Spotkanie Rady NATO-Ukraina odbędzie się 12 lipca w Wilnie

Dziś, 11 lipca, w Wilnie rozpoczął się szczyt NATO. Jednak inauguracyjne posiedzenie Rady NATO-Ukraina odbędzie się jutro, 12 lipca. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jakie kwestie zostaną omówione na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina?
12 lipca w Wilnie na Litwie odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Weźmie w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij. Będzie to drugi szczyt NATO od początku agresji Rosji na pełną skalę, ale pierwszy poświęcony członkostwu Ukrainy w Sojuszu.
Szczyt będzie zawierał ważne decyzje dotyczące Ukrainy. W szczególności omawiane będą następujące kwestie:
- Dalsze wsparcie dla Ukrainy ze strony Sojuszu.
- Poprawa więzi politycznych między Ukrainą a NATO.
- Droga Ukrainy do członkostwa w NATO.
- Zatwierdzenie przez Sojusz wieloletniego pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Obecnie 23 z 31 państw popiera członkostwo Ukrainy w NATO. Albania, Chorwacja, Grecja, Węgry, Luksemburg, Macedonia Północna, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Turcja nie popierają członkostwa Ukrainy w NATO. Kraje te wyrażają zaniepokojenie wojną. W szczególności Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, powiedział, że Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO, ale nadal popiera negocjacje między Ukrainą a Rosją. Jak zauważył, nikt nie straci na sprawiedliwym pokoju.
Które kraje są członkami NATO? Rola Polski i perspektywa Ukrainy
Ukraina po raz pierwszy złożyła wniosek o członkostwo w NATO w 1954 roku. Jednak w tamtym czasie była częścią ZSRR, co bardzo utrudniało proces przystąpienia do sojuszu. ZSRR wysłał notę dyplomatyczną do krajów zachodnich z prośbą o przystąpienie do NATO, ale te odmówiły. Po opuszczeniu ZSRR Ukraina przystąpiła do programu Partnerstwa dla Pokoju w 1994 roku.