Jak przedłużyć umowę o pracę? Wyjaśnienie i gotowy wzór wniosku

Irina Turaieva
Polska, Praca | 28 października 2022
Komentarze 0
Podpisywane podanie o przedłużenie umowy o pracę

Czy Twoja umowa o pracę dobiega końca? Dowiedz się, jak złożyć wniosek o przedłużenie terminu i kiedy powinieneś to zrobić!

Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy, stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zostaje zalegalizowany poprzez podpisanie odpowiedniej umowy. Najbardziej atrakcyjna dla pracownika pod względem ochrony i świadczeń socjalnych jest umowa o pracę. Wcześniej pisaliśmy o tym, jaką umowę najlepiej podpisać, gdy dostajemy pracę. Zazwyczaj umowa o pracę zawierana jest między pracodawcą a pracownikiem na czas określony. Dlatego też, gdy termin z umowy dobiega końca, pracownik, który chce zachować pracę, może zwrócić się do pracodawcy o jego przedłużenie. Wniosek ten składany jest na piśmie jako wniosek o przedłużenie umowy o pracę i ma charakter dokumentu urzędowego.

Należy pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy umowy o pracę na czas określony nie mogą być zawierane cały czas. Pracodawca może zawrzeć umowę na czas określony tylko cztery razy na łączny okres nieprzekraczający 36 miesięcy (w tym 3 na okres próbny i sformalizowany odrębną umową). Dlatego po upływie tego okresu kolejna umowa zawarta z tym samym pracodawcą staje się automatycznie umową na czas nieokreślony. Warto zaznaczyć, że zasada ta nie ma zastosowania w przypadku zatrudnienia pracownika na zastępstwo, pracy tymczasowej lub sezonowej, a także gdy jest to umowa na czas określony.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Czy muszę pisać podanie o przedłużenie umowy o pracę?

Na wstępie należy zaznaczyć, że polski Kodeks pracy nie zobowiązuje pracownika do wystąpienia do pracodawcy o przedłużenie umowy o pracę. Niemniej jednak, jeśli umowa została zawarta na czas określony i dobiega końca, a pracownik nie otrzymał odpowiedzi dotyczącej dalszej współpracy, możliwe jest złożenie wniosku o przedłużenie umowy. Pracodawca będzie zobowiązany udzielić Ci odpowiedzi, dając możliwość kontynuowania pracy lub odrzucając wniosek. Wniosek o przedłużenie jest więc nie tyle obowiązkiem, co szansą dla pracownika na wyjaśnienie sytuacji, gdy umowa na czas określony dobiega końca i nie ma informacji zwrotnej od pracodawcy co do dalszych planów pracy. A jeśli chcemy być pewni o przyszłość swojego zatrudnienia, warto sporządzić ten dokument. Między innymi pokazuje on Twoje zainteresowanie pracą i chęć dalszej współpracy z pracodawcą.

Jakie są terminy składania wniosków o przedłużenie umowy o pracę?

Termin, w którym należy złożyć wniosek o przedłużenie umowy o pracę, jest bezpośrednio związany z ustawowym okresem wypowiedzenia. Te ostatnie z kolei zależą od długości stosunku pracy z pracodawcą i wynoszą 2 tygodnie, jeśli pracownik pracuje krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeśli pracownik pracuje dłużej niż 6 miesięcy, oraz 3 miesiące, jeśli pracownik przepracował co najmniej 3 lata. Oczywiste jest, że o przedłużenie umowy o pracę najlepiej wystąpić z wyprzedzeniem, nie czekając na termin:

  • 3 tygodnie przed końcem okresu umowy, gdy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
  • 5-6 tygodni wcześniej, gdy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
  • co najmniej 3,5 miesiąca wcześniej, gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Dowiedz się więcej o freelancingu i pracy zdalnej w Polsce.

Jak powinien wyglądać wniosek o przedłużenie umowy o pracę?

Dokument ten będzie nosił nazwę Podanie o przedłużenie umowy o pracę. Wskazane jest, aby wniosek spełniał podstawowe zasady formalne dokumentów biznesowych i zawierał:

  • miejsce i datę sporządzenia pisma;
  • imię i nazwisko pracownika ze wskazaniem jego stanowiska;
  • dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail) wnioskodawcy;
  • dane osoby zarządzającej i adres firmy.

Zobacz też: Praca zdalna będzie dozwolona legalnie w Polsce

Ponadto istotną częścią wniosku jest zazwyczaj odpowiednie uzasadnienie prośby, odnoszące się do tego, jak dotychczas przebiegała współpraca, jakie obowiązki wypełniałeś i czy spełniałeś się w nich zawodowo.  Możesz też podać termin, w którym umowa się skończy. Ostatni punkt dokumentu to bezpośrednie określenie chęci kontynuowania współpracy. Możesz pobrać gotowe formularze wniosków o rozszerzenie w formacie PDF i Word.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *