HPP Kakhovka: co wiadomo na chwilę obecną

Tetiana Sharapova
6 czerwca 2023
Komentarze 0
Elektrownia wodna Kakhovka, która została wysadzona przez Rosjan Source: wikipedia.org

W nocy z 5 na 6 czerwca Rosjanie wysadzili w powietrze elektrownię jądrową w Kachowce. W rezultacie ludzie mieszkający w pobliżu elektrowni są pilnie ewakuowani. Poznaj wszystkie szczegóły w naszym artykule.

Co wiemy o wybuchu elektrowni jądrowej w Kachowce

Wiadomość o eksplozji w HPP Kakhovka stała się znana rano 6 czerwca. Obecnie wiadomo, że pomieszczenie turbin elektrowni zostało całkowicie zniszczone i nie można go przywrócić. Stacja została zgłoszona do Południowego Dowództwa Operacyjnego:

Rosyjskie siły okupacyjne wysadziły w powietrze HPP Kakhovka. Obecnie ustalany jest zakres uszkodzeń, prędkość i objętość wody oraz prawdopodobne obszary zalania. Wszystkie służby pracują. Sytuacja jest monitorowana” – poinformował Pivden na swojej stronie na Facebooku.

Ukrhydroenergo również poinformowało o eksplozji w swoim poście na Facebooku:

W nocy 6 czerwca rosyjskie siły okupacyjne wysadziły w powietrze elektrownię wodną w Kachowce. W wyniku eksplozji maszynowni od wewnątrz, HPP Kakhovka została całkowicie zniszczona. Elektrownia jest nie do naprawienia. Od godziny 9:00 rano 6 czerwca poziom wody w zbiorniku Kakhovka gwałtownie spada i rozpoczęto ewakuację z potencjalnych obszarów zalewowych.

Prawie cała elektrownia wodna znajduje się obecnie pod wodą, a 80 regionów obwodu chersońskiego jest zagrożonych powodzią. Dlatego rozpoczęła się natychmiastowa ewakuacja lokalnych mieszkańców i mieszkańców pobliskich osiedli. Są one już zalane:

  • Tyaginka
  • Lwowe
  • Odradokamenka w rejonie berysławskim
  • Iwaniwka
  • Mykilske Tokarivka
  • Poniatówka
  • Biłozerka
  • dzielnica Ostrov w mieście Chersoń.

Wiadomo również, że woda z elektrowni wodnej Kakhovka zalała zoo Kazkovaya Dibrova w Nowej Kakhovce. Lokalne kanały telegramowe podają, że wszystkie zwierzęta w zoo zginęły, ale informacje te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Jak przebiega ewakuacja mieszkańców?

Ewakuacja mieszkańców rozpoczęła się natychmiast. Ludzie są przewożeni autobusami do Chersonia, a następnie do Kijowa, Mikołajowa, Chmielnickiego, Odessy i Kropyvnytskyi. Do godziny 07:30 ewakuowano 742 osoby. Ale ewakuacja trwa nadal. W szczególności o godzinie 12:00 pociąg ewakuacyjny opuścił dworzec kolejowy w Chersoniu i udał się do Mykołajewa.

Według Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej w strefie krytycznej znajduje się obecnie około 16 000 osób. Cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Wzywa się więc ludzi do odwiązania zwierząt i wypuszczenia ich z klatek.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl i naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże to być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Czy eksplozja elektrowni Kachowka zagraża elektrowni jądrowej Zaporoże?

Sytuacja jest również bardzo niebezpieczna, ponieważ elektrownia jądrowa Zaporoże znajduje się na brzegu elektrowni Kachowka i jest okupowana od ponad roku. Sytuacja w ZNPP była krytyczna od początku okupacji, ale elektrownia była chłodzona wodą z magazynu. Energoatom twierdzi jednak, że sytuacja jest obecnie pod kontrolą.
Również Ukrhydroenergo stwierdza:

Niekontrolowany spadek poziomu zbiornika stanowi dodatkowe zagrożenie dla tymczasowo okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże. Woda ze zbiornika Kakhovka jest potrzebna elektrowni do zasilania kondensatorów turbin i systemów bezpieczeństwa. Staw chłodzący elektrowni jest obecnie pełny. Ukraiński personel ZNPP monitoruje wszystkie wskaźniki.

Sytuacja w Kakhovska HPP jest ściśle monitorowana w celu podjęcia niezbędnych środków w przypadku nowego zagrożenia. Oczekuje się, że z powodu eksplozji HPP Kakhovka wystąpią przerwy w dostawie wody na południu obwodu chersońskiego i w Krzywym Rogu.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *