Uwaga na fałszywe zbiórki! Jak nie wpłacać pieniędzy oszustom?

Agnieszka Zugaj
7 kwietnia 2022
Komentarze 0
oszustwa w Internecie

W związku z tematem wojny w Ukrainie w sieci pojawiła się masa zbiórek, które mają na celu nieść pomoc poszkodowanym. Jest to niestety idealne miejsce dla cyberprzestępców, którzy bez żadnych skrupułów potrafią wykorzystać okazje, aby się wzbogacić. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby nasze pieniądze trafiły na cele charytatywne, a nie na konta oszustów.

Wspieraj zweryfikowane organizacje

Zbiórki mają to do siebie, że bardzo często posiadają przyciągające tytuły oraz wiarygodne poruszające opisy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie stanowi to podstawy ich wiarygodności, a wręcz przeciwnie. Przypominamy, że na znanych portalach tego typu zbiórkę może założyć dosłownie każdy. To my powinniśmy pozostawać czujni i weryfikować, na ile dane zrzutki są wiarygodne. Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nasze pieniądze trafią w powołane ręce – sprawdzajmy, kto jest organizatorem danej zbiórki. Najbardziej wiarygodne pozostają fundacje, które na bieżąco rozliczają się i dokumentują, w jaki sposób rozdysponowują pieniądze. Dlatego na wstępie powinniśmy sprawdzić, kto prowadzi zbiórkę, kiedy powstała dana organizacja lub fundacja oraz na czym polega ich pomoc. Zweryfikowanie takich informacji zajmie nam kilka minut, a dzięki temu nabierzemy pewności, że nasze fundusze przyczynią się do niesienia realnej pomocy dla Ukrainy.

Przykłady sprawdzonych zbiórek:

Polska Akcja Humanitarna

Polski Czerwony Krzyż

UNICEF

Polska Misja Medyczna

Możemy również bezpośrednio wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy, przelewając wybraną sumę bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy. Więcej informacji na temat zweryfikowanych zbiórek znajdziemy na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/chce-pomoc/prywatnie/pomoc-finansowa lub https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/pomoc-dla-ukrainy-lista-wiarygodnych-zbiorek-i-akcji/

Nie otwieraj wszystkich linków

Zarówno na naszych komunikatorach, e-mailach, jak i w grupach na mediach społecznościowych rozsyłana jest masa linków do zbiórek. Prawdopodobnie większość jest prawdziwa, jednak pośród nich nietrudno będzie znaleźć takie, które stanowią próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych. Klikając w przypadkowe linki, możemy stać się ofiarą phishingu. Oszuści dążą do tego, abyśmy dokonali rejestracji na fałszywej domenie, podali numery kart, hasła, czasami nawet proszą nas o zainstalowanie oprogramowania, które umożliwia włamanie się do naszych urządzeń. Aby się przed tym uchronić, najlepiej zachować czujność – nie otwierać maili z adresów, których nie znamy, bądź wzbudzają nasze podejrzenia. Nie klikać także w przypadkowe linki, które wyświetlają nam się w mediach społecznościowych lub wysyłane są tym kanałem przez nieznane osoby. Jeżeli jakiś link nas zaniepokoi, możemy zgłosić go pod adres: https://incydent.cert.pl/. Dzięki szybkiej reakcji uchronimy inne osoby przed wpłaceniem funduszy na konta oszustów.

Sprawdzaj domenę

Największe portale w Polsce, na których można utworzyć zrzutkę, to chociażby pomagm.pl, zrzutka.pl czy siepomaga.pl. Oszuści wykorzystują zaufanie i popularność do tego typu stron i powołują do życia ich kopie, które funkcjonują pod bardzo zbliżoną domeną. Pomagam.top lub pomagam.site to przykładowe domeny, które funkcjonowały w sieci, jednak na szczęście zostały już wykryte. Wykorzystywały one teksty zbiórek prawdziwych fundacji, jednak wpłacone pieniądze trafiały bezpośrednio na konta prywatnych osób. Dlatego tak ważne jest, aby przed dokonaniem płatności prześledzić link strony i upewnić się, że na pewno mamy do czynienia z jej oficjalną wersją.

Zobacz też: Jak wynająć mieszkanie w Warszawie i innych miastach: wynajem domu w Polsce dla Ukraińców

Nie ulegaj presji

Wojna tocząca się aktualnie w Ukrainie wywołuje w nas bardzo silne emocje w tym współczucie i chęć niesienia pomocy. Najbardziej powinno zależeć nam na niesieniu wsparcia w sposób świadomy i skuteczny. Oszuści wykorzystują natomiast chaos informacyjny, który ma miejsce w sieci, a także wykorzystują dramat, który rozgrywa się za wschodnią granicą, aby podsycać nasze emocje i zachęcać do szybkiego działania bez zastanowienia. W kwestii pomagania ważne jest natomiast, aby podejmować decyzje w sposób bezpieczny i przemyślany, działać długofalowo i nie ulegać chwilowej presji.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.