Wrocławskie szkoły poszukują nauczycieli z Ukrainy

Irina Turaieva
Praca, Wrocław | 27 sierpnia 2022
Komentarze 0

Wrocławskie szkoły poszukują ukraińskich nauczycieli i asystentów do dalszego zatrudnienia w polskich placówkach edukacyjnych oraz do pomocy w organizacji procesu nauczania dla ukraińskich uczniów.

Tysiące ukraińskich uczniów, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, aby uciec przed wojną, uczyło się w polskich szkołach i przedszkolach w drugim semestrze akademickim. Jak podaje regionalny portal wrocławski, w samym Wrocławiu rok akademicki kończyło około 6 tys. studentów z Ukrainy. Spośród nich 4 070 uczęszczało do szkoły podstawowej, 600 do gimnazjum, a 1 360 do przedszkoli. Od 1 września większość z tych dzieci będzie kontynuować naukę w polskich szkołach. Należy zauważyć, że przepływ uchodźców z Ukrainy nie zatrzymał się, a większość z nich to nadal matki z dziećmi. Co więcej, zdaniem ekspertów, istnieją wszelkie powody, aby spodziewać się drugiej fali migrantów wojennych wraz z nadejściem zimnej pogody.

Oczywiście w Polsce jest kilka szkół ukraińskich, ale miejsc jest znacznie mniej niż wymaga tego obecna sytuacja. Z tego powodu nie są one po prostu technicznie zdolne do świadczenia usług edukacyjnych dla wszystkich chętnych. Dlatego polskie szkoły aktywnie przygotowują się do organizacji procesu edukacyjnego dla ukraińskich uczniów, starając się stworzyć młodym Ukraińcom jak najbardziej komfortowe warunki nauki. Stąd pilna potrzeba i chęć polskich szkół podstawowych i średnich do zapraszania rdzennych mieszkańców Ukrainy do pracy w swoich szkołach. A teraz Wrocław poszukuje ukraińskich nauczycieli i pedagogów, którzy pomogą i wezmą udział w edukacji ukraińskich uczniów.

Jeden projekt do rozwiązania dwóch problemów w tym samym czasie

We współpracy i przy wsparciu UNICEF Wrocław rozpoczął kampanię mającą na celu nawiązanie kontaktu przyszłych pracowników, zwłaszcza z Ukrainy, z dyrektorami szkół. W ramach projektu rozpoczęto i kontynuuje się zbieranie informacji o osobach posiadających kwalifikacje nauczycielskie w celu umieszczenia ich w szkołach. Do udziału w projekcie zaproszeni są również specjaliści pokrewni, którzy chcą pracować w szkołach jako nauczyciele lub asystenci.

Zdaniem Marcina Medzińskiego, zastępcy dyrektora Biura Edukacji Prezydenta Wrocławia, działania mające na celu znalezienie i rekrutację nauczycieli z Ukrainy mogą przyczynić się do rozwiązania dwóch problemów jednocześnie:

  • po pierwsze, wspomoże proces integracji – ułatwi adaptację ukraińskich studentów w nowym środowisku edukacyjnym i kulturowym;
  • Po drugie, stworzy nowe miejsca pracy – zatrudni ukraińskich nauczycieli, którzy są liczni także wśród migrantów z Ukrainy.

Do bazy ukraińskich nauczycieli i asystentów zapisało się już ponad 400 chętnych, ale zapisy wciąż trwają. Wszyscy posiadający odpowiednie wykształcenie i chętni do pracy z ukraińskimi dziećmi w polskich szkołach mogą jeszcze dodać się do bazy.

Jak wziąć udział w projekcie

Aby dołączyć do projektu, należy po prostu wypełnić oferowany formularz rejestracyjny. Po wypełnieniu formularza będzie on dostępny do wglądu dla dyrektorów szkół i kierowników przedszkoli we Wrocławiu. Jeżeli któryś z nich będzie zainteresowany zgłoszeniem konkretnego kandydata, przedstawiciele szkoły będą mogli skontaktować się z kandydatem i zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną, korzystając z danych kontaktowych podanych w zgłoszeniu. Udana rozmowa kwalifikacyjna zaowocuje legalną i ciekawą pracą.

Co musisz wypełnić

Formularz zgłoszeniowy online jest łatwy do wypełnienia i zawiera tylko 11 pytań. Oprócz standardowych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail, należy odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań dotyczących

  • poziom znajomości języka polskiego;
  • czy posiadają/nie posiadają nostryfikacji dyplomów oraz czy planują przeprowadzić certyfikację ukraińskich kwalifikacji w Polsce;
  • doświadczenie pedagogiczne;
  • kwalifikacje lub stanowiska, na których kandydat jest/był zatrudniony.

Wśród dostępnych opcji kwalifikacji oferowany jest szeroki zakres kwalifikacji związanych z niektórymi przedmiotami szkolnymi i wychowaniem przedszkolnym. Na liście znalazły się również takie stanowiska jak asystent międzykulturowy, asystent dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, asystent nauczyciela, bibliotekarz, metodyk, logopeda, psycholog, socjolog, terapeuta rehabilitacyjny, doradca zawodowy. Ponadto istnieje możliwość dodania w formularzu rejestracyjnym dowolnych innych specjalizacji nie wyszczególnionych na liście głównej.

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Aby mieć pewność, że kwestionariusz zostanie uznany za ważny i będzie można z niego skorzystać, przed wysłaniem wypełnionego formularza należy zapoznać się z przepisami RODO (zasady ochrony danych osobowych). A następnie potwierdzić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych w celu potencjalnego zatrudnienia w sektorze edukacji. Formularz zgłoszeniowy do projektu można wypełnić na stronie regionalnego Wrocławia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.