Napoje energetyczne nie będą już sprzedawane nieletnim w Polsce

Tetiana Sharapova
25 lipca 2023
Komentarze 0
Napój energetyczny Source: Vista Create

Od 1 stycznia 2024 r. osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły kupować napojów energetycznych. Decyzja ta została podjęta przez Sejm. Projekt ustawy trafił teraz do Senatu.

Jak będzie działał zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom?

Uchwalona 12 lipca ustawa przewiduje całkowity zakaz sprzedaży napojów z tauryną i kofeiną osobom poniżej 18 roku życia. Dotyczyć to będzie napojów energetycznych i napojów zawierających kofeinę w ilości przekraczającej 150 mikrogramów na litr lub taurynę, z wyjątkiem substancji naturalnie występujących w tych napojach. Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży napojów energetycznych nastolatkom i dzieciom głosowało 278 posłów. 12 posłów było przeciwnych ustawie, a 162 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zawiera przepisy wymagające od producentów lub importerów napojów z kofeiną lub tauryną wskazania na produkcie, że jest to napój energetyczny lub napój o wysokiej zawartości kofeiny. Informacja ta powinna zajmować większą część opakowania.

Przewidziano również kary. Mianowicie:

  • Kara pieniężna w wysokości do 200 tys. zł za brak specjalnego oznaczenia.
  • Kara pieniężna w wysokości do 2 tys. zł za naruszenie zakazu sprzedaży.

Jeśli chodzi o grzywnę za naruszenie zakazu sprzedaży, może ona zostać nałożona zarówno na sprzedawcę, jak i kierownika sklepu, w którym doszło do wykroczenia. Ponadto istnieją również przepisy pozwalające na konfiskatę takich produktów.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Wcześniej proponowano wprowadzenie tego zakazu 1 stycznia 2027 roku, czyli za 3,5 roku. Uchwalona przez Sejm ustawa musi teraz zostać rozpatrzona przez Senat w ciągu 30 dni. Następnie ustawa zostanie przekazana do rozpatrzenia przez prezydenta.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *