Ukrzaliznytsia ogłasza uruchomienie dodatkowego pociągu z Kijowa do Warszawy

Tetiana Sharapova
1 czerwca 2023
Komentarze 0
Source: Vista Create

Ukrzaliznytsia ogłosiła uruchomienie dodatkowego pociągu na trasie Kijów-Warszawa. Jest to obecnie bardzo popularny kierunek i dość trudno jest kupić bilety na ten pociąg. Kiedy dodatkowy pociąg zacznie kursować? Ile będzie miał miejsc siedzących? Zamierzamy o tym opowiedzieć.

Nowy pociąg między Kijowem a Warszawą

W dniu 31 maja 2023 r. nowy pociąg odbył jazdę próbną. Obecnie ma 14 standardowych wagonów UZ. Jeśli pociąg odniesie sukces, znacznie poprawi sytuację związaną z podróżowaniem z Kijowa do Warszawy.

Obecnie w aplikacji Ukrzaliznytsia rejestruje się około 3000 zapytań o bilety dziennie. To 10 razy więcej niż liczba miejsc. W szczególności ludzie muszą mieć oko na sytuację biletową i często wybierają inną trasę, aby dostać się z Warszawy do Kijowa.

Sytuację komplikuje również fakt, że strona polska dopuszcza tylko samochody spełniające wymiary RIC. Są one węższe od standardowych wagonów pociągów Ukrzaliznyci. Ponadto ich przedziały mają po trzy miejsca siedzące.
Oleksandr Pertsovskyi, członek zarządu Ukrzaliznytsia, komentuje sytuację:

Ukrzaliznytsia wznowiła już kursowanie wszystkich nadających się do naprawy wagonów tej klasy w swojej flocie i zwróciła się do europejskich partnerów o przekazanie takich wagonów, ale nie ma już dostępnych, a zamówienie i zbudowanie nowych zajmie ponad 2 lata”. Nie powstrzymało to jednak ukraińskich kolei, ponieważ zapotrzebowanie naszych pasażerów zachęca nas do szukania niestandardowych rozwiązań. Prawie rok temu Ukrzaliznycia zainicjowała i stale współpracuje z polską spółką kolejową w celu realizacji tego projektu.

Podjęto już następujące działania w celu poprawy sytuacji:

  • Negocjacje ze stroną polską w sprawie kompatybilności wagonów UZ z polską infrastrukturą.
  • Uzyskanie zezwoleń technicznych od polskiego regulatora UTK (Urząd Transportu Kolejowego).
  • Zakończono jazdę próbną pociągu składającego się z wagonów spełniających standardowe wymiary dla Ukrzaliznycji.

Całkiem więc możliwe, że już wkrótce łatwiej będzie dostać się z Warszawy do Kijowa.

Pisaliśmy również o kierunkach kursowania pociągów między Ukrainą a Polską w 2023 roku oraz o tym, jak kupić bilety.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *