Sprzedajesz drobne produkty? Sprawdź działalność nierejestrowaną

Agnieszka Zugaj
Praca | 8 czerwca 2022
Komentarze 0
Laptop na stole

Wiele osób, przede wszystkim kobiet z Ukrainy, zarabia na wykonywaniu drobnych prac, takich jak wypieki, gotowanie czy usługi kosmetyczne. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby tego typu czynności wykonywać w Polsce w pełni legalnie.

Czy zawsze trzeba zakładać własną firmę?

Według polskiego prawa nie każdy, kto prowadzi jakikolwiek rodzaj usług, ma obowiązek zakładać własną firmę. Istnieje bowiem pojęcie działalności nierejestrowanej. Taką formę działalności może prowadzić każdy, kto:

– w skali miesiąca nie osiąga przychodów większych niż 50% najniższej pensji krajowej,

– nie wykonuje czynności, które wymagałyby posiadania koncesji lub zezwolenia (np. produkcja alkoholu, działalność medyczna, oferowanie przewozów),

– w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadził firmy,

– nie jest członkiem spółki cywilnej.

Jakie obowiązki należy spełnić?

Aby nasza działalność nierejestrowana prowadzona była w sposób legalny, musimy wywiązać się kilku niezbędnych obowiązków. Są to:

– prowadzenie ewidencji sprzedaży. Może ona mieć bardzo prostą formę, wystarczy w notesie lub na komputerze w Excelu zapisywać wszystkie sprzedane przez nas produkty wraz z ich ceną. Jest to bardzo ważny element każdej działalności nierejestrowanej i trzeba go prowadzić rzetelnie.

– wystawianie faktury lub rachunku, jeżeli kupujący będzie oczekiwał takiego potwierdzenia.

– rozliczanie przychodów w zeznaniu PIT-36. Jest tam osobna rubryka na działalność nierejestrowaną, w której wskazuje się dokładne koszty, przychody i odprowadza od tego podatek. Od wartości podatku można odliczyć wszystkie koszty, które ponieśliśmy z działalnością, np. zakup niezbędnych rzeczy. Co ważne, muszą być one udokumentowane. Dlatego ważne jest, aby zatrzymywać wszelkie paragony za tego typu zakupy.

– przestrzeganie praw konsumenta. Najważniejsze z nich, to prawo do reklamacji lub zwrotu towaru.

Czy opłaca się prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prowadzenie działalności nierejestrowanej dla wielu osób z Ukrainy będzie najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu będą mogli powoli i legalnie rozwijać swoje przedsięwzięcia. Do najważniejszych zalet możemy zaliczyć:

– brak obowiązku prowadzenia księgowości, wystarczy jedynie bardzo prosty spis sprzedawanych rzeczy,

– nie trzeba spełniać wielu formalności związanych z rejestracją własnej firmy,

– nie ma konieczności płacenia składek na ubezpieczenie oraz zaliczek na podatek.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Istnieją jednak pewne aspekty, które przemawiają na niekorzyść prowadzenia takiej działalności. Są to między innymi:

– zdecydowanie niska kwota zarobków, której nie można przekroczyć. Istnieje konieczność jej ewidencjonowania i przestrzegania,

– nie posiadamy ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie, nie możemy korzystać z publicznej opieki zdrowotnej,

– oprócz ubezpieczenia zdrowotnego nie odprowadzamy również składek za ubezpieczenie chorobowe, czyli nie przysługuje nam płatne zwolnienie lekarskie na czas choroby czy urlop macierzyński.

Co się stanie, kiedy przekroczę miesięczny limit zarobków?

Niestety, zasady prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej są bardzo sztywne. Jeżeli przekroczyliśmy dopuszczalny limit, czyli wspomniane 1505 złotych miesięcznie, wówczas musimy niezwłocznie taką działalność zarejestrować. Mamy na to 7 dni od momentu, kiedy przekroczyliśmy maksymalny dochód.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.