Nowy kurs My Digital Life dla Ukrainek, które chcą założyć firmę w Polsce

4 lipca 2023
Kobieta biorąca udział w kursie My Digital Life-PL Source: My Digital Life

Nowy kurs My Digital Life jest już otwarty dla wszystkich Ukrainek, które mają pomysły na biznes i chciałyby prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Dowiedz się, jak będzie wyglądał program, co otrzymają uczestnicy i jak zarejestrować się na kurs.

Czym jest nowy kurs My Digital Life dla ukraińskich przedsiębiorczyń?

Nowy kurs w ramach inicjatywy My Digital Life jest przeznaczony dla kobiet, które opuściły Ukrainę po 24 lutego 2022 r. z powodu wojny, otrzymały tymczasową ochronę w Polsce i chciałyby rozpocząć tutaj działalność gospodarczą. Inicjatywa jest wspierana przez Microsoft. Kurs został przygotowany przez Bielański Integrator Przedsiębiorczych we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Program bazuje na doświadczeniach integratora przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Białymstoku, organizatora miejskiego projektu Kryzysowy Cowork, który doradza Ukraińcom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Nowa inicjatywa jest kontynuacją programu realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla Ukrainek poszukujących w Polsce wykwalifikowanej pracy w swoim kierunku studiów.

Celem nowego projektu jest umożliwienie uchodźczyniom z Ukrainy wykorzystania ich potencjału przedsiębiorczego i rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Program przygotowawczy dla Ukrainek obejmuje 6 warsztatów stacjonarnych (po 3 godziny każdy) oraz 6 godzin indywidualnych sesji z mentorami. Konsultacje z mentorami odbywać się będą online. Podczas tych spotkań eksperci pomogą uczestniczkom projektu:

  • Rozważyć różne modele biznesowe i założenia biznesowe;
  • poznać specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i związane z tym kwestie podatkowe;
  • sfinalizować swój pomysł na biznes i wdrożyć go w rzeczywisty biznesplan;
  • opracować skuteczną strategię marketingu, sprzedaży i relacji z klientami;
  • poznanie polskiego słownictwa biznesowego związanego z zarządzaniem firmą.

Aby zapewnić kobietom możliwość efektywnej nauki, organizatorzy zaproszą na warsztaty animatora STEAM, który zapewni dzieciom uczestniczek projektu ciekawe zajęcia w czasie wolnym. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Kim będą mentorzy projektu My Digital Life?

W roli ekspertów i mentorów projektu wystąpią polscy i ukraińscy eksperci międzynarodowi, w tym:

  • Agata Bona – MBA, IT w Biznesie (PJWATK), międzynarodowy certyfikowany strateg przyszłości. Mentor i coach startupów technologicznych, ekspert programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum CEE, European Space Agency BIC Poland Bootcamp, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. CEO FutureLab. Od 15 lat jest doradcą i facylitatorem strategicznym firm w zakresie innowacyjnych modeli biznesowych, strategii rozwoju biznesu oraz strategii komunikacji i budowania marki.
  • Ivan Gerasymenko – magister cybernetyki, doktor administracji publicznej, MBA. Dyrektor regionalnej agencji inwestycyjnej. Product Owner w firmach IT. Pracował w Google w programie Google Partners. Współzałożyciel i CEO agencji reklamowej.
  • Vitalina Komirna – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor, dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Medycznych EUST w Warszawie. Autorka książek z zakresu ekonomii, zarządzania i marketingu. Jest metodologiem i twórcą projektów edukacyjnych i programów studiów w zakresie zarządzania organizacjami i cybernetyki ekonomicznej, zdrowia publicznego na uniwersytetach na Ukrainie i w Polsce.
  • Tomasz Niewiski jest doradcą podatkowym z wieloletnim doświadczeniem w zakresie podatków i rachunkowości. Obecnie prowadzi działalność doradczą i księgową w ramach firmy T-TAX Tomasz Niwiński. Uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Polską Akademię Rachunkowości. Posiada doświadczenie w doradztwie na rzecz polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, przeprowadzaniu badań due diligence oraz audytów podatkowych. Jest autorką artykułów w prasie, w tym w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zobacz też: Pomoc finansowa od The $1K Project

  • Małgorzata Oprzalak jest absolwentką Wydziału Administracji na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wieloletnim urzędnikiem i praktykiem w Wydziale Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Obecnie jest kierownikiem grupy zajmującej się rejestracją spółek, doradztwem gospodarczym oraz konsultantem w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych.
  • Sviatoslav Nykorovych-Mendel jest absolwentem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest Ukrainką, która mieszka w Polsce od 15 lat i jest ekspertem w dziedzinie integracji migrantów na polskim rynku pracy. Jest współzałożycielką Funduszu Empowerment Ukraińskiego Centrum Rozwoju i Współpracy.

Gdzie i kiedy odbędą się zajęcia My Digital Life?

Seminaria w ramach projektu My Digital Life będą odbywały się raz w tygodniu – w środy od 16:30 do 19:30.

Lokalizacja zajęć: Bielański Integrator Przedsiębiorczych, ul. Zjednoczenia 25 (obok stacji metra Stare Bielany).

Konsultacje z mentorem odbędą się online na platformie Teams. Wszystkie spotkania będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

Program i harmonogram zajęć dla uczestników projektu My Digital Life

Program My Digital Life dla ukraińskich przedsiębiorczyń będzie obejmował następujące sesje.

Warsztat 1

Data: 12.07.2023

16:30 – 17:30

Otwarcie programu, podczas którego uczestnicy zapoznają się z pracownikami Integratora i projektem. Na pierwsze spotkanie zaproszony jest również gość specjalny – osoba, która rozpoczęła działalność gospodarczą w Polsce i osiągnęła sukces.

17:30 – 19:30 Warsztat Model biznesowy spółki (wg Osterwalder)

Podczas warsztatu uczestniczki dowiedzą się, czym jest model biznesowy i dlaczego należy go przygotować przed rejestracją firmy. Podczas tego warsztatu kobiety rozpoczną pracę nad modelem własnego pomysłu na biznes, próbując odpowiedzieć na główne pytania: kim są ich klienci, czy będą oferować indywidualne usługi, jakie będą strumienie przychodów itp.

Warsztaty zaowocują wstępnym prototypem modelu biznesowego, który zostanie sfinalizowany podczas mentoringu.

Prezenterzy: Agata Bona i Ivan Gerasymenko

Mentoring 1: Modele biznesowe

Data: 13.07.2023 – 25.07.2023

Każdy uczestnik będzie mógł zarezerwować dwie godziny indywidualnego mentoringu z ekspertem w ciągu 2 tygodni po warsztatach. Rezultatem mentoringu jest zdefiniowanie modelu biznesowego firmy.

Warsztat 2

Data: 26.07. 2023

16:30 – 17:30 Prezentacja modeli biznesowych przez uczestników

Prezentacja (3 minuty) wyników pierwszego warsztatu i mentoringu.

17:30 – 19:30 Jak założyć firmę krok po kroku: Rodzaje spółek i podatki w Polsce

Uczestnicy dowiedzą się, z jakimi podatkami będą mieli do czynienia w Polsce, jak obliczać podatki i kiedy je płacić. Warsztaty dostarczą również informacji na temat głównych rodzajów spółek, które można założyć w Polsce (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i różnic między nimi, a także innych obciążeń, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu działalności gospodarczej (ZUS).

Wynik warsztatów: podczas warsztatów zostanie wstępnie wybrany rodzaj opodatkowania i forma działalności.

Prowadzący: Patrick Dombrowski / Tomasz Niewiski i Ivan Gerasymenko

Mentoring 2: Rodzaje spółek i podatków

Data: 27.07. 2023 – 18.08.2023

Każdy uczestnik będzie mógł zarezerwować dwie godziny indywidualnego mentoringu z ekspertem w ciągu 2 tygodni po warsztatach.

W wyniku mentoringu uczestnicy dokonają podstawowej kalkulacji dochodów i wydatków z doradcą podatkowym i ustalą, która forma opodatkowania jest dla nich najlepsza.

Warsztat 3

Data: 23.08. 2023

16:30 – 19:30 Jak założyć firmę krok po kroku: Proces zakładania działalności gospodarczej

Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda proces rejestracji działalności gospodarczej oraz jak pozyskać finansowanie. Zapoznają się również z takimi pojęciami jak adres siedziby, adres do korespondencji, adres do doręczeń, konto i powiernik. Na warsztatach poruszone zostaną również takie tematy jak koncesje, dodatkowe zezwolenia, rejestry, wymagania dla rodzajów firm, które uczestnicy planują założyć, rejestracja online (KRS, CEIDG, REGON, NIP), ZUS, dotacje z Urzędu Pracy itp.

Rezultat warsztatów: zostanie przygotowana mapa kroków wymaganych do założenia działalności gospodarczej oraz lista wymaganych dokumentów.

Zadanie domowe: przygotowanie listy pytań do ekspertów, które są kluczowe dla prowadzenia działalności gospodarczej. Pytania powinny zostać przygotowane do 6.09.2023 r. i zostaną wykorzystane jako podstawa do warsztatu 5.

Moderatorzy: Svyatoslav Nikorovych-Mendel, Ivan Gerasymenko, Malgosha Opzhalak, Tomasz Niewiński, Agata Bona

Seminarium 4

Data: 6.09.2023

16:30 – 19:30 Jak przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż

Uczestnicy dowiedzą się o kluczowych elementach marketingu i sprzedaży potrzebnych do uruchomienia biznesu, a mianowicie jak zdefiniować

  • cel marketingu i sprzedaży;
  • grupy docelowej;
  • najskuteczniejsze narzędzia marketingowe i sprzedażowe;
  • unikalna propozycja wartości;

Rezultat warsztatów: wraz z mentorem uczestnicy sfinalizują wersję swojego planu marketingowego i sprzedażowego.

Moderator: Vitalina Komirna

Mentoring 3: Marketing i sprzedaż

Data: 07.09. 2023 – 19.09.2023

Każdy uczestnik będzie mógł zarezerwować dwie godziny indywidualnego mentoringu z ekspertem w ciągu 2 tygodni po warsztatach.

Rezultat mentoringu: uczestnicy opracują pierwszą wersję swojego planu marketingowego i sprzedażowego.

Warsztat 5

Data: 20.09. 2023

16:30 – 19:30 Czy masz jakieś pytania do…?

Warsztaty z ekspertami (np. prawnikiem, księgowym, rejestratorem JDG, ekspertem ds. ubezpieczeń społecznych).

Rezultat seminarium: kompletny plan rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Warsztat 6

Data: 27.09

Podsumowanie projektu i wręczenie certyfikatów.

16:30 – 19:30 Prezentacje końcowe, sesja pytań i odpowiedzi.

Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły biznesowe mentorom i ekspertom, z którymi pracowali i otrzymać informacje zwrotne. Pomysły zostaną wybrane do dalszych poszukiwań inwestorów. Uczestnicy otrzymają dyplomy. Sesja integracyjna.

Jak zarejestrować się na kursy My Digital Life?

Każdy, kto chce dołączyć do kursu My Digital Life, może to zrobić online. W tym celu wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie, wypełniając formularz rejestracyjny. Należy pamiętać, że formularz jest dostępny zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Z kandydatami z najciekawszymi i najbardziej obiecującymi pomysłami biznesowymi zostaną przeprowadzone rozmowy telefoniczne. Wyniki selekcji zostaną opublikowane 11 lipca 2023 r. Uwaga: nabór wniosków jest otwarty tylko do 10 lipca!

Yana Zakharchuk

Filolog, autorka artykułów, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, szefowa koła dziennikarskiego. Uwielbiam podróżować z rodziną i czytać. Uwielbiam nowo wydane numery czasopism i gazet. Zawsze wierzę w to, co najlepsze, z Ukrainą w sercu.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *