W Polsce ustalono maksymalne ceny energii elektrycznej i gazu

21 listopada 2022
Source: Vista Create

Polska zamrozi górny próg cen energii. Dowiedz się, jakich kategorii podmiotów gospodarczych to dotyczy i ile wyniosą maksymalne ceny za prąd i gaz.

W sobotę, 12 listopada, w miejscowości Zaleskie (gmina Ustka) odbyła się konferencja prasowa rzecznika rządu Piotra Muellera w ramach wizyty w regionie. Jak podaje serwis informacyjny Polskiego Radia, podczas konferencji prasowej posłowi zadawano m.in. pytania o plany rządu dotyczące walki z inflacją: jakie mechanizmy planuje się wprowadzić i jak oprzeć się presji kryzysu finansowego i gospodarczego w Polsce. Nie jest tajemnicą, że obecna inflacja w Polsce osiągnęła najwyższy poziom w ostatnim ćwierćwieczu. Odpowiadając na te pytania, Muller uznał niewystarczalność obecnej tarczy antyinflacyjnej w kraju i poinformował o mechanizmach, które są już rozważane przez rząd i powinny stać się jej skuteczniejszą alternatywą.

Czym jest tarcza antyinflacyjna w Polsce?

Jak przypomniał Muller, w obecnej formie tarcza antyinflacyjna jest mechanizmem finansowym, który pozwala polskiemu rządowi nieco wpływać na ceny rynkowe (ograniczać je) poprzez obniżanie różnego rodzaju podatków – przede wszystkim akcyzy i VAT, w szczególności na żywność, paliwa silnikowe, nawozy, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną.

Na początku października 2022 roku wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że polski rząd rozważa przedłużenie tarczy antyinflacyjnej na kolejny rok, choć zaznaczył, że wszystko będzie zależało od tego, jak będzie kształtowała się inflacja w Polsce.

Jest to podobna sytuacja jak rok temu. Jeżeli ktoś nas zapytał rok temu, czy planowaliśmy takie wydatki czy taką decyzję jako tarczę antyinflacyjną, to oczywiście w 2021 r. nie planowaliśmy tego na 2022 r. Bo dziś trudno jest planować. Nie wykluczam ani kontynuacji decyzji, które obowiązują obecnie, ani nowych decyzji.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Ustalanie maksymalnych cen gazu

Obecna sytuacja pokazuje, że inflacja w Polsce nadal porusza się szybko, dolar osiągnął historyczny poziom. A przedstawiciele rządu zmuszeni są przyznać, że obecna tarcza antyinflacyjna nie wystarcza do zahamowania procesów inflacyjnych spowodowanych głównie gwałtownym wzrostem kosztów energii. Dlatego, według Mullera, planowane jest wprowadzenie maksymalnych cen gazu i energii w 2023 roku, a takie rozwiązanie to kwestia najbliższych dni:

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów prawdopodobnie zajmie się sprawą limitu cen gazu – ustawy, która ustali taryfy dla odbiorców gazu.

Peter Müller dodał, że rząd chce wprowadzić także inne mechanizmy regulacyjne, ale niektóre z nich są ograniczone przez przepisy Unii Europejskiej. Dotyczy to na przykład minimalnych stawek VAT. Należy przypomnieć, że nowe przepisy o VAT, które weszły w życie w Unii Europejskiej 6 kwietnia 2022 r., umożliwiły państwom członkowskim UE obniżenie stawek VAT do 0% na niektóre kategorie towarów, w tym na żywność. Obecne ramy prawne UE nie pozwalają jednak na stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, a także kategorycznie zabraniają udzielania – nawet tymczasowo – choćby niewielkiego rabatu na paliwa silnikowe.

Dlatego zaznaczając, że obniżka podatku od żywności prawdopodobnie pozostanie bez zmian, rzecznik rządu zaznaczył, że nadal trwają rozmowy w tej sprawie z Komisją Europejską.

Kogo dotyczy maksymalna cena gazu i ile wyniesie w 2023 roku?

Głównym celem projektu ustawy o limitach cen gazu jest zagwarantowanie maksymalnej ceny za paliwo gazowe dla ludności i wrażliwych podmiotów gospodarczych. Innymi słowy, ustawa powinna zapewnić szczególną ochronę odbiorcom paliwa gazowego w 2023 r. ze względu na sytuację rynkową poprzez ustalenie górnej możliwej granicy cen gazu. Projekt ustawy został złożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP. W przyszłym roku tarcza gazowa będzie dotyczyła tych samych podmiotów, dla których tegoroczne ceny zostały już zamrożone, zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Dodana zostanie również grupa konsumentów wrażliwych. W związku z tym w 2023 roku maksymalna cena gazu będzie dotyczyć:

  • gospodarstw domowych i kondominiów (wspólnoty mieszkańców);
  • podmiotów gospodarczych udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych z budżetu;
  • działów organizacyjnych pomocy społecznej;
  • szkół i przedszkoli;
  • kościołów;
  • organizacji pozarządowych;
  • ochotniczych straży pożarnych.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą otrzymać pomoc finansową na wynajem mieszkania

Obecnie nie podano, na jakim poziomie planowane jest zamrożenie cen gazu na rok 2023.

Ile wyniesie maksymalna cena prądu w 2023 roku?

W październiku 2022 roku polski rząd wprowadził już mechanizm ograniczający wzrost taryf za energię elektryczną. Weszła w życie ustawa „o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Zgodnie z projektem ustawy, klienci indywidualni po przekroczeniu limitu zapłacą 693 zł za MWh. Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy:

Jest to ustawa, która stanowi kolejny krok w ochronie praw indywidualnych konsumentów. Jeśli zużycie przekroczy 2000 kWh, zamrażamy cenę na 2023 rok na poziomie z 2022 roku, obowiązywać będzie taryfa 693 zł, niezależnie od limitu zużycia.

Jednocześnie samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy zapłacą do 785 zł za MWh. Po dodaniu podatku VAT dla samorządów kwota ta wzrośnie do około 966 zł.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *