Jak Polska będzie obchodzić rocznicę wojny w Ukrainie?

Komentarze 0
Author: Tetiana Sharapova

24 lutego minie rocznica wojny na pełną skalę na Ukrainie. Z tej okazji w wielu polskich miastach odbędą się uroczystości upamiętniające. Porozmawiajmy o niektórych z nich.

Warszawa

W stolicy Polski odbędzie się kilka wydarzeń poświęconych rocznicy wybuchu wojny. W tym:

  • Marsz poparcia dla Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się przy ul. Belwederskiej 49 o godzinie 17:30. Jest blisko ambasady rosyjskiej. Uczestnicy wydarzenia oddadzą cześć żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w wyniku zakrojonej na szeroką skalę inwazji, a także przypomną o potrzebie dostarczenia broni Ukrainie. Podczas imprezy prowadzona będzie również zbiórka datków, dlatego prosimy o zabranie ze sobą gotówki.
  • Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór – debata. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Na wydarzenie będzie można przyjść 24 i 25 lutego w godzinach od 18 do 22. W ramach wydarzenia odbędzie się debata o tym, jak zmieniło się ukraińskie społeczeństwo na przestrzeni ostatniego roku.
  • Koncert „Ukraina – pamiętaj”. Wydarzenie odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Wilanów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je zdobyć w miejscu, w którym odbędzie się impreza.

Łódź

W Łodzi planowane jest również wydarzenie poświęcone Ukrainie:

W ramach wydarzenia dla publiczności wystąpią ukraińscy artyści. Widzowie będą mogli obejrzeć różne przedstawienia, posłuchać ukraińskiej muzyki i ukraińskiej poezji. Dodatkowo w ramach wydarzenia będzie można zwiedzić wystawę sztuki. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wziąć darmowe wejściówki.

Wrocław

Wrocławianie mogą także uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych Ukrainie. Takie wydarzenia obejmują:

  • Upamiętnienie zmarłych. Aby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba przyjść do Pręgierza na Rynek o godzinie 16:30. Stamtąd wyruszy procesja pamięci.
  • Wystawa fotografii NA DRUGIE: NADZIEJA. Można na nim zobaczyć zdjęcia polskiego fotografa Marcina Staniewskiego. Bramy będą otwarte od godziny 17. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy przyjść do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego. Wolne wejście. Jeśli nie macie czasu przyjść 24 lutego, wystawa będzie trwać do 3 marca.
  • Projekcja filmu „Bucha 22: Kto zabił rodzinę Czikmariowa”. Wydarzenie to odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia od godziny 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
  • Iluminacja w ramach wsparcia dla Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się wieczorem 24 lutego. W tym celu trzeba przyjść do Opery Wrocławskiej, która od początku wojny solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Podczas wydarzenia nie zabraknie również ukraińskich piosenek.
  • Razem z Ukrainą. W ramach wydarzenia odbędzie się dyskusja na temat „Jak doświadczenie wojny zmienia Ukrainę?”. Aby dołączyć do wydarzenia, należy przyjść do Muzeum Pana Tadeusza 24 i 25 lutego o godz. 16.30. Wstęp jest wolny. Uczestnicy wydarzenia obejrzą również film Niepokój ukraińskiego reżysera Artema Tsivko.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Kraków

W tym mieście przebywa obecnie niemal największa liczba ukraińskich uchodźców. A 24 lutego każdy będzie mógł dołączyć do wydarzeń poświęconych rocznicy wybuchu wojny. Na 24 lutego zaplanowano:

  • Marsz „Razem dla pokoju”. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w Katedrze Wawelskiej o godzinie 16:30. Następnie około godziny 18.45 rozpocznie się marsz. Kolumna przejdzie z Wawelu na Rynek.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu wszystkich zainteresowanych Ukraińców i Polaków. Zalecają również zabranie ze sobą niebiesko-żółtych flag lub dowolnych symboli Ukrainy.

Białystok

Jeśli chodzi o to miasto, 24 lutego odbędzie się następujące wydarzenie:

W trakcie imprezy odbędzie się spotkanie Ukraińców, Polaków i Białorusinów. Celem imprezy jest pokazanie niezłomności narodu ukraińskiego i wzajemnego wsparcia Ukraińców, Polaków i Białorusinów. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia:

Spotkajmy się w piątek w symbolicznym dla Białegostoku miejscu – pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Będziemy razem z obywatelami Ukrainy i Białorusi, którzy również cierpią z powodu Rosji. Okażmy wzajemne wsparcie tym, którzy walczą w wolnych, demokratycznych i niepodległych krajach.

Poznań

26 lutego w Poznaniu odbędą się następujące wydarzenia dedykowane Ukrainie:

Koncert odbędzie się w niedzielę 26 lutego o godz. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, dlatego warto przyjść trochę wcześniej, aby upewnić się, że wystarczy miejsca. Podczas wydarzenia będzie można kupić również dzieła sztuki z Art Klastra, więc weźcie ze sobą gotówkę. Część wpływów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na pomoc Ukrainie.

Zobacz też: Święta i dni wolne od pracy w Polsce w 2024 r. - kiedy wziąć urlop?

Podczas koncertu będzie można posłuchać artystów ukraińskich, polskich, białoruskich i kazachskich. W tym samym czasie wystąpią artyści w różnych kategoriach wiekowych.

Bydgoszcz

W tym mieście odbędzie się również wydarzenie poświęcone rocznicy wojny na Ukrainie:

W ramach wydarzenia zostanie pokazany spektakl „Ja, wojna i wyprawa granat”, po którym odbędzie się debata z zaproszonymi na wydarzenie gośćmi. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Wojna trwa – Aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy”. Warto zauważyć, że ta promocja rozpoczęła się 13 lutego, więc jeśli chcesz, możesz wziąć w niej udział wcześniej. W tym celu należy wejść na stronę https://onebid.pl/pl/auction/-/4625. Zobaczysz tam sprzedaż dzieł sztuki ukraińskich i polskich artystów, a także rysunki ukraińskich dzieci.

Podobne wydarzenia odbędą się niemal w każdym polskim mieście. Aby się o nich dowiedzieć, musisz znaleźć kalendarz wydarzeń na stronie internetowej miasta, w którym mieszkasz.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *