Jak Ukraińcy wpływają na rozwój polskiego PKB

Yana Zakharchuk
Inne, Polska | 30 lipca 2023
Komentarze 0
Polska flaga i PKB Source: Vista Create

Na początku wojny panowała opinia, że napływ ukraińskich uchodźców jest dużym obciążeniem dla polskiej gospodarki. W rezultacie stało się zupełnie odwrotnie – Polska doświadczyła eksplozji wzrostu gospodarczego. Podczas gdy niektóre kraje doświadczają spadku PKB, Polska osiągnęła najwyższy poziom wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2023 roku. Ekonomiści przypisują te wyniki dużej liczbie ukraińskich uchodźców, którzy ciężko pracują w Polsce i przyczyniają się do rozwoju kraju.

Polska pomoc dla ukraińskich uchodźców

Ze względu na dużą liczbę uchodźców w krajach UE pojawiły się liczne problemy: rosnąca inflacja, wyższe czynsze itp. Kraje, które przyjęły uchodźców, musiały zwiększyć wydatki publiczne, zwłaszcza na edukację i opiekę zdrowotną.

Od samego początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, Polska była niezawodnym wsparciem dla Ukrainy i milionów jej obywateli. Około miliona Ukraińców i 500 000 dzieci otrzymało status ochrony czasowej.

Powołując się na bazę PESEL, Polski Fundusz Rozwoju podał następujące dane dotyczące liczby ukraińskich uchodźców: na koniec 2022 r. w Polsce przebywało 950 000 Ukraińców, którzy przybyli po 24 lutego 2022 r., czyli o 400 000 mniej niż latem. Według najnowszych danych w Polsce mieszka 1,2 miliona Ukraińców.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

W pierwszych miesiącach pełnej inwazji Rosji na Ukrainę polski rząd przeznaczył około 8 miliardów złotych (1,6 miliarda euro) na pomoc bezpośrednią i pośrednią. Wszyscy uchodźcy mogli przebywać i pracować w Polsce przez 18 miesięcy, otrzymywać bezpłatny dostęp do systemu opieki zdrowotnej i comiesięczne świadczenia (500+) na każde dziecko. Polska zwolniła uchodźców z opłat za transport publiczny w pierwszych miesiącach wojny, wydała pozwolenia na pracę i zapisała ponad 50 000 ukraińskich dzieci do polskich szkół. Bezpośrednie koszty finansowe wyniosły około 3% PKB.

Wzrost PKB dzięki ukraińskim uchodźcom

Według ekonomistów Credit Agricole napływ ukraińskich uchodźców do Polski przyczynił się do wzrostu PKB o 0,4-0,5% w 2022 roku. W styczniu 2023 r., według danych ZUS, liczba cudzoziemców płacących podatki wyniosła 1,057 mln, z czego najwięcej – 737,7 tys. osób – stanowili Ukraińcy. Ekonomiści Credit Agricole zakładają, że 40% uchodźców w wieku produkcyjnym, czyli ok. 227 tys. osób, znalazło pracę w Polsce i zarabiało w 2022 r. przeciętne а minimalne wynagrodzenie (2 364 zł netto) miesięcznie. Według Ministerstwa Finansów, na podstawie deklaracji PIT za 2022 r.: ukraińscy uchodźcy w Polsce zapłacili prawie 1 mld zł podatku.

W całym 2022 r. PKB kraju wzrósł o 4,9% rok do roku. Według ekonomistów Credit Agricole wartość dodatkowego popytu wykreowanego przez uchodźców z Ukrainy w minionym roku mogła wynieść od 13,4 do 17,6 mld zł.

Tym samym diametralnie zmieniła się opinia Polaków o negatywnym wpływie dużej liczby ukraińskich uchodźców na polską gospodarkę. Napływ Ukraińców zwiększył konsumpcję, uzupełnił siłę roboczą i depozyty bankowe oraz pomoże przywrócić wskaźniki makroekonomiczne zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Polski «złoty wiek»

W ubiegłym roku Polska doświadczyła szybkiego wzrostu gospodarczego. Ekonomiści przypisują te wyniki głównie napływowi uchodźców z Ukrainy.

Według profesora Marcina Piotrowskiego, ekonomisty z Akademii Leona Koźmińskiego, Polska stanie się jednym z najbogatszych krajów na świecie przed 2030 rokiem, a do końca roku stopa inflacji w Polsce zacznie spadać. Zdaniem profesora, Polska nie widziała takiego sukcesu od ponad 30 lat, powiedział Marcin Piotkowski:

To wciąż nasz gospodarczy złoty wiek (…) potroiliśmy PKB per capita. Jesteśmy pod tym względem europejskim liderem. Żaden inny europejski kraj tego nie dokonał.

Napływ inwestycji zagranicznych pokazuje, że idea, iż Polska może stać się krajem pierwszej linii, nie została zrealizowana. Prognozuje się, że tempo wzrostu cen spadnie poniżej 10% w trzecim kwartale 2023 roku.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Maciej Kalwasiński, analityk Bankier.pl, zauważył, że według oficjalnych danych po raz pierwszy od 40 lat PKB Polski przekroczył PKB Chin w ciągu 1 roku. Ekonomiści ING Banku Śląskiego przewidują, że PKB Polski w 2023 r. «poprawi się ze względu na niższe ceny gazu zarówno w Polsce, jak i w Europie».

Podczas gdy niektóre kraje odnotowują spadek PKB (Niemcy, Holandia), Polska osiągnęła najwyższy poziom wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2023 r. – 3,8%. Na drugim miejscu znalazły się Chiny z 2,2%, a na trzecim Portugalia z 1,6%. Według Eurostatu w kwietniu tego roku Polska, podobnie jak Czechy, miała najniższą stopę bezrobocia w UE. Wynosiła ona 2,7%. Wyniki te wynikają ze znacznej liczby obywateli Ukrainy pracujących w tych krajach.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *