Jak obchodzone są Walentynki w Polsce?

Komentarze 0
Mężczyzna daje kobiecie różę w Walentynki. Pl Source: Vista Create

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Święto to od wielu lat jest jednym z najważniejszych dni dla wszystkich zakochanych. Dowiedz się, jak ten dzień jest obchodzony w Polsce.

Historia Walentynek

Święty Walenty jest biskupem z włoskiego miasta Terni. W 270 p.n.e., za panowania cesarza Klaudiusza II, żołnierzom zabroniono zawierania małżeństw. Uważano, że czyni ich to słabymi i niezdolnymi do służby wojskowej. Cesarz uważał również, że obciąża ich życie rodzinne.

Niemniej jednak znalazł się człowiek, który nawet pomimo zakazu udzielał ślubów zakochanym parom. A tym człowiekiem był biskup Valentin. Jednak po jakimś czasie dowiedział się o tym cesarz. Valentin został oskarżony o działalność antypaństwową, był torturowany, a następnie stracony. Stało się to 14 lutego 269 roku p.n.e. A już w czasach nowożytnych, w 496 roku, zaczęto czcić jego pamięć.

W Walentynki zwyczajowo wręcza się kartki z miłosnymi tekstami – walentynki. Ta nazwa również nie była przypadkowa. Faktem jest, że Valentin zdołał zaprzyjaźnić się z córką strażnika więziennego i nawet się w niej zakochał. W dniu swojej egzekucji napisał więc do niej list miłosny w formie poetyckiej.

Święto to jest bardzo popularne w wielu krajach na świecie, jednak są również takie miejsca, gdzie jest zakazane. Są to Arabia Saudyjska i Iran. W tych dwóch krajach uważa się, że święto promuje rozwiązłość. Ponadto obywatele tych krajów są karani znacznymi grzywnami za obchodzenie święta.

Jak świętować Walentynki w Polsce?

Pomimo tego, że święto to jest w Polsce bardzo popularne, nie jest dniem wolnym od pracy. Jeśli więc wypada w dzień roboczy, trzeba iść do pracy. Ale kawiarnie i restauracje tradycyjnie ozdabiają swoje wnętrza świątecznymi dekoracjami. Ponadto świąteczne lokalizacje można znaleźć w centrach handlowych. Zdecydowanie można więc poczuć wyjątkową atmosferę tego dnia.

Polska zaczęła obchodzić Walentynki stosunkowo niedawno. Stało się to pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Większość Polaków, zwłaszcza młodych, ma pozytywny stosunek do tego święta.

W tym dniu mogą odbywać się uroczyste koncerty. Również wielu Polaków jeździ do Chełmna, aby świętować. To miasto jest uważane za miasto zakochanych, dlatego 14 lutego staje się bardzo zatłoczone.

14 lutego to okazja do obdarowania bliskich prezentami. Dlatego w tym dniu popularne są różne usługi dostawcze i poczty. Ponadto dużą popularnością cieszą się sklepy z kwiatami i słodyczami.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie są tradycje związane z Walentynkami w Polsce?

Każdy kraj ma inne tradycje obchodzenia Walentynek. Ponieważ w Polsce święta obchodzone są od niedawna, nie ma tutaj zbyt wielu świątecznych tradycji. Niemniej jednak są one wciąż obecne. Wśród nich są m.in:

 1. Zawieszenie na moście kolorowych zamków z imionami. Tradycja ta jest popularna we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Radomiu, Bydgoszczy i Łodzi. Tradycja ta może być jednak rozpowszechniona także w innych polskich miastach.
 2. Wysyłanie walentynek. W tym dniu wielu Polaków wysyła do siebie anonimowe deklaracje miłości. Ta tradycja jest obecna również w polskich szkołach. Tradycyjnie trzeba wysłać ukochanej osobie bukiet czerwonych róż i kartkę z wyznaniem miłości.
 3. Dawanie kwiatów. Głównym atrybutem święta jest czerwona lub biała róża. Jednak można też dać bukiet innych kwiatów. Wielu Polaków wręcza sobie również kwiaty doniczkowe. Jest to bardziej praktyczne.
 4. Wizyta w Metropoli Poznańskiej. Według legendy znajdują się tam relikwie św. Walentego. Uważa się, że modlitwa w tym dniu może pomóc w sprawach miłości.

Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.

Również w tym dniu ludzie starają się spędzać czas z najbliższymi. Wielu rezerwuje stolik w restauracji, inni po prostu umawiają się na romantyczną randkę i wymieniają prezentami. Tak więc atmosfera miłości jest rzeczywiście odczuwalna w tym dniu.

Co podarować na Walentynki?

Bardzo ważny jest również wybór prezentu. W końcu odpowiednio dobrany podarunek sprawi przyjemność drugiej osobie. Jeśli nie możesz zdecydować, co wręczyć bliskiej osobie, powinieneś zwrócić uwagę na następujące opcje:

 1. Biżuteria i różne wisiorki. Taki prezent jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
 2. Zestaw kosmetyków. Ale wybieraj produkty wysokiej jakości. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą równie zadowoleni z tego prezentu.
 3. Romantyczny spacer. Możesz iść do kina lub pospacerować po parku.
 4. Bukiet kwiatów. Wiele dziewczyn będzie zadowolonych z takiego prezentu.
 5. Pudełko z niespodzianką. W ostatnim czasie ten rodzaj prezentu zyskuje ogromną popularność. Z reguły nigdy nie wiesz, co jest w środku. Taki prezent będzie więc prawdziwą niespodzianką.
 6. Słodycze. W niektórych krajach, zwłaszcza we Włoszech, istnieje tradycja wręczania słodyczy w Walentynki. Uważa się, że im więcej słodyczy dostanie osoba, tym szczęśliwsza będzie jego miłość.
 7. Romantyczna podróż.
 8. Voucher do sklepu. Ten prezent jest idealny, jeśli nie wiesz, czym zaskoczyć swoją wybrankę.

W Walentynki bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na ukochaną osobę. Najważniejsze jest, aby wybrać to, co naprawdę spodoba się bliskiej osobie.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *