W polskich sklepach pojawią się półki z ukraińskimi produktami

Tetiana Sharapova
Polska, Ukraina | 29 listopada 2022
Komentarze 0
Produkty ukraińskie w Polsce Source: Vista Create

Półki z ukraińskimi produktami mogą wkrótce pojawić się w polskich supermarketach. Stało się to możliwe dzięki projektowi Ucare by FoodTech Shelf. Poniżej przedstawiamy wszystkie szczegóły dotyczące tej inicjatywy.

Na czym polega projekt Ucare by FoodTech Shelf?

Ucare to projekt stworzony przez liderów ukraińskiego rynku spożywczego. Inicjatywa została ułatwiona przez międzynarodowy projekt wpływu FoodTechShelf. To właśnie z jego pomocą ukraińscy producenci otrzymają wsparcie w umieszczaniu swoich towarów w dużych sieciach supermarketów na całym świecie. W tym w Polsce. Ponadto ukraińskie produkty pojawią się w supermarketach w Stanach Zjednoczonych,

Część zysków z projektu zostanie przekazana na cele charytatywne. Ponadto pieniądze zostaną zainwestowane w dalszy rozwój projektów z dziedziny Food Tech. Tym samym planowane jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom dotkniętym rosyjską agresją oraz przyczynienie się do rozszerzenia geografii eksportu ukraińskich towarów.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie produkty można znaleźć na ukraińskich półkach?

Planuje się, że ukraińscy producenci będą oferować produkty, które zaspokoją potrzeby konsumentów. Są to takie produkty jak mięso, pomarańcze, przekąski, produkty do długotrwałego przechowywania, konserwy, słodycze, warzywa i wiele innych. Ważne jest, że wszystkie produkty muszą spełniać normy UE i USA.

Ponadto wiadomo, że produkty z ukraińskich zbóż pojawią się także w polskich supermarketach. Są to takie produkty jak płatki owsiane, granola czy płatki porcjowane. A jeśli tęsknisz za ukraińskimi produktami, nie musisz czekać na moment, kiedy w polskich supermarketach pojawią się ukraińskie półki. Bo w Polsce są sklepy, w których można kupić produkty z Ukrainy. Są one nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach.

Obecnie część ukraińskich produktów można znaleźć w takich supermarketach jak Lidl, Carrefour, Auchan czy Biedronka. Wybór ukraińskich produktów nie jest zbyt duży, ale można znaleźć coś dla siebie. Ukraińskie półki można zobaczyć w takich sklepach jak Lidl, Aldi, Tesco, Walmat, Carrefour czy 7 eleven.

Jak wygląda obecna sytuacja z ukraińskim eksportem?

Przed inwazją na pełną skalę Ukraina aktywnie uczestniczyła w światowym eksporcie. Zajmowała trzecie miejsce na świecie w eksporcie kukurydzy i pierwsze w Europie w produkcji miodu. Co więcej, z każdym rokiem zwiększała swoje możliwości eksportowe.

Przewidywano, że rok 2022 będzie dla Ukrainy rekordowy pod względem eksportu w całej historii niepodległości. Rzeczywiście, w styczniu i na początku lutego ukraiński eksport wykazywał dodatnią dynamikę. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wielkość eksportu wzrosła o 34%.

Na początku marca, z powodu inwazji na pełną skalę, wielkość eksportu gwałtownie spadła. Jednak nawet pomimo tego Ukraina nadal eksportowała swoje towary. Ogólnie w 2022 roku Ukraina zdołała wyeksportować towary o wartości 33 mld dolarów. To o prawie 32% mniej niż w ubiegłym roku.

Sytuację z eksportem komplikują nie tylko działania wojenne na terytorium Ukrainy, ale także okupacja ukraińskich terenów. Ale jest też pozytywna dynamika. W porównaniu z ubiegłym rokiem ukraiński eksport do UE wzrósł o 8 proc.

Co Ukraina eksportuje w 2022 toku?

Podobnie jak w poprzednich latach Ukraina wyeksportowała najwięcej kukurydzy. Ponadto dużo rozmiary osiągnął eksport metali żelaznych, tłuszczów i olejów. Ukraina eksportowała również chemikalia nieorganiczne, tworzywa sztuczne, materiały polimerowe i ich produkty, drewno, wyroby z metali żelaznych, mięso i jadalne produkty uboczne, pasze dla zwierząt i pozostałości przemysłu spożywczego itp.

Najgorszym wynikiem jest eksport metali żelaznych. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadł o 58 proc. Wynika to z aktywnych działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Nieznacznie zmniejszył się eksport roślin zbożowych i oleju. Tym samym w porównaniu z ubiegłym rokiem Ukraina wyeksportowała o 19% mniej upraw zbożowych i 11% mniej ropy. Jednak pierwsze dwa miesiące 2022 roku były bardzo udane pod względem eksportu tych towarów.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *