Jak uzyskać ochronę tymczasową w Niemczech?

Tetiana Sharapova
23 października 2022
Komentarze 0
Бундестаг дає тимчасовий захист у Німеччині

Planujesz ubiegać się o ochronę tymczasową w Niemczech? W takim razie nasz artykuł jest dla Ciebie. Zebraliśmy dla Was odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak uzyskać ochronę tymczasową we Francji. Dziś podpowiemy, jak to zrobić w Niemczech.

Jak dojechać do Niemiec?

Ukraińcy uciekający przed rosyjską agresją mają prawo oczekiwać tymczasowej ochrony w Niemczech. UE otworzyła swoje granice dla obywateli Ukrainy od momentu rozpoczęcia inwazji.

Aby dotrzeć do Niemiec, należy przekroczyć granicę z sąsiednim krajem. Z reguły wszyscy jadą przez Polskę, bo jest najbliżej Ukrainy. Według oficjalnych danych, od 24 lutego do października ponad 4,2 mln Ukraińców otrzymało już tymczasową ochronę w Europie.

Jak uzyskać ochronę tymczasową – Vertriebene?

Po przekroczeniu granicy z Niemcami warto rozważyć złożenie wniosku o dokumenty ochrony tymczasowej. Pozwoli to na legalny pobyt w Unii Europejskiej co najmniej do sierpnia 2023 roku. Będziesz mógł również legalnie pracować. Nie będziesz nawet potrzebował żadnych dodatkowych pozwoleń.

Tymczasowa ochrona w Niemczech nazywa się Vertriebene. Aby ją uzyskać, musisz:

  1. Udać się do najbliższego urzędu imigracyjnego Ausländerbehörde. Przed tym należy zapoznać się ze stroną internetową Ausländerbehörde, aby dowiedzieć się, czy obecnie możliwe jest wypełnienie tego wniosku online, czy też konieczne będzie osobiste stawienie się w określonym dniu i godzinie. Otrzymasz również pismo w języku ukraińskim o swoich obowiązkach i prawach, które przysługują z tytułu Programu Ochrony Tymczasowej.
  2. Będziesz miał 90 dni na kontakt z Serwisem. Masz przecież prawo do przebywania na terytorium krajów należących do strefy Schengen przez 90 dni. Najlepiej jednak nie czekać zbyt długo.
  3. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy, należy złożyć wniosek o wydanie uproszczonego zezwolenia na ochronę czasową, pobyt i pracę w Niemczech. Podczas oczekiwania na pozwolenie otrzymasz Fiktionsbescheinigung (zaświadczenie warunkowe), które poświadcza, że jesteś uprawniony do legalnego pobytu w Niemczech. Zaświadczenie to zostanie wydane po zidentyfikowaniu osoby przez odpowiednie organy i wpisaniu jej danych osobowych do Centralnego Rejestru Cudzoziemców.

Po załatwieniu wszystkich formalności, będziesz mógł legalnie mieszkać i przebywać w Unii Europejskiej przez określony czas.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Czy wyjazd do Ukrainy będzie możliwy?

Jednym z najczęstszych pytań jest to, czy możesz podróżować do Ukrainy, jeśli skorzystałeś z ochrony tymczasowej. Tak, możesz. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  1. o zamiarze czasowego wyjazdu na Ukrainę należy poinformować odpowiednie władze niemieckie;
  2. jeśli wyjechałeś na dłuższy czas do Ukrainy, ale zamierzasz wrócić do Niemiec – również musisz poinformować o tym odpowiednie służby.

Ponadto, jeśli posiadasz paszport biometryczny i masz tymczasową ochronę w UE, możesz podróżować w obrębie UE. Ale pamiętaj o ograniczeniu: nie więcej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego roku.

Jakie świadczenia przysługują uchodźcom z Ukrainy w Niemczech?

Jeśli skorzystasz z ochrony tymczasowej, będziesz miał również prawo do świadczeń z Niemiec. Należą do nich:

  • świadczenia pieniężne;
  • ubezpieczenie zdrowotne;
  • dostęp do rynku pracy;
  • pieniądze na alimenty dla dzieci.

Zobacz też: Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

W celu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń należy zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy lub Urzędu Pomocy Społecznej. Należy to zrobić zgodnie z miejscem zamieszkania. Listę powiatowych władz społecznych można znaleźć pod tym linkiem.

Niedawno pisaliśmy te, że Ukraińcy będą płacić za noclegi w masowych ośrodkach zakwaterowania. Wynika to z faktu, że utrzymanie ukraińskich uchodźców jest kosztowne, a większość przybyłych zdążyła już stanąć na nogi i znaleźć pracę.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *