Usługi firm pośredniczących w zatrudnianiu Ukraińców za granicą będą bezpłatne

1 listopada 2022

Wielu obywateli Ukrainy, szukając pracy za granicą, zgłaszało się do krajowych firm pośredniczących, płacąc za ich usługi. Ale od teraz pośrednicy będą pomagać Ukraińcom w znalezieniu pracy za granicą za darmo!

26 października 2022 roku Ministerstwo Gospodarki Ukrainy opublikowało na swojej oficjalnej stronie internetowej powiadomienie o wejściu w życie ustawy „O zmianach niektórych ustaw Ukrainy o zatrudnianiu cudzoziemców i bezpaństwowców w Ukrainie oraz świadczeniu usług pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą” nr 2623-IX. Ustawa ta, która została przyjęta 21 września 2022 roku, zmieniła art. 38 ustawy „O zatrudnieniu ludności”.

Kontekst ustawy

Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach miliony Ukraińców stały się migrantami zarobkowymi, wyjeżdżającymi do pracy w innych krajach. Dlatego na rynku pojawiło się wiele firm pośredniczących, gotowych zająć się wszystkimi kwestiami związanymi z poszukiwaniem ofert pracy za granicą i przygotowaniem niezbędnych dokumentów. Zazwyczaj za takie wsparcie potencjalny pracownik musiał dobrze zapłacić. Niemniej jednak dość często osoby chcące znaleźć pracę za granicą spotykały się z oszustwem i po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymywały żadnej zagranicznej pracy. I w rzeczywistości prawie nie były chronione przed nadużyciami ze strony pozbawionych skrupułów pośredników w zatrudnieniu. Dlatego też zmiany przyjęte w wyżej wymienionej ustawie powinny chronić ukraińskich pracowników poszukujących pracy za granicą przed oszukańczymi schematami stosowanymi przez pośredników, a także przyczynić się do ogólnej legalizacji międzynarodowego rynku zatrudnienia w Ukrainie, stworzenia normalnego środowiska konkurencyjnego w tej dziedzinie oraz poprawy jakości usług świadczonych ludności przez firmy pośredniczące.

Wcześniej pisaliśmy o freelancingu i pracy zdalnej w Polsce.

Kogo dokładnie dotyczą zmiany w prawie?

Wprowadzono nowości legislacyjne w sektorze licencjonowania pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą. Czyli wszystkie podmioty gospodarcze, które świadczą usługi zatrudnienia za granicą i działają jako pośrednicy między pracownikami z Ukrainy a pracodawcami zagranicznymi, podlegają ustawie o zmianach.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co zapewniają zmiany w tym zakresie?

Innowacje przewidziane w ustawie wprowadzają nowy poziom interakcji pomiędzy pracownikami z Ukrainy a firmami świadczącymi usługi pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą oraz zasadniczo zmieniają podejście do płatności za usługi pośrednictwa. Zgodnie z drugą częścią art. 38 ustawy Ukrainy „O zatrudnieniu ludności”, świadczenie usług pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą odbywa się wyłącznie na podstawie odpowiedniej umowy zawartej między wnioskodawcą a podmiotem gospodarczym pełniącym funkcję pośrednika. Jednocześnie, nawiązując stosunek umowny, podmiot gospodarczy, który świadczy usługi pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą, tym samym zobowiązuje się do bezpłatnego udzielania obywatelom Ukrainy konsultacji i pełnej informacji na temat:

  • charakteru przyszłej pracy;
  • specyficznych warunków pracy i życia w kraju przyjmującym;
  • dokładnej wysokości wynagrodzenia.

Zobacz też: Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”

Pośrednik jest również zobowiązany poinformować klienta o korzyściach płynących z legalnego zatrudnienia za granicą oraz poinformować o istnieniu umów międzynarodowych lub traktatów w dziedzinie zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego zawartych między Ukrainą a krajem potencjalnej lokalizacji miejsca pracy wnioskodawcy. Oferujemy wzór CV, który pozwoli na skuteczne zatrudnienie w Polsce.

Ponadto nowa ustawa surowo zabrania podmiotom gospodarczym, które oferują usługi pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą, przyjmowania od obywateli opłat, prowizji i wszelkich innych wynagrodzeń w ramach zapłaty za świadczone usługi. Zgodnie ze zmianami w ustawie, zapłata za usługi mediacyjne w zatrudnieniu za granicą musi być zapewniona przez pracodawcę, w którego interesie świadczone są odpowiednie usługi.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *