Ochrona tymczasowa dla Ukraińców w Irlandii

Karol Popko
Inne, Ukraina | 12 grudnia 2023
Komentarze 0
Flaga Ukrainy i Irlandii na tle nieba-PL Source: Vista Create

Poznaj zasady, według których przyznawana jest ochrona tymczasowa w Irlandii. Dowiedz się, jakie możliwości zapewnia i kto może się o nią ubiegać.

Irlandia, jak wiele innych krajów europejskich, już od samego początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę udziela Ukrainie wsparcia na płaszczyźnie militarnej oraz humanitarnej. Osoby przybywające do Irlandii mogą otrzymać w tym kraju ochronę tymczasową, jeśli spełnią określone warunki.

Kto może ubiegać się o objęcie ochroną tymczasową w Irlandii?

  • Obywatele Ukrainy, którzy zamieszkiwali na terenie tego kraju przed 24 lutego 2022 roku.
  • Osoby będące obywatelami państwa trzeciego (innego niż Ukraina) lub nieposiadające obywatelstwa, którzy mają prawo do korzystania z ochrony międzynarodowej (na przykład na podstawie statusu uchodźcy) lub z równoważnego statusu ochronnego w Ukrainie i zamieszkiwali w tym kraju przez 24 lutego 2022 roku.
  • Członkowie rodzin osób wymienionych w powyższych punktach, jeśli ich rodziny przebywały w Ukrainie przed 24 lutego 2022 roku. Do członków rodzin zaliczani są małżonkowie, partnerzy, niebędące w związku małżeńskim dzieci, a także inni bliscy krewni będący na ich utrzymaniu.
  • Osoby będące obywatelami państwa trzeciego (innego niż Ukraina), które przebywały w Ukrainie przed 24 lutego 2022 roku na podstawie zezwolenia na pobyt stały pod warunkiem, że nie mogą bezpiecznie wrócić do kraju pochodzenia.
  • Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Irlandii przed 24 lutego 2022 roku.

W jaki sposób można uzyskać ochronę tymczasową w Irlandii?

Ochrona tymczasowa w Irlandii jest przyznawana automatycznie przez Ministerstwo Sprawiedliwości osobom, które spełniają wymienione kryteria. Potwierdzeniem faktu nadania ochrony tymczasowej jest oficjalne pismo, jakie osoby te otrzymają po przekroczeniu granicy i rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Co daje ochrona tymczasowa w Irlandii?

Osoby objęte ochroną tymczasową otrzymają:

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Aby korzystać z niektórych uprawnień wymienionych powyżej (między innymi z możliwości podjęcia zatrudnienia), trzeba posiadać status osoby objętej ochroną tymczasową oraz posiadać nadany numer PPS.

Numery PPS są przyznawane przez Departament Ochrony Socjalnej w możliwie krótkim czasie po przybyciu osób uprawnionych do objęcia ochroną tymczasową do Irlandii. Jeśli numer nie został Ci jeszcze przyznany, możesz udać się do lokalnego Centrum lub oddziału Intreo, by uzyskać numer PPS. Chociaż teoretycznie wniosek o numer PPS można złożyć także online, nie jest to zalecane – szybciej uzyskasz go w lokalnym urzędzie.

Prawo do łączenia rodzin

Osoby objęte ochroną tymczasową, których bliscy (małżonkowie, partnerzy lub dzieci do 18. roku życia) są objęci analogiczną ochroną w innym kraju Unii Europejskiej, mają możliwość skorzystania z prawa do łączenia rodzin. Z prawa tego można skorzystać także wówczas, gdy członkowie rodziny osoby objętej ochroną tymczasową nie przebywają jeszcze w żadnym z państw Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje na temat tej procedury możesz sprawdzić na stronie: https://www.irishimmigration.ie/.

Zobacz też: Jak Ukraińcy mogą uzyskać tymczasową ochronę w Portugalii po opuszczeniu innego kraju?

Jeśli planujesz przyjazd do Irlandii oraz skorzystanie z ochrony tymczasowej, pamiętaj o tym, by mieć przy sobie odpowiedni dowód tożsamości – służby imigracyjne oraz linie lotnicze stosują obecnie złagodzone zasady weryfikacji tożsamości, dlatego akceptowane są nie tylko paszporty, ale też dowody osobiste, a nawet świadectwa urodzenia oraz paszporty, które utraciły ważność. Zasady te obowiązują tymczasowo i mogą ulec zmianie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *