednictwem portalu OFE?

Wypełniając wniosek online o emeryturę w formie zdalnej, wnioskodawca musi przygotować skany następujących dokumentów

  • paszport
  • kod identyfikacyjny (jeżeli istnieje);
  • dokumenty potwierdzające okres ubezpieczenia (dyplom, książka ewidencji zatrudnienia, zaświadczenie wyjaśniające, legitymacja wojskowa, itp. zaświadczenie o uprzywilejowanym zatrudnieniu, jeśli jest to okres uprzywilejowany).

Należy pamiętać, że aby osoba mogła faktycznie otrzymać ukraińską emeryturę po jej zdalnym zarejestrowaniu i wyznaczeniu, musi mieć aktywne konto w ukraińskim banku. Ale dziś nie jest to problem, ponieważ szereg ukraińskich banków oferuje możliwość zdalnego otwarcia konta. Na przykład Kredobank, który zintegrował udostępnianie dokumentów poprzez Diia jeszcze w listopadzie 2022 roku.

Jak złożyć wniosek o emeryturę za pośrednictwem ZUS?

Oprócz portalu Funduszu Emerytalnego Ukrainy, obywatelom Ukrainy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, oferowany jest jeszcze jeden sposób ubiegania się o emeryturę – za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Rzeczypospolitej Polskiej (ZUS). W tym przypadku emerytura będzie przyznawana na podstawie umowy między Ukrainą a Polską o zabezpieczeniu społecznym podpisanej 18 maja 2012 r.

Algorytm ubiegania się o emeryturę za pośrednictwem ZUS

Algorytm ubiegania się o emeryturę za pośrednictwem ZUS jest następujący:

1. Złóż wniosek w urzędzie terytorialnym ZUS w miejscu faktycznego zamieszkania. Na wizytę należy przygotować oryginalne dokumenty.
2. Specjaliści urzędu terytorialnego ZUS wypełnią i poświadczą niezbędne formularze i prześlą je do Funduszu Emerytalnego Ukrainy.
3. Fundusz Emerytalny Ukrainy zapozna się z dokumentami i podejmie decyzję w sprawie emerytury, która zostanie przekazana do ZUS i wnioskodawcy.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Należy pamiętać, że składając wniosek o emeryturę za pośrednictwem ZUS, emeryt nie jest zobowiązany do posiadania konta w banku ukraińskim. Emerytura będzie przekazywana kwartalnie na konto osobiste (walutowe) emeryta założone w polskim banku. Emerytura będzie obliczana w euro, według oficjalnego kursu Narodowego Banku Ukrainy.

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o emeryturę za pośrednictwem ZUS?

Składając wniosek o emeryturę za pośrednictwem ZUS, osoba czasowo przebywająca w Polsce musi przedstawić oryginały następujących dokumentów:

  • paszportu;
  • zaświadczenia o nadaniu numeru PESEL UKR (karta gospodarstwa domowego, dowód osobisty);
  • numeru ewidencyjnego karty kontowej podatnika (kod identyfikacyjny, jeśli jest);
  • dokumentu potwierdzające okres ubezpieczenia;
  • zaświadczenia o danych bankowych rachunku osobistego (walutowego) otwartego w polskim banku.

Złożone dokumenty są przesyłane do Funduszu Emerytalnego Ukrainy w formie kopii poświadczonych przez ZUS.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *