Jak obchodzi się Nowy Rok w Polsce?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki | 30 grudnia 2022
Komentarze 0
Ozdoby sylwestrowe i napoje. PL Source: Vista Create

W końcu nadeszły święta Nowego Roku. Ale w Polsce nie obchodzi się ich tak, jak w Ukrainie. Zamiast tego Polacy mają inne święto – Sylwestra. Opowiadamy o historii tego święta i o tym, jakie tradycje są z nim związane. 

Historia świętego Sylwestra

Dla Polski, podobnie jak dla większości krajów europejskich, głównym świętem zimowym jest Boże Narodzenie. W te święta Polacy mają wolne od pracy, a cała rodzina zbiera się przy stole i wymienia prezentami. Ponadto choinka jest dekorowana w święta Bożego Narodzenia. A Polacy nie świętują zmiany jednego roku na drugi.

Mimo to 31 grudnia nadal jest uznawany za święto. Faktem jest, że w tym dniu obchodzony jest Dzień Świętego Sylwestra. Ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy, ale jest uznawany za święto.

Święty Sylwester jest papieżem Rzymu. Zmarł 31 grudnia 335 roku. Dzień jego śmierci obchodzony jest również przez kościoły prawosławne, jednak przypada on na 15 stycznia. W Polsce tradycja obchodzenia Sylwestra pojawiła się pod koniec XIX wieku. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, które uważane jest za święto domowe, Sylwester obchodzony jest na wesoło i w gronie przyjaciół.

Uważa się, że papież Sylwester uratował świat przed wężem Lewiatanem. Według legendy potwór ten miał powstać i zniszczyć cały świat w 1000 roku. Ale tak się nie stało. Od tego czasu pojawiła się więc tradycja upamiętniania Sylwestra I. A dzieje się to właśnie 31 grudnia, tuż przed nowym rokiem.

Jeśli 31 grudnia wybierzesz się na spacer, całkiem możliwe, że spotkasz tłumy ludzi obchodzących to święto. Ponadto z tej okazji często organizowane są imprezy. A czasem nawet odbywają się bale sylwestrowe. Ten dzień obchodzony jest tylko 31 grudnia.

Popularne polskie tradycje dla Sylwestra

Pomimo tego, że Polacy nie obchodzą Sylwestra tak hucznie jak Boże Narodzenie, nadal mają pewne tradycje związane z tym dniem. Wśród najpopularniejszych tradycji warto wyróżnić:

  1. Pieczenie chleba rytualnego. Ten chleb ma dla Polaków magiczne znaczenie. Chleb rytualny umieszcza się w pobliżu świętych obrazów lub domowych ołtarzy. Oprócz tego świąteczny karp przygotowywany jest razem z pieczywem, którego łuski należy schować do kieszeni. Uważa się, że później te łuski zamienią się w pieniądze..
  2. Bale karnawałowe. W tym dniu w polskich miastach odbywają się bale kostiumowe i konkursy taneczne. Jeśli weźmiesz udział w konkursie, możesz nawet mieć szansę na wygranie nagrody. Z reguły lokalizacja takiej imprezy jest podawana na stronie internetowej każdego miasta.
  3. Pieczenie ciasta francuskiego. Fafernuha to ciastko miodowo-orzechowe. Z reguły piecze się je w postaci zwierząt i ptaków.
  4. Kulig. Ta tradycja jest dziś bardzo popularna. Ze względu na częsty brak śniegu, nie odbywa się w każdym mieście. Ale tam gdzie jest to możliwe, ludzie jeżdżą na sankach od podwórka do podwórka, gdzie częstują ludzi różnymi smakołykami. Następnie rozpoczynają się tańce.

Zobacz też: Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?

Oczywiście niektóre miasta mają swoje własne tradycje. Ale powyższe punkty można przypisać niemal każdemu województwu. Pamiętaj, że tylko 1 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Musisz iść do pracy od 2 stycznia. Mimo to nawet w Polsce zwyczajowo wita się poranek 1 stycznia odświętnym śniadaniem.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie przesądy związane są z obchodami Sylwestra?

Istnieją również wróżby i przesądy związane z obchodami Sylwestra. Wśród najciekawszych znaków można wyróżnić:

  1. Nie możesz posprzątać domu. Faktem jest, że sprzątanie jest uważane za sposób na usunięcie wszelkiego szczęścia z domu. Jeśli więc naprawdę chcesz posprzątać swój dom przed Nowym Rokiem, lepiej zrobić to dzień wcześniej, 29 lub 30 grudnia. Albo po 1 stycznia.
  2. Lodówka musi być pełna. Pełna lodówka symbolizuje obfitość jedzenia. Jeśli więc ona pełna w sylwestra, nie będziesz miał problemu z jedzeniem przez cały rok. Polacy mają nawet takie powiedzenie: jaki sylwester, taki cały rok.
  3. Niebo symbolizuje cały rok. Jeśli chcesz wiedzieć, czy nadchodzący rok będzie udany, musisz spojrzeć w niebo w sylwestra. Jeśli na niebie są gwiazdy i rano wychodzi słońce, to przyszły rok na pewno będzie udany we wszystkich dziedzinach. Co więcej, jeśli pogoda dopisze w sylwestra, w nadchodzącym roku będą dobre zbiory.
  4. Ten, kto obudzi się pierwszy 1 stycznia, będzie odnosił największe sukcesy w rodzinie przez cały rok. Jeśli obudzisz się pierwszy 1 stycznia, pamiętaj, aby wstać prawą nogą. W takim przypadku szczęście będzie towarzyszyć ci przez cały rok.
  5. Sylwester wymaga miłego świętowania. Radosne świętowanie symbolizuje dobre samopoczucie i sukces w nadchodzącym roku. Więc pamiętaj, aby dobrze się bawić w ten dzień.

Nie zapomnij też zwrócić uwagi na swoich bliskich. Uszczęśliw ich prezentami lub przynajmniej powiedz kilka miłych słów. W końcu w tych trudnych czasach bardzo ważne jest, aby się wspierać.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *