Szukasz pracy? Sprawdź, jak nie dać się oszukać

3 czerwca 2022

Wejście na rynek pracy w obcym kraju może być szczególnie trudne. Historii nieuczciwych pracodawców i zaniżonych pensji jest wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu pracy.

Zweryfikuj, czy firma istnieje

Widzisz interesujące cię ogłoszenie, chcesz na nie zaaplikować, jednak nie słyszałeś wcześniej o firmie, która je zamieściła? Koniecznie zweryfikuj jej dane! Sprawdzenie, czy dana spółka istnieje zajmie nam kilka chwil, a dzięki temu będziemy mieli pewność, że aplikujemy na uczciwe ogłoszenie. W jego treści powinien być podany numer NIP, REGON lub KRS firmy, na jego podstawie możemy ją zweryfikować, np. w tej wyszukiwarce. Jeżeli podana jest wyłącznie nazwa firmy, wówczas również warto chociaż wpisać ją w wyszukiwarkę google i zweryfikować jej wiarygodność. Nazwa spółki nie jest podana w ogłoszeniu? W takim wypadku przed wysłaniem swojego CV i udostępnieniem danych osobowych warto dopytać, kto publikuje ogłoszenie.

Sprawdź opinie na temat firmy

Poza sprawdzeniem wiarygodności firmy, dobrze jest również sprawdzić opinie innych pracowników na jej temat. Możemy to w szybki sposób zrobić za sprawą portalu https://www.gowork.pl/opinie/. Wystarczy w białe pole wpisać nazwę firmy i wybrać pasującą opcję. Zamieszczone tam opinie dadzą nam pogląd, w jaki sposób traktowani są pracownicy oraz czy ich prawa nie są regularnie naruszane.

Nie podejmuj się bezpłatnych dni próbnych

Bardzo często zdarza się, że pracodawcy twierdzą, że przed zawarciem umowy muszą sprawdzić nasze umiejętności w danym zawodzie. Aby to zrobić oferują jeden lub kilka dni bezpłatnej pracy, co jest bardzo nieuczciwym rozwiązaniem. Historia zna bowiem wiele przypadków, kiedy ludzie pracowali za darmo wiele godzin, a pracodawcy ostatecznie nie nawiązywali dalszej współpracy. Aby uniknąć takich sytuacji, w których zostaniemy zwyczajnie oszukani, nie zgadzajmy się na takie propozycje. Jeżeli potencjalny pracodawca chce nas sprawdzić, powinien zawrzeć z nami umowę na okres próbny, przyjmując określoną stawkę godzinową lub inną formę rozliczenia za wykonaną pracę.

Koniecznie podpisz umowę

Tylko umowa chroni nasze prawa jako pracownika, jest podstawą do wypłacenia pensji i gwarantuje stabilne zatrudnienie. Istnieje wiele przypadków, w których pracownicy z Ukrainy nie podpisali odpowiedniej umowy, a następnie pracodawcy wypłacali im mniejsze pensje, niż te, na które się umawiali. W każdej umowie musi również zostać wyszczególniony nasz dokładny zakres obowiązków, dzięki czemu pracodawca nie może wykorzystywać nas do wykonywania nadprogramowych zadań. W Polsce istnieją trzy podstawowe typy umów, w naszym artykule sprawdzisz różnice między nimi.

Uważaj na agencje pracy

Jeżeli szukamy pracy za granicą, bardzo często decydujemy się na skorzystanie z usług agencji pracy. Istnieje bardzo wiele historii, kiedy osoby dały się oszukać fałszywym agencjom. Te często pod pozorem zorganizowania przejazdu oraz zakwaterowania biorą od przyszłych pracowników pewne sumy pieniędzy, a następnie znikają bez śladu. Jedyna rada, aby nie paść ofiarą takiego działania, to zastosować się do powyższych podpowiedzi. Czyli po pierwsze zweryfikować daną agencję, sprawdzić opinie na jej temat, a następnie nie wpłacać zaliczek przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

Zwróć uwagę na treść ogłoszeń

Kiedy w ogłoszeniu padają wyrażenia takie jak „praca dla osób bez doświadczenia, wysokie zarobki!” to od razu możemy pomijać oferty tego typu. W większości przypadków okaże się bowiem, że praca nie jest legalna oraz uczciwa.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny w Polsce dla Ukraińców

Nie podawaj danych wrażliwych

Po odpowiedzi na ogłoszenie potencjalny pracodawca prosi nas o podanie numeru pesel, wysłanie skanu dowodu osobistego czy wypełnienie formularza, w którym trzeba podać szczegółowe dane? W tym momencie powinna zapalić nam się czerwona lampka i warto wówczas zrezygnować z udziału w dalszej rekrutacji. Co prawda, pracodawca może na pewnym etapie poprosić nas o okazanie dokumentu do wglądu lub podanie danych z dowodu osobistego, jednak na pewno nie może to mieć miejsca zaraz po zaaplikowaniu na ogłoszenie.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.