Niemowlęta umierają masowo w Europie

Tetiana Sharapova
13 lipca 2023
Komentarze 0
Dziecko z niebezpiecznym wirusem Source: Vista Create

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed coraz częstszymi śmiertelnymi infekcjami wśród niemowląt wywołanymi przez enterowirusy. Według organizacji tak wysoka śmiertelność i liczba przypadków są bardzo nietypowe.

Jaka choroba atakuje niemowlęta w Europie

Pod koniec maja WHO poinformowała o dziewięciu przypadkach sepsy wśród noworodków, które wystąpiły w ciągu ostatnich kilku miesięcy w czterech szpitalach we Francji, w trzech różnych regionach. Infekcje są wywoływane przez jeden z enterowirusów, echowirus 11 (E11). Siedmioro zarażonych dzieci zmarło, podczas gdy dwoje innych noworodków było w trakcie leczenia.

Według raportu WHO, przypadki zachorowań odnotowano również w innych krajach europejskich. Od kilku miesięcy infekcje echowirusem zgłaszane są w Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W Polsce do tej pory nie wykryto żadnych przypadków.

Według rzecznika WHO przekroczyło to najgorsze prognozy. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, powodując znaczne pogorszenie stanu zdrowia i prowadząc do śmierci wśród niemowląt. To bardzo nietypowa sytuacja.

Jak przyznają brytyjscy i amerykańscy lekarze, w ostatnim czasie zaobserwowali oni wzrost zakażeń wywołanych przez enterowirusy, szczególnie wśród noworodków. Jednak w większości przypadków objawy nie wykraczają poza zwykłe przeziębienie, a dzieci szybko wracają do zdrowia.

Przypadki sepsy wywołanej przez te wirusy są niezwykle rzadkie. Ale istnieją, co jest powodem do niepokoju wśród lekarzy. Dlatego należy zwrócić uwagę na następujące objawy u dzieci:

  • Gorączka.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Utrata apetytu.
  • Pogorszenie nastroju.
  • Blada lub plamista skóra.

W skrajnych przypadkach mogą wystąpić zagrażające życiu powikłania: zapalenie opon mózgowych, zapalenie serca lub zapalenie jelit. Dlatego należy uważnie monitorować stan zdrowia dzieci.

Chorobą można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z chorą osobą. Obecnie nie ma specyficznej terapii przeciwwirusowej przeciwko enterowirusom. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, bólu i gorączki oraz zapobieganiu poważnym powikłaniom. Często wymagana jest hospitalizacja.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *