Stopy procentowe w Polsce i ich wpływ na życie

Yana Zakharchuk
Polska | 24 kwietnia 2023
Komentarze 0
Znak procentu i obliczenia_PL

Stopy procentowe w Polsce mają ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki całego kraju, jak i dla poszczególnych przedsiębiorstw przemysłowych i gospodarstw domowych. Jaka jest stopa procentowa? Ale na co to wpływa? Dowiedz się poniżej w naszym artykule.

Jaka jest stopa procentowa?

Stopa procentowa to kwota, jaką odbiorca pożyczki płaci za korzystanie z pożyczonych pieniędzy w określonym okresie (może to być miesiąc, kwartał lub rok). W większości przypadków jest to kwota odsetek, według której instytucje bankowe naliczają odsetki od udzielonych depozytów lub pożyczek.

Określenie efektywnej stopy procentowej jest niezwykle ważne dla obliczeń i analityki usług finansowych przedsiębiorstw. Decyzja o pozyskaniu środków (kredytów bankowych) pod pewnymi warunkami podejmowana jest zazwyczaj na podstawie akceptowalności proponowanego oprocentowania.

Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Stopy procentowe w Polsce: rosną czy maleją?

Polska ma dość stabilną gospodarkę, co pokazuje nawet w warunkach kryzysowych. Rząd stara się podejmować decyzje, które powinny zabezpieczyć system finansowy i zagwarantować stabilność polskim obywatelom.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, istnieją różne rodzaje stóp procentowych: lombard, lokata, referencyjna, stopa redystrybucji rachunków i stopa dyskontowa rachunków. Ta ostatnia, która wyraża rentowność bonów skarbowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski, zasługuje na uwagę. Określa stawkę WIBOR i koszt kredytów.

Stopy procentowe ustalone na 7 września 2022 r. pozostaną na obecnym poziomie co najmniej przez przyszły miesiąc.

Taką decyzję podjęła 5 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej RP. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 6,75%.

Zgodnością z decyzją z 5 kwietnia 2023 r. poziom stóp procentowych w ujęciu rocznym wynosi:

  • referencyjna 6,75%.
  • Lombard 7,25%.
  • Kaucja 6,25%.
  • Wskaźnik redystrybucji rachunków 6,80%.
  • Stopa dyskontowa rachunków wynosi 6,85%.

Czy wzrost stóp procentowych nadal będzie oscylował wokółk – zdania są podzielone.

Wzrost stóp wynika z rosnącej inflacji w Polsce. Tak więc puszka rządowego think tanku Norbert Maliszewski zasugerował, że inflację można mierzyć jednocyfrowo w czwartym kwartale 2023 r.

Jeśli stopy procentowe wzrosną, pożyczki «wzrosną» jeszcze bardziej.

Rodzaje oprocentowania pożyczek

Istnieją 2 główne rodzaje stóp procentowych:

  • stała stopa bankowa;
  • zmienna stopa bankowa.

Stałe oprocentowanie nie może być zmieniane przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Stawka ustalona w umowie nie może być jednostronnie podwyższona przez pożyczkodawcę. Posiadacz kredytu o stałej stopie procentowej nie może oczekiwać obniżenia płatności w sytuacji niższych stóp procentowych stosowanych przy zmiennej stopie procentowej.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Procedura obliczania zmiennej stopy procentowej określona jest w umowie kredytowej za pomocą indeksu uzgodnionego przez obie strony. Banki i firmy kredytowe pobierają oprocentowanie za pożyczanie pieniędzy, a także opłatę finansową lub inne opłaty. Zanim więc weźmiesz pożyczkę, musisz mieć pomysł, jak obliczyć stopę procentową. Aby to zrobić, każdy może skorzystać z kalkulatora kredytowego online, który po wpisaniu kwoty kredytu, rodzaju rat czy oprocentowania nominalnego, pomoże sprawdzić całkowity koszt kredytu z prowizją i opłatami dodatkowymi oraz porównać z ofertami różnych banków.

Co jest zalecane dla pożyczkobiorców, którzy nie są w stanie spłacić pożyczki?

Jeśli pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić pożyczki, istnieje kilka możliwości rozwiązania sytuacji:

  • warunki kredytowe można uzyskać w innym banku i przelać potencjalne oszczędności;
  • zmiana zmiennej stopy procentowej na stałą;
  • konsolidacja zobowiązań krótkoterminowych;
  • łączenie wszystkich kredytów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania;
  • wakacje na spłatę pożyczki;
  • wydłużenie okresu spłaty kredytu (np. wydłużenie okresu kredytowania z 20 do 30 lat, raty spadną o około 10 proc.);
  • pomoc doświadczonego eksperta kredytowego.

Jak uzyskać pożyczkę dla Ukraińca w Polsce?

System finansowy Rzeczypospolitej Polskiej świadczy swoje usługi zarówno Polakom, jak i cudzoziemcom. Aby uzyskać pożyczkę, obywatele innego kraju, w tym Ukraińcy, muszą spełnić określone wymagania, które można przeczytać pod linkiem. Należy pamiętać, że Ukraińcy mogą otrzymać kredyt na okres nieprzekraczający okresu obowiązywania umowy o pracę lub karty pobytu. Zgodnie z okresem ważności tych dokumentów bank zaproponuje oprocentowanie kredytu, okres spłaty oraz minimalną miesięczną płatność.

Przedsiębiorcy, którzy są obywatelami Ukrainy i chcą uzyskać kredyt w Polsce na finansowanie działalności gospodarczej (inwestycje) muszą przedstawić dokumenty potwierdzające, że firma działa w Polsce od co najmniej sześciu miesięcy (w niektórych bankach – rok).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *