Polska przygotowuje się do ochrony przed promieniowaniem i rozdaje jodek potasu

28 września 2022
Licznik Geigera

W związku z agresją Rosji na Ukrainie, Polska rozpoczęła dystrybucję tabletek jodku potasu na terenie województw. Na ile uzasadnione są działania profilaktyczne i jak działa mechanizm dystrybucji leków?

Od początku agresji militarnej na terytorium Ukrainy 24 lutego 2022 roku Rosja zachowuje się jak państwo terrorystyczne, zajmując ukraińskie elektrownie atomowe i regularnie ostrzeliwując obiekty jądrowe tego kraju. Po wyzwoleniu elektrowni atomowej w Czarnobylu od okupantów, pod kontrolą rosyjskich oddziałów terrorystycznych pozostaje EJ Zaporoże, największa elektrownia atomowa na Ukrainie, która regularnie poddawana jest ciężkiemu ostrzałowi wroga, mającemu na celu zdyskredytowanie armii ukraińskiej w oczach społeczności światowej. Po ostatnim ostrzale personel tego zajętego przez wojska rosyjskie obiektu wyłączył ze względów bezpieczeństwa ostatni działający tam reaktor. Ponadto zaledwie kilka dni temu Energoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował, że rosyjskie wojska silnie ostrzelały południowoukraińską elektrownię jądrową w obwodzie mikołajowskim. Na szczęście ostrzał nie uszkodził żadnych systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego, a wszystkie trzy bloki energetyczne działają normalnie.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie https://t.me/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Reakcja społeczności międzynarodowej na rosyjski terroryzm jądrowy

Społeczność międzynarodowa jest poważnie zaniepokojona sytuacją i stara się znaleźć sposoby na uchronienie świata przed katastrofą nuklearną. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) w niedawno przyjętej rezolucji wezwała Rosję do:

natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań w elektrowni jądrowej w Zaporożu i przeciwko niej, jak również przeciwko wszelkim innym obiektom jądrowym na Ukrainie.

26 września IAEA ogłosiła rozpoczęcie negocjacji w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa jądrowego wokół okupowanej EJ Zaporoże. Dyrektor generalny IAEA Rafael Grossi powiedział podczas 66. konferencji generalnej państw członkowskich IAEA:

Stosowny plan jest w trakcie rozpatrywania. W ubiegłym tygodniu miałem okazję rozpocząć konsultacje z Ukrainą i Federacją Rosyjską w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa jądrowego EJ Zaporoże. Jest to możliwe. To powinno się stać. I jestem gotów kontynuować te negocjacje z oboma krajami w tym tygodniu.

Jednak dopóki wojska rosyjskie ostrzeliwują tereny Ukrainy, groźba katastrofy nuklearnej pozostaje bardzo realna. Jeśli trudno Ci poradzić sobie z lękami i stresem psychicznym, tutaj znajdziesz informacje, jak dzieci i dorośli, którzy przyjechali z Ukrainy, mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną w Polsce.

Odpowiedź Polski na wyzwania związane z zagrożeniem jądrowym

Zdając sobie sprawę z zagrożeń, na jakie narażona jest Polska, będąca jednym z najbliższych geograficznych sąsiadów Ukrainy, w związku z obecną sytuacją, 19 września polski rząd wydał komunikat w sprawie dystrybucji jodku potasu wśród wspólnot terytorialnych. Jako pierwsze otrzymały ją służby ratownicze kraju. Według raportu MSWiA:

W ubiegłym tygodniu w ramach zarządzania antykryzysowego i środków ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi o działaniach wojennych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, rozdano powiatowym jednostkom Państwowej Straży Pożarnej tabletki zawierające jodek potasu.

Jednocześnie dla każdego mieszkańca Polski przewidziana jest odpowiednia ilość jodku potasu. Obecnie jodek potasu jest dystrybuowany na terenie całej Polski. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła lek do wszystkich województw, a wojewodowie przygotowują dystrybucję tego leku na poziomie regionalnym. Obywatele otrzymają lek w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji radiacyjnej w kraju. Zgodnie z instrukcjami burmistrzów przygotowywane są powiatowe punkty dystrybucji, a w każdym powiecie wyznaczeni są koordynatorzy i osoby odpowiedzialne za kampanię w razie takiej potrzeby.

Należy pamiętać, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu jest niedopuszczalne – jest to środek doraźny, który powinien być stosowany tylko w przypadku realnego zagrożenia zniszczeniem jądrowym. Jeśli takie zagrożenie jest realne, to polecenie zażycia leku wydaje władza. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak Ukraińcy mogą uzyskać opiekę medyczną w Polsce.

Aktualna sytuacja radiacyjna w Polsce

Według MSWiA w Polsce nie ma obecnie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych zagrażających lub alarmujących parametrów z urządzeń pomiarowych. Ważne jest, aby dane stale napływające z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego były stale analizowane i utrzymywane pod kontrolą. Jak podkreśla MSWiA:

W tej chwili nie ma zagrożenia radiacyjnego, a sytuacja jest pod stałym monitoringiem Państwowej Agencji Atomistyki. (…) Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zapewniona dla każdego obywatela Polski.

Zobacz też: Zasady przewozu rzeczy osobistych przez granicę Polski i Ukrainy

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *