Stan wojenny w Ukrainie zostanie przedłużony

Ukraiński parlament po raz kolejny rozważy przedłużenie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w kraju. Będzie to już ósme głosowanie w tej sprawie od początku wojny.
Jak długo potrwa stan wojenny w Ukrainie?
Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego w Ukrainie wprowadzono stan wojenny, który został przedłużony o 90 dni. Ostatnie przedłużenie stanu wojennego miało miejsce 2 maja 2023 roku. W sumie stan wojenny w Ukrainie był przedłużany 7 razy. Obecnie środki stanu wojennego obowiązują do 18 sierpnia.
Yaroslav Zheleznyak, deputowany do parlamentu Ukrainy, napisał na swoim kanale Telegram:
Ostatnie przedłużenie stanu wojennego i mobilizacji w Ukrainie zostało ustanowione w maju tego roku i obowiązuje do 18 sierpnia 2023 roku. Najprawdopodobniej to przedłużenie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji również potrwa 90 dni, czyli do 15 listopada 2023 roku.
Przypomniał również o algorytmie podejmowania tej decyzji:
- Prezydent podpisuje dwa dekrety.
- Po podpisaniu przez prezydenta są one przedkładane Radzie Najwyższej do zatwierdzenia.
- Po Radzie Najwyższej kwestia ta jest rozpatrywana przez Komitet Obrony.
- Po rozpatrzeniu przez Komitet Obrony odbywa się głosowanie w sali sesyjnej.
Warto pamiętać, że w czasie stanu wojennego na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna. W każdym mieście obowiązuje ona jednak w innym okresie, ale w godzinach nocnych. Godziny policyjne są regulowane w zależności od sytuacji bezpieczeństwa. Na przykład na początku inwazji na pełną skalę obowiązywały zakazy wychodzenia z domu przez cały dzień lub dłużej. Podczas godziny policyjnej obywatele nie mogą przebywać na ulicach bez specjalnych zezwoleń.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.