W 2023 roku bezrobotni w Polsce otrzymają bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne

18 października 2022
Formularz ubezpieczenia zdrowotnego dla osób bezrobotnych

W 2023 roku wszyscy bezrobotni w Polsce otrzymają bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Prawo do ubezpieczenia będą mieli od 1 stycznia. Informuje o tym Ministerstwo Rozwoju RP.

Nie możesz znaleźć pracy w Polsce i z tego powodu nie możesz uzyskać ubezpieczenia zdrowotnego? Od 1 stycznia nadejdą istotne zmiany. Od tego czasu wszyscy bezrobotni w Polsce będą mogli korzystać z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podpowiadamy, jak będzie działał, ten system, a także jak już teraz uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych.

Jak będzie działał mechanizm uzyskiwania ubezpieczenia?

Bezrobotni będą mogli skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2023 roku. Aby go zdobyć, należy:

 • Zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania (ZUS);
 • Przedstawić dokumenty potwierdzające, że Twoje zarobki nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce;
 • Udowodnić, że nie otrzymujesz ubezpieczenia z innych źródeł, np. od innego członka rodziny.

Zgłoszenia można dokonać osobiście lub przez internet. Nie ma to znaczenia i nie będzie miało wpływu na dalszą decyzję. Jeśli więc wygodniej jest Ci komunikować się online – złóż wniosek online.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy bezrobotnych. Jednak prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe. Dlatego nowa ustawa powinna znacząco poprawić życie takich osób.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jak uzyskać teraz ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych?

Teraz są też możliwości uzyskania bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Proces ten jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Dziś jest on realizowany w następujący sposób:

 1. Musisz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Więcej o tym procesie pisaliśmy w tym artykule.
 2. Możesz też złożyć wniosek w imieniu współmałżonka. Jeśli członek rodziny pracuje, to na tej podstawie także można skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.

Przez cały okres rejestracji będziesz mógł korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, gdy tylko znajdziesz pracę, będziesz mógł nadal korzystać z tego ubezpieczenia, tylko wówczas będzie ono przysługiwało z tytułu umowy o pracę. Informacje o rodzajach umów o pracę znajdziesz tutaj.

Na co mogą liczyć bezrobotni Ukraińcy w Polsce?

Po rozpoczęciu agresji rosyjskiej do Polski przybyło ponad 2 mln Ukraińców. Wielu z nich znalazła już pracę. Mimo to problem z bezrobociem nie znika.

W Polsce bezrobotni Ukraińcy mogą liczyć na:

 • Zasiłek dla bezrobotnych. Mogą go otrzymać wszyscy, którzy oficjalnie pracowali i mogą potwierdzić swój staż pracy. Dodatkowo mogą być zarejestrowane również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Jednak w tym przypadku pomoc finansowa nie jest udzielana. Wysokość zasiłku zależy natomiast od stażu pracy. Tę kwestię lepiej wyjaśnić od razu w Centrum Zatrudnienia.
 • Pomoc społeczna ze strony państwa. Każdy, kto znajdzie się w trudnej sytuacji, może na nią liczyć. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.
 • Bezpłatne szkolenia z Centrum Zatrudnienia.
 • Zwrot kosztów za dojazd do pracy i z pracy.
 • Zwrot kosztów opieki nad dziećmi do lat 7.
 • Współfinansowanie otwarcia działalności gospodarczej.

Jeśli więc od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy w Polsce, nie zaniedbuj usług Centrum Zatrudnienia.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *