Reaktory jądrowe w Polsce – kiedy i gdzie powstaną?

Yana Zakharchuk
Energetyka, Polska | 23 lipca 2023
Komentarze 0
elektrownia jądrowa Source: Vista Create

Dążenie krajów Unii Europejskiej, w szczególności Polski, do zredukowania do zera zużycia rosyjskich surowców energetycznych, a także do ochrony środowiska i ograniczenia szkodliwych skutków wytwarzania energii elektrycznej z węgla, sprzyja rozwojowi energetyki jądrowej. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie w Polsce powstaną duże elektrownie jądrowe i małe reaktory modułowe.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

12 lipca Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez prywatną spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Decyzja polskiego Ministerstwa Klimatu oficjalnie potwierdza, że inwestycja w budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej leży w interesie publicznym i jest zgodna z polityką kraju, w szczególności w sektorze energetycznym, a także z celami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W Polsce planowana jest budowa łącznie trzech elektrowni jądrowych.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie na Pomorzu, aby m.in. zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i zdywersyfikować źródła energii. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2026 rok, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktora AR1000 we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse w pobliżu miejscowości Lubiatowo i Kopalino w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim. Wartość inwestycji wyniesie około 20 mld USD. Obecnie trwają negocjacje transgraniczne w celu uzyskania pozwolenia środowiskowego na budowę elektrowni jądrowej. Według szefa polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego:

Technologia Westinghouse jest wysoko ceniona i bezpieczna;

  • energia jądrowa jest tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż energia węglowa;
  • sprawi, że Polska będzie mniej zależna od rosyjskich surowców;
  • państwo nie może opierać swojej polityki energetycznej na rosyjskich węglowodorach (dowiedz się, które globalne firmy nadal działają w Rosji).

Decyzję tę popiera 86% Polaków, z których większość chciałaby, aby elektrownia była zlokalizowana blisko ich miejsca zamieszkania.

Budowa drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

31 października 2022 r. Polska podpisała list intencyjny z Koreą Południową w sprawie opracowania planów budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Elektrownia ta powstanie w Pontnowie (centralna Polska) w województwie wielkopolskim. Polskie spółki ZE PAK i Polska Grupa Energetyczna (PGE) oficjalnie utworzyły wyspecjalizowaną spółkę joint venture pod nazwą PGE PAK Energia Jądrowa SA w celu realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Pontnowie. Elektrownia będzie wyposażona w dwa reaktory APR1400 wyprodukowane przez Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Lokalizacja trzeciej elektrowni jądrowej jest wciąż nieznana.

SMR – małe reaktory modułowe w Polsce

Polska planuje budowę pierwszych w UE małych reaktorów modułowych (SMR) opartych na przestarzałych elektrowniach węglowych do 2029 roku.

Obecnie Polska jest w dużej mierze uzależniona od energetyki węglowej. Promowanie dekarbonizacji wymaga natychmiastowego zamknięcia elektrowni węglowych, co wiąże się z wysokimi karami dla Polski ze strony UE. Wyjściem z tej sytuacji jest przekształcenie elektrowni węglowych w małe modułowe elektrownie jądrowe (SMR).

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

SMR to technologia budowy elektrowni jądrowych, ale o znacznie mniejszych rozmiarach i generujących mniejszą moc.

Reaktory modułowe spełniają te same rygorystyczne wymagania, co duże elektrownie jądrowe:

  • Reaktory SMR są instalowane około 30 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku z wodą do chłodzenia, co skutkuje niewielką strefą bezpieczeństwa wynoszącą około 300-400 m, która nie koliduje z sąsiednimi budynkami i urządzeniami;
  • reaktory modułowe mają pasywne mechanizmy bezpieczeństwa, nie wymagają interwencji operatora, działają przy braku energii elektrycznej i wyłączają się automatycznie w przypadku problemów;
  • BWRX-300 zajmuje zaledwie 10% dużej elektrowni jądrowej, o powierzchni 260×332 m i generatorze wielkości boiska piłkarskiego.

Budowa małych reaktorów jądrowych w Polsce

Stany Zjednoczone wesprą Polskę w budowie dwóch elektrowni z reaktorami modułowymi BWRX-300. Przedstawiciele obu krajów podpisali deklarację 17 kwietnia 2023 r. w Ambasadzie USA w Warszawie. Budowa elektrowni w ramach projektu GE – Hitachi Nuclear Energy Project zostanie sfinansowana przez Export-Import Bank w wysokości 3 mld USD oraz US International Development Finance Corporation w wysokości 1 mld USD.

Jak podaje Spółka Atomowa, chęć udziału w projekcie budowy reaktora wyraziły polskie banki: PKO BP, Pekao, BGK, Santander Bank Polska. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak założyć konto w polskim banku.

Jeszcze w kwietniu Orlen Synthos Green Energy (Orlen i Synthos) ogłosiły planowane inwestycje w małe reaktory jądrowe (SMR). Wcześniej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w ciągu kilku lat w Polsce powstanie ponad 20 małych elektrowni jądrowych.

Powody inwestowania w małe reaktory:

  • SMR buduje się w 3 lata (a nie 20 lat jak dużą elektrownię jądrową);
  • takie inwestycje mogą być realizowane bez udziału państwa
  • produkcja energii w małym reaktorze jest bardziej efektywna;
  • koszty kapitałowe na 1 MW są znacznie niższe.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, wymienił 7 lokalizacji, w których w pierwszej kolejności chcą zainstalować małe reaktory jądrowe (SMR): Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola, Warszawa. Ostateczna decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej zostanie podjęta po przeprowadzeniu badań geofizycznych i dialogu z lokalną społecznością. Firmy wykorzystają amerykańską technologię BWRX-300. Najpierw taki reaktor pojawi się w Kanadzie, a następnie w Polsce w latach 2028-2029. Szacuje się, że pierwsza elektrownia może kosztować około 1,5 miliarda dolarów.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *