Spotkanie Rady NATO-Ukraina odbędzie się 12 lipca w Wilnie

Tetiana Sharapova
11 lipca 2023
Komentarze 0
Ukraina, wkrótce członek NATO Source: Vista Create

Dziś, 11 lipca, w Wilnie rozpoczął się szczyt NATO. Jednak inauguracyjne posiedzenie Rady NATO-Ukraina odbędzie się jutro, 12 lipca. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jakie kwestie zostaną omówione na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina?

12 lipca w Wilnie na Litwie odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Weźmie w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij. Będzie to drugi szczyt NATO od początku agresji Rosji na pełną skalę, ale pierwszy poświęcony członkostwu Ukrainy w Sojuszu.

Szczyt będzie zawierał ważne decyzje dotyczące Ukrainy. W szczególności omawiane będą następujące kwestie:

  1. Dalsze wsparcie dla Ukrainy ze strony Sojuszu.
  2. Poprawa więzi politycznych między Ukrainą a NATO.
  3. Droga Ukrainy do członkostwa w NATO.
  4. Zatwierdzenie przez Sojusz wieloletniego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Obecnie 23 z 31 państw popiera członkostwo Ukrainy w NATO. Albania, Chorwacja, Grecja, Węgry, Luksemburg, Macedonia Północna, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Turcja nie popierają członkostwa Ukrainy w NATO. Kraje te wyrażają zaniepokojenie wojną. W szczególności Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, powiedział, że Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO, ale nadal popiera negocjacje między Ukrainą a Rosją. Jak zauważył, nikt nie straci na sprawiedliwym pokoju.

Ukraina po raz pierwszy złożyła wniosek o członkostwo w NATO w 1954 roku. Jednak w tamtym czasie była częścią ZSRR, co bardzo utrudniało proces przystąpienia do sojuszu. ZSRR wysłał notę dyplomatyczną do krajów zachodnich z prośbą o przystąpienie do NATO, ale te odmówiły. Po opuszczeniu ZSRR Ukraina przystąpiła do programu Partnerstwa dla Pokoju w 1994 roku.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *