Gdzie warto się wybrać na listopadowy weekend w Polsce?

19 listopada 2022
Source: Vista Create

Na zaplanowanie małej wycieczki zostało niewiele czasu. Większość z nas chce spędzić weekend nie w tych samych miejscach, które odwiedzamy na co dzień. Na przykład mieszkańcy dużych miast chcą cieszyć się scenerią przyrody i przebywać w ciszy ze swoimi bliskimi. A mieszkańcy małych miejscowości wyjeżdżają na wakacje do dużych miast, gdzie można z rozmachem zanurzyć się w wielkie wakacje. Sugerujemy rozważenie opcji urlopu w pobliżu dużych miast i spędzenie trochę czasu w podróży.

Polskie wody termalne

Zamawiłeś wody termalne w Polsce? Około 2 godziny od stolicy i już jesteś w mieście Uniejów. Miasto położone jest nad brzegiem rzeki Warty. Z wód termalnych można korzystać w łaźniach znajdujących się u podnóża XIV-wiecznego zamku. Odwiedzającym oferowane są również komory lodowe, jacuzzi, wanny do masażu itp.

Na stronie https://www.termyuniejow.pl/ można znaleźć pełną listę usług. Bilet wstępu kosztuje 21 zł za godzinę, a za 100 zł można korzystać bez ograniczeń.

Można tam dojechać autobusem lub pociągiem w 3 godziny, cena biletu to około 200 zł, możesz zaplanować trasę na stronie Rome2rio, a bilety kupić na stronie Intercity. Do miejscowości dojedziemy samochodem w około dwie godziny. Nocleg kosztuje od 50 zł za osobę za dobę.

Kazimierz Dolny

Na wycieczkę do Kazimierza Dolnego trzeba przeznaczyć około 2 godzin. To malownicze miasto jest najpiękniejszym renesansowym punktem w Polsce. Jego przepiękną scenerię można zobaczyć, odwiedzając następujące miejsca:

  1. Stare Miasto.
  2. Starożytna drewniana synagoga. Wewnątrz budynku można kupić pamiątki, znajduje się również sala wystawowa oraz pokoje gościnne.
  3. Ruiny zamku królewskiego, średniowieczne kościoły i Góra Trzech Krzyży
  4. Wąwóz Korzeniowy Dół.

Gdy zmęczysz się chodzeniem, możesz zjeść obiad w restauracji na molo z widokiem na Wisłę.

Jak się tam dostać?

Na stronie rome2rio możesz wybrać dogodną dla siebie trasę, a za pomocą Intercity kupić bilet na pociąg. Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem booking.com, a cena za osobę za dobę zaczyna się od 70 zł.

Łódź – miasto fabryk

Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Tylko półtorej godziny jazdy od Warszawy. Jest to ciekawe miasto z pałacami i fabrykami, gdzie w dużych budynkach przemysłowych znajduje się galeria butików, restauracji, kin, muzeów i aktywnych rozrywek, z których najpopularniejszą jest Manufaktura.

Łódź ze swoją przemysłową historią jest bardzo malownicza na ulicy Piotrkowskiej. Tutaj możesz spacerować wzdłuż piękna architektury. Wieczorem zajrzyj na Piotrkowską 3 przed placem Wola, by zobaczyć dziedziniec ozdobiony potłuczonym szkłem, które mieni się w świetle lampionów.

Do Łodzi można dojechać Intercity lub Flixbusem, które kursują codziennie. Koszt wynajmu noclegu zaczyna się od około 70 zł za dobę dla jednej osoby.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram na https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebook na https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Ciebie najlepsze wiadomości i najtrafniejsze wskazówki.

Ciechanów – miasto, które wymaga uwagi

Ciechanów znajduje się niedaleko Warszawy, ale tu słychać ciszę, której tak często w stolicy brakuje. Miasto położone jest nad rzeką Łydynią. Tu znajduje się najpiękniejsza wieża ciśnień w Europie oraz zamek księcia Mazowieckiego.

Rozkład jazdy i ceny biletów można znaleźć na stronie internetowej. A w sobotnie wieczory można posiedzieć w pubie, w którym kupimy piwo z Browaru Ciechan.

Dostaniesz się tam w godzinę pociągami podmiejskimi, trasę możesz zaplanować na rome2rio, ceny biletów zaczynają się od 50 zł.

Dobczyce niedaleko Krakowa

W okolicach Krakowa można znaleźć bardzo piękne miejsca. W zaledwie godzinę możesz dostać się do małego miasteczka Dobczyce. Znajduje się ono w dolinie rzeki Raby, obok jeziora Dobczyckiego, które powstało po wybudowaniu tamy.

Weekend na pewno wystarczy, aby zrobić sobie zdjęcie na tle średniowiecznego zamku. Nawiasem mówiąc, ludzie nadal tam mieszkali aż do XIX wieku, po czym rozpoczęło się polowanie na lokalne skarby. Pod zamkiem znajduje się skansen. Tutaj zobaczysz cały kompleks sześciu starych drewnianych domów.

Będziesz miał czas na podziwianie pięknych widoków tutejszych krajobrazów. A także zjesz przepyszne posiłki w tutejszych restauracjach.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Dojazd z Krakowa do Dobczyc pociągiem podmiejskim zajmuje niecałą godzinę, najlepszą trasę znajdziesz tutaj. Taka wycieczka będzie kosztować około 50 zł.

Lanckorona

36 kilometrów od Krakowa znajduje się małe, klimatyczne miasteczko Lanckorona. Ulubione miasto polskiej bohemy. Dla tych, którzy mieszkają w dużym mieście, bardzo ciekawie będzie znaleźć się w tak bajecznym świecie. Król Kazimierz III Wielki bardzo kochał to miejsce.

Można tu zobaczyć ruiny zamku i oryginalną architekturę miasta. To miasto, które nazywane jest również miastem aniołów, z pewnością nie pozostanie nam obojętne.

Na rome2rio możesz wybrać najlepszą trasę i w niecałą godzinę znaleźć się w zupełnie innym wszechświecie. Ceny zaczynają się od 50 złotych.

Wisła

Malownicze miasto Wisła, gdzie swój początek ma główna rzeka Polski. Znajduje się u podnóża Baraniej Góry. W tym miejscu można aktywnie wypoczywać i zwiedzać muzea, zamek prezydentów zbudowany w latach 30-tych XX wieku, w którym jest nawet możliwość wynajęcia pokoju. Jego koszt zaczyna się od 180 złotych.

Starożytne kościoły, szkoła ewangelicka, a nawet wiadukt. Nie zapomnijcie zwrócić uwagi na drewnianą dzielnicę w centrum miasta i zajrzeć do galerii Towarzystwa Artystów Plastyków, aby przywieźć coś na pamiątkę.

Jeśli przyjeżdżasz z Krakowa, do Wisły dostaniesz się za 29 zł, bilety autobusowe znajdziesz tutaj.

Weekendy zdecydowanie nie są warte siedzenia w domu, zwłaszcza gdy w pobliżu Twojego miasta zawsze znajdzie się miejsce, które zasługuje na uwagę. Nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody, aby deszcz lub wiatr nie popsuły planów.

Alisa Shcherbina

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *