Problemy na granicy ukraińsko-polskiej: co robić?

Komentarze 0
Paszport ostemplowany przez polską straż graniczną Source: Vista Create

Jak uniknąć problemów na granicy i gdzie się udać w razie ich wystąpienia? Podpowiadamy, jakie są zasady zachowania na granicy oraz kontakty służb, do których można się zwrócić w razie potrzeby.

Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Polską?

Dziś, aby podróżować do Polski jako turysta, wystarczy posiadać paszport biometryczny i ubezpieczenie na okres pobytu za granicą. Dodatkowo przydatne będzie posiadanie potwierdzenia celu wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • rezerwacja apartamentów;
  • bilet powrotny;
  • inny dokument.

Przypominamy, że ruch bezwizowy dla ukraińskich turystów, tak jak przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, jest ważny przez 90 dni, Dlatego na dłuższy pobyt musisz ubiegać się o wizę. Ponadto, jeśli nie masz paszportu biometrycznego, będziesz musiał również posiadać wizę, co można zrobić, kontaktując się z ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się udajesz.

Aby wjechać na terytorium Polski jako uchodźca, musisz posiadać dowolny paszport. Oczywiście, jeśli paszport jest biometryczny, zagraniczny i nie wygasł, uprości to i przyspieszy przejście granicy, ale w przypadku dokumentów w starym stylu lub tych, które wygasły, uchodźcy nadal mogą w większości przypadków przekroczyć granicę. Ale ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje przedstawiciel lokalnej służby.

Jeśli posiadasz status ochrony czasowej w Polsce (PESEL UKR), wyjechałeś na Ukrainę na okres do 30 dni i wracasz do Polski, pamiętaj o okazaniu strażnikowi granicznemu dokumentu w aplikacji Diia.pl (Mobywatel). Jest to niezbędne do odnotowania faktu wjazdu do kraju przy zachowaniu statusu osoby objętej zezwoleniem na pobyt czasowy. W ostatnim czasie rośnie liczba przypadków utraty statusu UKR przez osoby, które nie okazały na granicy Diia.pl. Jeśli Twój pobyt w Ukrainie przekroczy 30 dni, automatycznie stracisz ochronę czasową w Polsce.

Jeśli wjeżdżasz na terytorium Polski własnym samochodem, będziesz musiał również posiadać dowód rejestracyjny i specjalne ubezpieczenie. Jeśli samochód nie należy do Ciebie, musisz również uzyskać pełnomocnictwo do prowadzenia pojazdu.

Wszystkie powyższe zasady dotyczą kobiet, które nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej. Jeśli jesteś kobietą lub mężczyzną podlegającym obowiązkowi służby wojskowej w wieku 18-60 lat, powinieneś sprawdzić niezbędne dokumenty do wyjazdu za granicę na oficjalnych stronach internetowych władz Ukrainy, a także osobiście u strażników granicznych.

Jak uniknąć problemów na granicy ukraińsko-polskiej?

Aby uniknąć problemów na granicy, musisz zachowywać się grzecznie, poważnie i spokojnie, staraj się uważnie słuchać instrukcji straży granicznej. Nie rób zdjęć urzędu celnego (telefon lub aparat może nawet zostać skonfiskowany), nie przyciągaj niepotrzebnej uwagi, nie żartuj ze strażnikami granicznymi, nie kłóć się, nie prowokuj ich ani w żaden inny sposób nie ingeruj w ich pracę.

Straż graniczna może zapytać o:

  • cel wjazdu na terytorium Polski;
  • posiadanie krewnych w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • miejsce przeznaczenia;
  • miejsce pracy lub nauki itp.

Na pytania należy odpowiadać jasno i spokojnie, aby pracownicy nie mieli pytań o Twoją nerwową reakcję – często budzi to podejrzenia, że przemycasz coś nielegalnego.

Jeśli mówisz po polsku, wskazane jest, aby używać go na granicy. Nie wszyscy pogranicznicy mówią po ukraińsku, rosyjsku lub angielsku. Ale nie martw się, jeśli nie używasz języka polskiego – możesz wezwać tłumacza lub inne osoby w kolejce do przekroczenia granicy, które znają język.

Przed wyjazdem upewnij się, że nie przewozisz żywności, leków lub przedmiotów, których przewóz do Polski jest zabroniony. Jeśli zostanie Ci skonfiskowany zakazany przedmiot, nie rób scen – straż graniczna wykonuje swoją pracę, więc jeśli jej przeszkadzasz, ma prawo wezwać policję.

Jeśli wjeżdżasz do Polski w celach turystycznych, naukowych lub zawodowych, możesz zostać zapytany, czy masz wystarczające środki na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby nie pokazywać swoich pieniędzy przy innych obcych osobach, masz prawo poprosić o wydzielenie w tym celu osobnego pomieszczenia.

Można poprosić strażnika granicznego o pokazanie legitymacji, jeśli zachowuje się on dziwnie lub wykonuje obowiązki bez specjalnego munduru.

Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Gdzie się udać w przypadku problemów na granicy ukraińsko-polskiej?

Jeśli przedstawiciel Straży Granicznej zachowuje się niewłaściwie (np. podnosi głos), przekracza swoje uprawnienia, dyskryminuje Cię ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne, wyznanie, płeć, niepełnosprawność itp. masz prawo złożyć skargę. Możesz to zrobić, pisząc skargę:

Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone tylko wtedy, gdy będzie zawierać:

  1. Twoje imię i nazwisko;
  2. Imię i nazwisko strażnika granicznego, który zachował się niewłaściwie;
  3. Twój dokładny adres;
  4. Szczegółowy opis wydarzenia (w tym miejsce i data).

Jeśli chcesz się odwołać od odmowy wjazdu, możesz to zrobić, kontaktując się z Komendantem Głównym. Decyzję o odmowie wjazdu należy wykonać niezwłocznie, bez sporów z funkcjonariuszami straży granicznej.

Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Kontakty ukraińskiej straży granicznej

Więcej informacji na temat przekraczania granicy z Ukrainą oraz niezbędnych dokumentów można uzyskać w jednostkach Państwowej Straży Granicznej:

Wołyński oddział graniczny

Lwowski oddział graniczny

Oddział graniczny Chop

Oddział graniczny Mukaczewo 

Oddział graniczny w Czerniowcach 

Oddział graniczny Mohylew-Podolsk

Telefony służb granicznych w Polsce

Polska ma gorącą linię w nagłych wypadkach i problemach na granicy: 0 800 422 322.

W innych przypadkach należy skontaktować się z polską strażą graniczną:

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Podlaski Oddział Straży Granicznej

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *