Bon turystyczny w Polsce: jak uzyskać pomoc w pokryciu wydatków na wakacje dziecka?

Tetiana Sharapova
Pomoc finansowa | 13 stycznia 2023
Komentarze 0
Dziecko na wakacjach nad morzem. PL Source: Vista Create

Czy wiesz, że w Polsce można otrzymać bon turystyczny dla dziecka? To program polskiego rządu, który ma pomóc mieszkańcom kraju w pokryciu kosztów wakacji ich dzieci. Dowiedz się, kto może skorzystać z bonu podróżnego i jaka jest jego wysokość.

Po co Ci bon turystyczny w Polsce?

Bon turystyczny to jednorazowy program polskiego rządu, który ma pomóc rodzinom, które nie są w stanie w pełni pokryć kosztów wakacji swoich niepełnoletnich dzieci. Program ten ma również na celu wsparcie sfery turystycznej Polski, która bardzo ucierpiała z powodu ograniczeń covidowych.

Bon turystyczny przeznaczony jest wyłącznie dla rodzin z dziećmi. Oznacza to, że jeśli nie masz dziecka, nie możesz otrzymać pomocy. Dochód rodziny nie gra roli. Czyli tak naprawdę na bon turystyczny może liczyć każda rodzina z dzieckiem.

Warto zaznaczyć, że voucher można wykorzystać tylko na terenie Polski. Jeśli więc planujesz wysłać dziecko za granicę, nie będziesz w stanie pokryć kosztów tego wyjazdu za pomocą bonu.

Program został wprowadzony w 2020 roku, kiedy cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa. Dzięki temu programowi udało się poprawić sytuację z turystyką krajową w Polsce i pomóc wielu rodzinom w organizacji wakacji.

Jakie wydatki można pokryć za pomocą bonu turystycznego?

Wydatki, które można pokryć voucherem, dotyczą wyłącznie wypoczynku dzieci. Dzięki środkom można pokryć następujące elementy:

 • rezerwacja zakwaterowania;
 • wycieczka jednodniowa;
 • wycieczka jednodniowa, która nie obejmuje noclegu (ale w tym przypadku należy skorzystać z co najmniej dwóch usług, które będą oferowane przez organizatorów);
 • usługi przewodników;
 • zwiedzanie instytucji kultury, takich jak muzeum czy galeria;
 • podróżowanie autobusem;
 • odpoczynek w parku wodnym.

Ważne jest, aby środki te były wydawane na pokrycie wypoczynku dziecka. Ale jeśli rodzice lub opiekun dziecka będą razem na wakacjach, istnieje możliwość pokrycia kosztów również dla tych osób. Natomiast jeśli nie masz dzieci lub planujesz wakacje bez dziecka, nie będziesz w stanie pokryć wyjazdu z tych środków.

Jaka jest kwota bonu turystycznego w Polsce?

Warto pamiętać, że bon turystyczny jest certyfikatem elektronicznym., co oznacza, że nie otrzymuje się go w formie gotówki. Kwota na jaką wydawany jest bon:

 • 500 zł na każde dziecko;
 • 1000 zł na dziecko niepełnosprawne.

Wyemitowane środki mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność rekreacyjną i nie mogą być wymieniane na gotówkę. Z vouchera możesz korzystać do 31 marca 2023 roku.

Kto może otrzymać bon turystyczny w Polsce?

Na bon turystyczny mogą liczyć zarówno rodziny polskie, jak i rodziny cudzoziemców, w szczególności Ukraińców. Wśród osób, które mogą otrzymać zaświadczenie, znajdują się następujące kategorie cudzoziemców:

 • cudzoziemcy, którzy otrzymują 500+ na dziecko i posiadają Niebieską Kartę;
 • cudzoziemcy, którzy otrzymują 500+ i posiadają dowolną kartę pobytu z dostępem do rynku pracy.

Dziecko cudzoziemca musi mieszkać w Polsce.

Niestety ukraińscy uchodźcy obecnie nie mogą liczyć na otrzymanie bonu turystycznego. Ale jeśli Ukrainiec mieszkał w Polsce w 2021 roku lub wcześniej i otrzymywał płatności 500+, może jeszcze skorzystać z bonu turystycznego.

Warto również pamiętać, że gminy mają prawo według własnego uznania rozszerzać listę osób, które mogą otrzymać pomoc. Vouchery wydawane są tylko tym cudzoziemcom, których dzieci mieszkają w Polsce. Jeżeli dziecko mieszka w innym kraju, bon turystyczny nie może zostać wydany.

E-voucher należy okazać podczas meldowania się w hotelu lub rezerwacji wakacji. Trzeba zrobić to w tych momentach, ale nigdy później. Tylko wówczas możesz liczyć na zniżkę lub nawet pełne pokrycie kwoty urlopu. Aby dowiedzieć się, w jakich organizacjach możesz skorzystać z bonu, musisz wejść w ten link: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-obiektow.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak otrzymać bon turystyczny w Polsce?

Ponieważ bon wydawany jest wyłącznie w formie certyfikatu elektronicznego, można go uzyskać online. Do tego potrzebujesz:

 • zalogować się na stronie PUE ZUS;
 • przejść do panelu ogólnego;
 • kliknąć na Polski Bon Turystyczny.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Jeśli został Ci przydzielony bon turystyczny, otrzymasz SMS na swój telefon lub wiadomość na adres e-mail. Informacja będzie zawierała 16-znakowy kod. Otrzymasz również SMS potwierdzający aktywację. Musisz więc postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w wiadomości. Po aktywacji kuponu pojawi się on w Twojej elektronicznej srzynce.

Obecnie nie wiadomo, czy program ten będzie nadal funkcjonował. Od początku planowano, że bon podróżny będzie dostępny do 30 września 2022 roku, jednak w związku z tym, że wiele osób nie wykorzystało swoich środków, okres ważności programu został wydłużony.

Jeśli program zostanie przedłużony, całkiem możliwe, że ci Ukraińcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli skorzystać z niego skorzystać. Teraz jednak taka możliwość nie jest przewidziana.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *