Jak założyć konto w polskim banku?

18 marca 2022

Jeżeli zdecydowałeś się na zamieszkanie w Polsce chociaż na jakiś czas, to założenie konta w banku będzie jedną z podstawowych formalności, które należy dokonać. Aktualnie banki zdecydowanie uprościły procedury zakładania takiego konta dla osób przyjezdnych z Ukrainy. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W Polsce jest bardzo dużo banków i większość z nich przygotowała również ofertę dedykowaną bezpośrednio osobom z Ukrainy. Przedstawiamy propozycje kilku największych banków wraz z wyjaśnieniem, jakich dokumentów oni wymagają.

Konta, które można otworzyć online

Niektóre banki oferują możliwość założenia konta bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie dostęp do internetu i podanie wszelkich podstawowych danych. W Banku Pekao możemy rozważyć założenie Konta Przekorzystnego. Jest ono całkowicie darmowe, a przez 24 miesiące od jego założenia nie poniesiemy również żadnych opłat związanych z wydaniem karty debetowej czy wypłatą gotówki z bankomatu. Ponadto do końca roku otrzymamy również darmowe przelewy na konta ukraińskich banków. Aby otworzyć konto w tym banku, wystarczy jedynie posiadać paszport. Co ciekawe, bank oferuje również rabaty na kursy nauki języka polskiego. W razie chęci otworzenia konta lub trudności przy jego zakładaniu bądź innych pytań zawsze można się skontaktować z infolinią +48 22 591 22 20. Konsultanci mówią w języku ukraińskim, a dostępni są w godzinach 8:00–20:00 od poniedziałku do piątku.

Możliwość założenia konta wyłącznie przez internet daje również bank BNP Paribas. Aby to uczynić, należy jednak spełnić więcej formalności. Przede wszystkim niezbędny będzie paszport, ale również ukraiński numer podatkowy oraz polski numer telefonu. Konto będzie całkowicie darmowe, a za kartę również nie będziemy musieli płacić, jeżeli wykonamy nią trzy płatności w miesiącu. Kartę otrzymamy pocztą na wskazany przez nas adres zamieszkania. Aby uzyskać więcej informacji, możemy skontaktować się z konsultantem pod numerem telefonu +48 503 228 228.

Bogata oferta Getin Bank

Najlepiej do obsługi klientów z Ukrainy podszedł Getin Bank. Na swojej stronie sporządził on wykaz placówek, w których przyjmują pracownicy posługujący się językiem ukraińskim. Są to:

Katowice ul. Kościuszki 229 (CH Libero)

Kraków, Os. Centrum D2

Kraków, ul. Powstanie Warszawskie 12

Poznań, ul. Bukowskiej 156

Sosnowiec, ul. Modrzejowskiej 14 21

Warszawa, al. Jana Pawła II 82 (CH Arkadia)

Warszawa, ul. Wołoskiej 12

Wrocław, ul. Sucha 1

Opole, ul. Ozimskiej 2, sn. nr 1A

Ponadto, decydując się na podpisanie umowy w tym banku, od ręki otrzymamy kartę powiązaną z naszym kontem. Nie będziemy musieli czekać, aż przyjdzie ona pod wskazany adres, a od razu możemy wpłacić środki i zacząć z niej korzystać.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Możesz wybrać się bezpośrednio do oddziału banku

W większości banków musimy odwiedzić placówkę, aby móc utworzyć konto. Możemy to zrobić od razu bądź zadzwonić pod numer infolinii i umówić się na spotkanie. Poza BNP Paribas w większości placówek założymy konto w oparciu wyłącznie o paszport lub inny ważny dokument tożsamości. Nie potrzebujemy również nadanego w polskim urzędzie numeru PESEL, choć i tak warto go sobie wyrobić. Potrzebujemy jeszcze adres zamieszkania, który należy podać w każdym banku. Na ten adres zostanie przysłana nam nasza indywidualna karta do bankomatu. Jeżeli przebywamy u krewnych, w ośrodku dla uchodźców, bądź nie mamy jeszcze stałego miejsca pobytu, wystarczy podać adres, pod którym aktualnie przebywamy. W każdej chwili można go zmienić w systemie. Nie musimy również w żaden sposób dokumentować naszego pobytu pod wskazanym miejscem. Następnie na podstawie danych, które podaliśmy, zostanie przygotowana umowa do podpisu. Będzie ona dostępna w języku ukraińskim. Od momentu zawarcia umowy zostaje uruchomione nasze indywidualne konto, a my możemy zacząć z niego korzystać i wpłacać tam pierwsze środki. Będzie ono potrzebne chociażby, aby podjąć pracę na terenie Polski, czy też ubiegać się o państwowe świadczenia, takie jak dofinansowanie na dzieci.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.