Inflacja w Polsce: wyniki roczne i prognozy na przyszłość

15 stycznia 2023
source: Vista Create

Proponujemy dowiedzieć się, jaki poziom osiągnęła inflacja w Polsce na koniec 2022 roku, które grupy towarów najbardziej podrożały i co eksperci przewidują na najbliższą przyszłość.

Inflacja w Polsce na koniec 2022 r.

W styczniu 2023 roku GUS ma opublikować wstępne ostateczne dane dotyczące rocznego wskaźnika inflacji w Polsce w 2022 roku. Dlatego eksperci snują obecnie przewidywania, jakie trendy ujawnią ostateczne roczne wyliczenia. Przypomnimy, że w 2022 roku Polska wykazała najwyższą inflację od marca 1997 roku, czyli więcej niż w ciągu ostatnich 25 lat. Eksperci nazywają zakłócenia w produkcji spowodowane pandemią koronawirusa oraz wzrostem cen energii z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, który przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen innych kategorii towarów, najważniejszymi czynnikami, które doprowadziły do takiej sytuacji w kraju.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce we wrześniu 2022 roku inflacja wyniosła 17,2%, a w październiku ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym wzrosły one o 17,9%. Jednocześnie wzrost cen na IV kwartał 2022 roku wygląda następująco

 • energia – inflacja wynosi 41,7% rok do roku;
 • żywność i napoje bezalkoholowe – 21,9 proc;
 • paliwa do pojazdów prywatnych – 19,5%.

Niemniej jednak, w listopadzie 2022 r. indeks CPI (wartość inflacji) zatrzymał obserwowany w ostatnich miesiącach szybki i stały wzrost inflacji. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej uchroniło indeks przed dłuższą serią wzrostów.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Inflacja w Polsce w 2022 roku w oczach ekspertów

Jak podaje polski portal finansowo-analityczny money.pl, mimo pewnego spowolnienia inflacji w listopadzie 2022 roku, większość ekspertów nie uważa tego za prawdziwe zwycięstwo i dość sceptycznie podchodzi do ostatecznych wyników rocznych i początku 2023 roku.

Analitycy sugerują, że w grudniu 2022 roku inflacja może również wykazać pewne spowolnienie lub pokazać dane na poziomie listopada (ok. 17,5% rok do roku). Jak tłumaczą eksperci Credit Agricole, wzrost inflacji bazowej i dynamiki cen żywności zrekompensował bowiem spowolnienie wzrostu cen paliw i produktów energetycznych. Z tego powodu w grudniu inflacja może pozostać neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Tego samego zdania są finansiści Banku Pekao S.A:

Zakładamy, że inflacja spadła w grudniu do 17,2% r/r, co było spowodowane miesięcznym spadkiem cen paliw i energii, w tym węgla. Z drugiej strony, inflacja bazowa kontynuowała swój trend wzrostowy – oczekujemy, że w grudniu przyspieszy do 11,7% r/r. Ceny żywności nadal rosły.

Co analitycy sądzą o inflacji w Polsce w latach 2023-2024?

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2023, eksperci nie mają wątpliwości, że już w pierwszym kwartale w Polsce powinniśmy spodziewać się przyspieszenia inflacji i w efekcie wzrostu cen. Będzie to naturalna konsekwencja wzrostu cen towarów, usług (m.in. na skutek wzrostu płacy minimalnej), a także zmian w przepisach o ochronie antyinflacyjnej. Według ekspertów Polska osiągnie szczyt inflacji w lutym 2023 roku. Przewiduje się, że w drugim zimowym miesiącu inflacja przekroczy psychologiczną granicę 20%.

Widać, że przy takich wskaźnikach inflacji na starcie raczej nie ma co liczyć, że do końca roku uda się Polsce obniżyć próg inflacyjny do wartości jednocyfrowych. Podkreśla to Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan:

Mimo deklaracji władz i NBU, inflacja w 2023 roku nadal pozostanie dwucyfrowa. Zniesienie osłon antyinflacyjnych przyniesie oczekiwany efekt – spowoduje wzrost inflacji na początku 2023 roku. W czarnym scenariuszu inflacja w lutym prawdopodobnie przekroczy 20 proc. W całym roku z pewnością nie uda się go utrzymać poniżej 13 proc.

Podobną opinię podzielają analitycy Narodowego Banku Polskiego, przewidując, że w 2023 roku inflacja spadnie do 13,1 procent, a dopiero w 2024 roku będzie mogła osiągnąć jednocyfrowy poziom 5,9 procent.

O ile w ciągu roku wzrosły ceny towarów i usług w Polsce?

W ujęciu rocznym możemy mówić o wzroście cen wszystkich grup towarów i usług w Polsce. Jak podaje polski portal finansowy Bankier.pl, w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku, wzrosły ceny za:

 • mieszkania, sprzęt AGD i energię (o 27,4%);
 • transport (o 19,5%);
 • żywność i napoje bezalkoholowe (o 17,5%);
 • restauracje i hotele (o 16,7%);
 • artykuły gospodarstwa domowego i bieżące utrzymanie mieszkania (o 12,2%).

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Nieco wolniej, ale nadal znacząco, rosły ceny rekreacji (o 12,6%), wyrobów alkoholowych i tytoniowych (o 8,3%), ochrony zdrowia (o 7,4%), edukacji (o 6,9%), odzieży i obuwia (o 5,2%), a także łączności (o 4,3%).

Przypominamy, że Ukraińcy w Polsce mogą otrzymać pomoc finansową na wynajem mieszkań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Co najbardziej podrożało?

Największy „inflacyjny cios” poniosły paliwa, których ceny wzrosły w ciągu roku o 156,9%, co wynikało z potwornego wzrostu cen węgla. W tym samym czasie wzrost cen gazu sięgnął 36,6%. Jeśli chodzi o główne produkty, plasują się one następująco:

 • cukry (cena produktu wzrosła o 109,2%);
 • tłuszcze roślinne (49%)
 • mąka (44,6%)
 • masło (33,1%);
 • mięso drobiowe (32,8%);
 • wołowina (32%);
 • chleb (30,4%);
 • mleko (28%);
 • ryż (22,9%);
 • ryby (19,7%);
 • jajka (19,2%);
 • wieprzowina (17,5%).

Tutaj znajdziesz ranking najtańszych sklepów w Polsce, w których możesz zaoszczędzić. Dodatkowo zwracamy uwagę na aplikacje, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze w polskich sklepach.

Wśród usług, których ceny w Polsce wzrosły najszybciej są: turystyka zorganizowana (kosztuje średnio o 23,2% drożej niż przed rokiem), usługi transportowe (ceny wzrosły o 24,4%) oraz usługi hotelarskie i restauracyjne (średni rachunek wzrósł o 16,7%). Znacznie wzrosły też ceny w dziedzinie medycyny. W tym roku za wizytę u dentysty zapłacimy o 15,8% więcej niż przed rokiem, terapeuty – 15,6%, fryzjera i kosmetyczki – 14,9% więcej.

Spadek cen został odnotowany przez opracowania statystyczne tylko dla jednej grupy towarów – koszt sprzętu telekomunikacyjnego spadł o 8,3%.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *