Pobór do wojska dla Ukraińców mieszkających w Polsce i innych krajach

Komentarze 2
Wojskowy z ukraińskim symbolem Source: Vista Create

Ukraińcy mieszkający za granicą zostali zobowiązani do zgłoszenia się do służby wojskowej. Odpowiednia uchwała została przyjęta przez Gabinet Ministrów Ukrainy 30 grudnia 2022 r. W związku z tym w sieci krąży wiele fałszywych wiadomości, w tym pochodzących od rosyjskiej propagandy. Dowiedz się, kogo to dotyczy, kto może nie zostać zarejestrowany do służby wojskowej i czy Ukraińcy za granicą zostaną zmobilizowani. 

Powszechna mobilizacja wojskowa za granicą – kogo dotyczy?

Po pierwsze, uchwała Nr 1487 „O zatwierdzeniu Procedury organizacji i prowadzenia wojskowej rejestracji poborowych, osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej i rezerwistów” dotyczy mężczyzn. Do służby wojskowej kwalifikują się następujące kategorie panów:

  1. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat;
  2. Poborowi w wieku od 16 do 27 lat (pobór do wojska odbywa się od 18 roku życia, ale trzeba się wcześniej zarejestrować). Ważne jest, aby zarejestrować się w roku, w którym poborowy kończy 17 lat.
  3. Mężczyźni, którzy nie mają odroczenia służby wojskowej;
  4. Mężczyźni, którzy nie są zwolnieni ze służby wojskowej.

Jednocześnie ci mężczyźni, którzy przebywają za granicą krócej niż 3 miesiące, mają prawo nie zgłaszać się do służby wojskowej. Nawet jeśli takie kategorie ludzi podlegają mobilizacji.

Czy kobiety muszą rejestrować się do wojska?

Kobiety przebywające za granicą nie muszą rejestrować się w wojsku. Należy to zrobić, jeśli:

  1. Kobieta pracuje w zawodzie związanym z medycyną;
  2. Kobieta otrzymała wykształcenie farmaceutyczne;

Kobiety, które mają specjalizację związaną z wojskiem, mogą zarejestrować się z własnej woli. Pełną listę takich zawodów można zobaczyć pod tym linkiem: https://ips.ligazakon.net/document/view/Re37684?an=47. Wyjątkiem są kobiety lekarki lub kobiety, które mają zawód związany z medycyną. Dla nich, podobnie jak dla mężczyzn, obowiązkowa jest rejestracja wojskowa. Wiek poboru kobiet wynosi od 18 do 60 lat.

Podobnie jak mężczyźni, takie kobiety są rejestrowane jako poborowe na zasadach ogólnych.

Jak zarejestrować się do służby wojskowej za granicą?

Jeśli spełniasz kryteria mobilizacji, jesteś zobowiązany do zarejestrowania się w wojsku. Aby to zrobić za granicą, wykonaj poniższe kroki:

  1. Zarejestruj się w tymczasowej rejestracji konsularnej (wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przebywają za granicą, muszą wykonać ten punkt);
  2. Skontaktuj się z odpowiednią placówką dyplomatyczną w miejscu Twojego pobytu;
  3. W trakcie składania wniosku należy przedstawić paszport obywatela Ukrainy oraz wojskowe dokumenty rejestracyjne.

Co ważne, do służby wojskowej należy zgłosić się w ciągu siedmiu dni od momentu przybycia do nowego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak przebywasz w innym kraju krócej niż trzy miesiące, nie musisz się tam rejestrować do służby wojskowej. Pamiętajmy, że ci obywatele Ukrainy, którzy podlegają mobilizacji, muszą być zarejestrowani w wojsku bez względu na miejsce zamieszkania.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jaka jest odpowiedzialność za uchylanie się od mobilizacji w Ukrainie?

Mężczyźni, którzy przekroczyli granicę przed 24 lutego 2022 r., nie ponoszą odpowiedzialności za brak powrotu do Ukrainy w związku z mobilizacją. Ale nadal muszą zarejestrować się w wojsku. Podobnie jest z kobietami, które wykonują zawód medyczny.

W odniesieniu do osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 r. i nie stawiły się po otrzymaniu wezwania, czekają poniższe konsekwencje:

  1. Za naruszenie zasad rejestracji wojskowej – grzywna w wysokości od 30 do 50 wolnych od podatku minimalnych dochodów. Za wielokrotne naruszenie – grzywna w wysokości od 50 do 100 nieopodatkowanych minimalnych dochodów.
  2. Za uszkodzenie lub utratę wojskowych dokumentów rejestracyjnych – grzywna w wysokości od 30 do 50 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli. Za wielokrotne naruszenie – grzywna od 50 do 100 minimów wolnych od podatku.
  3. Za uchylanie się od poboru w czasie mobilizacji – pozbawienie wolności od 3 do 5 lat (art. 336 kk Ukrainy);
  4. Za uchylanie się od opłat edukacyjnych – grzywna od 500 do 700 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub wyznaczenie prac naprawczych na okres do 2 lat;
  5. Za uchylanie się od rejestracji wojskowej po ostrzeżeniu – od 300 do 500 wolnych od podatku minimalnych dochodów obywateli lub wyznaczenie prac naprawczych na okres do 1 roku.
  6. Dla osób należących do korpusu oficerskiego i uchylających się od mobilizacji – ograniczenie wolności do lat 3.

W przyszłości planowane jest również wystawianie wezwań w aplikacji Diya. Ale obecnie nie wiadomo, kiedy to nastąpi./

Jak przebiega proces mobilizacji w Ukrainie?

Mobilizacja w Ukrainie przebiega w czterech etapach. Oznacza to, że niekoniecznie zostaniesz powołany do służby wojskowej natychmiast po zarejestrowaniu się w wojsku. Ogólnie proces wygląda następująco:

  1. Pierwsza tura – wojskowy, który nie osiągnął jeszcze 40 roku życia i który ma doświadczenie bojowe w wojsku. Oznacza to, że mogą to być mężczyźni, którzy służyli w Służbie Antyterrorystycznej lub Służbie Bezpieczeństwa.
  2. Drugi poziom to żołnierze, którzy służyli na kontrakcie lub byli w służbie poborowej do 2014 roku.
  3. Trzeci etap to rezerwa mobilizacyjna. Obejmuje to tych, którzy ukończyli wydziały wojskowe podczas studiów w wyższych szkołach jako oficerowie, ale nie zostali powołani na poprzednich etapach mobilizacji.
  4. Czwarta linia to rezerwa publiczna. Ta kategoria obejmuje tych obywateli Ukrainy, którzy nie mają ograniczeń wiekowych i fizycznych do służby i mogą służyć w Siłach Zbrojnych lub innych formacjach wojskowych w okresie specjalnym.

Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.

Czyli jeśli nie odbyłeś służby wojskowej, szkolenia i nie masz doświadczenia, to w razie potrzeby będziesz powołany w ostateczności. Ważne jest, że nawet po rejestracji wojskowej nie trzeba będzie od razu wracać do Ukrainy. Trzeba będzie to zrobić po odebraniu wezwania. Termin zwrotu wynosi 7 dni. Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się masowej mobilizacji na Ukrainie.

Czy Ukraińcy za granicą zostaną zmobilizowani?

Kwestia mobilizacji Ukraińców w Europie jest bardzo istotna. Faktem jest, że w sieci szerzy się rosyjska propaganda, która twierdzi, że Ukraińcy w Polsce i innych krajach europejskich otrzymają obwieszczenia o poborze. Ale czy to rzeczywiście prawda?

Pomimo tego, że zagraniczne placówki dyplomatyczne są zobowiązane do prowadzenia ewidencji wojskowej mężczyzn (i w niektórych przypadkach kobiet), nie są one upoważnione do wydawania obwieszczeń o poborze. Nie będzie więc mobilizacji Ukraińców w Europie.

Niemniej jednak warto zauważyć, że placówki dyplomatyczne muszą powiadomić Ukraińców, którzy są zarejestrowani w wojsku, o rozpoczęciu mobilizacji. W związku z tym, jeśli obywatel Ukrainy nie ma zwolnienia ze służby wojskowej, takie placówki mogą ułatwić powrót takich Ukraińców do domu. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy Ukrainiec znajdzie się na liście poborowej.

Komentarze 2
Popularne
Polecane
Najnowsze

2 odpowiedzi na “Pobór do wojska dla Ukraińców mieszkających w Polsce i innych krajach”

  1. bartosz pisze:

    gdzie mogę zgłosić ukraińca uchylającego się od obowiązkowej służby wojskowej? oczywiście tylko i wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo i suwerenność naszej bratniej ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *