Jak usunąć kleszcza i jakie choroby przenosi?

Komentarze 0
Kleszcz ten został wydobyty w Polsce w 2013 roku Source: Vista Create

Często po spacerze w parku miejskim, lesie lub po wypoczynku na łonie natury można znaleźć na swoim ciele małego owada, który przypomina brązową kropkę. Jest on dość mały i nie zawsze łatwy do rozpoznania. To właśnie kleszcz, a jego ukąszenie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego kleszcz jest niebezpieczny i jakie choroby przenosi, jak go usunąć i czy można to zrobić samodzielnie.

Dlaczego kleszcz jest niebezpieczny i jak wygląda jego ukąszenie?

Kleszcze są bardzo groźnymi owadami dla ludzi i zwierząt. Co roku na infekcje przenoszone przez kleszcze choruje 5-12 tys. Europejczyków. Należy zachować szczególną ostrożność w okresie aktywności tych owadów: od końca marca do połowy czerwca, a następnie od sierpnia do końca października. W tym czasie kleszcze są najbardziej aktywne i mogą niepostrzeżenie przyczepić się do ludzkiej skóry. Należy pamiętać, że mogą one zaatakować o każdej porze dnia i nocy oraz przy każdej pogodzie.

Biologicznie kleszcze zaliczane są do pajęczaków. Średnica larwy wynosi od 0,5 mm, głodnego owada – zaledwie 1,5 mm, a gdy kleszcz napije się już krwi, może urosnąć nawet do 1-2 cm. Jako pasożyt, kleszcz żywi się krwią człowieka, podobnie jak komar. Kleszcz, w przeciwieństwie do komara, potrzebuje znacznie więcej krwi. W skrajnych przypadkach pozostają w skórze człowieka nawet do 15 dni, żywiąc się jego krwią.

Pasożyty zazwyczaj szukają miękkiego i ciepłego miejsca na ciele swojej ofiary, a następnie mocno się do niego przyczepiają. W przeciwieństwie do innych pasożytów, które przez krótki czas żywią się krwią swoich ofiar, kleszcze mogą pozostać mocno przytwierdzone przez kilka godzin.

Miejsce ukąszenia jest widoczne dla oka i daje następujące objawy:

  • okrągłe lub owalne zaczerwienienie;
  • czarna kropka w środku;
  • obrzęk;
  • wysypka.

Ukąszenia tych owadów często prowadzą do zmian alergicznych, ropnych i obrzękowych. U ludzi mogą wywoływać różne objawy w zależności od rodzaju skóry. Kleszcze poprzez swoje ukąszenia mogą przenosić niebezpieczne choroby zakaźne. Do takich chorób należą: borelioza (choroba z Lyme), kleszczowe zapalenie mózgu, ludzka anaplazmoza granulocytarna itp.

Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Objawy ukąszenia przez kleszcza

Pierwszym objawem choroby może być rumień wędrujący (miejsce ukąszenia jest początkowo czerwone w środku i stopniowo zmienia kolor na czerwony na brzegach), który pojawia się w ciągu tygodnia. Kleszczowe zapalenie mózgu może mieć objawy takie jak m.in.

  • temperatura podgorączkowa
  • ból głowy
  • ból mięśni;
  • ból stawów.

Choroba z Lyme (borelioza), która również jest konsekwencją ukąszenia kleszcza, objawia się m.in.

  • gorączką
  • dreszczami
  • bólem i sztywnością stawów
  • bólem gardła;
  • zawrotami głowy;
  • problemami z mową.

Jeśli masz objawy powyższych chorób, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec powikłaniom. Aby przyspieszyć ten proces, można skorzystać z telemedycyny w Polsce.

Jak usunąć kleszcza i czy można to zrobić samodzielnie?

Jeśli znajdziesz kleszcza na sobie lub na innej osobie lub zwierzęciu domowym, musisz go natychmiast usunąć! Oczywiście najlepiej zlecić jego usunięcie lekarzowi, a w przypadku znalezienia go na zwierzęciu domowym – lekarzowi weterynarii, a przynajmniej skorzystać z bezpłatnej konsultacji weterynaryjnej online. Jeśli nie jest to możliwe, należy uspokoić się i usunąć kleszcza samodzielnie. Aby to zrobić prawidłowo, wykonaj poniższe kroki:

  1. Umyj ręce wodą z mydłem, załóż lateksowe lub gumowe rękawiczki (plastikowa torebka), zdezynfekuj narzędzie;
  2. Używając pęsety (dwóch sznurków), chwyć kleszcza jak najbliżej ciała, aby uchwycić jego głowę, ale nie ściskaj jego odwłoka.
  3. Płynnymi i powolnymi ruchami pociągnij do góry, pamiętając jednak, aby nie wykręcić kleszcza, aby jego część nie pozostała pod skórą.
  4. Po jego usunięciu należy zdezynfekować ranę, na przykład kwasem salicylowym lub wodą utlenioną.
  5. Jeśli w miejscu ukąszenia znajduje się czarna kropka (oznacza to, że oderwała się główka kleszcza lub jego sonda), należy ją usunąć igłą jak zwykłą drzazgę.
  6. Miejsce ukąszenia należy monitorować przez kilka następnych tygodni, a jeśli pojawi się różowa aureola, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż objaw ten może świadczyć o zakażeniu boreliozą (chorobą z Lyme).

Ważne! Nie dotykaj kleszcza rękami i nie próbuj zmiażdżyć owada, nie smaruj kleszcza toksycznymi substancjami – wszystko to zwiększa ryzyko zakażenia ludzi (lub zwierząt domowych)!

Zobacz też: Polski Czerwony Krzyż i IFRC ponownie zapewniają pomoc finansową Ukraińcom w dwóch okręgach

Badania po ugryzieniu kleszcza w przypadku zaczerwienienia

Przy pierwszym podejrzeniu choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i poddać się badaniom. Nie trzeba oddawać krwi bezpośrednio po ukąszeniu, gdyż badania nic nie wykażą. Po około 10 dniach można zbadać krew na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę metodą PCR.

W aptekach można znaleźć testy na boreliozę (choroba z Lyme), wykrywają one immunoglobulinę IgM (przeciwciała zwalczające bakterię borrelia) we krwi począwszy od 2-3 tygodnia po zakażeniu.

Również w przypadku podejrzenia jednej z powyższych chorób lekarz może przepisać następujące rodzaje diagnostyki:

  • Borelioza IgG (Anti-Borrelia IgG);
  • IgM przeciw boreliozie (Anti-Borrelia IgM);
  • przeciwciała przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu IgG;
  • przeciwciała przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu IgM;
  • kompleksowa analiza ukąszenia kleszcza.

W przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu, zaleca się powtórzenie badania za 4 tygodnie.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *